Yeni Teknik Direktörümüz Vitor Pereira

Kulübümüz, yeni sezon yapılanması dahilinde geçen sene Yunanistan Ligi ekiplerinden Olympiacos ile lig ve kupa şampiyonluğu yaşayan Portekizli teknik patron Vitor Pereira ile 2 yıllık anlaşmaya vardı.

1968 doğumlu Portekizli teknik direktör Vitor Pereira’ya kulübümüze hoş geldin diyor, yeni hocamıza futbol takımımızın başında şampiyonluk dolu yıllar diliyoruz.

FENERBAHÇE FUTBOL A.Ş.

 

Vitor Pereira kimdir?

1968 seneninde Portekiz’in Espinho şehrinde doğan Vitor Pereira, profesyonel futbolculuk kariyerine 18 yaşında Avanca takımında başladı. 10 sene süresince Oliveirense, Esmoriz, Estarreja, Fiaes, Sao Joao ve Lobao takımlarında top koşturduktan sonra 28 yaşında futbolculuk kariyerini noktalayan Pereira, 2002 yılında antrenörlüğe başladı. Padroense ve Porto genç takımlarını çalıştırdıktan sonra ilk A takım tecrübenini 2004-2005 sezonunun ortasında göreve geldiği San Joanense’de yaşadı.

2005-2006 sezonu başında Espinho kulübünün başına geçen Pereira, iki sene bu takımda görev yaptıktan sonra yine Porto altyapısına dönerek genç takımı çalıştırmaya başladı.

2008 seneninde, Portekiz 2. lig ekiplerinden Santa Clara tarafından teknik patronluk görevine kazançlan Portekizli alıştırman, takımı ilk sezonunda üçüncü, ikinci sezonunda ise dördüncü yaparak dikkat çekti.

2 senelik Santa Clara deneyiminin hemen peşinden 2010-2011 sezonu başında görevinden ayrılarak, Portekiz’in tanınmış kişi takımı Porto’da teknik patron Andre Villas-Boas’ın yardımcılığını üstlendi. 21 Haziran 2011’de Villas-Boas’ın takımdan ayrılmasının hemen peşinden teknik patronluk görevine kazançlan Vitor Pereira, Porto’nun başında ilk resmi mücadelenine 7 Ağustos 2011’de Vitoria Guimares ile oynanan Portekiz Süper Kupası finalinde çıktı. Porto’nun 2-1 kazandığı karşılaşma neticesi takımıyla ilk kupasını kazanan Pereira, 2011-2012 sezonunda 30 mücadelede 75 puanla lig şampiyonluğunu da ele geçirerek sezonu çifte zaferle bitirdi.

Vitor Pereira bir sonraki sezon da Porto’nun başında çok iyi bir grafik çizdi. 30 mücadelede hiç mağlubiyet yüzü görmeyen Porto, yalnızca 6 beraberlik aldığı sezonu ezeli rakibi Benfica’nın önünde şampiyon bitirdi.

İki senede Porto’nun başında çıktığı 60 lig mücadeleninde yalnızca 1 mağlubiyet alarak iki lig şampiyonluğu kazanan Pereira, 2013-2014 sezonu başında Suudi Arabistan temsilcisi Al Ahli ile anlaştı. Portekizli teknik adam, Ocak 2015’te ise teknik patron Michel’den boşalan görev için Yunan ekibi Olimpiakos’un başına getirildi.

Sezon ortasında göreve geldiği Olimpiakos ile Yunanistan Kupası’nı kazanan Pereira, ligde de ezeli rakibi Panathiniakos’un 12 puan önünde takımını şampiyonluğa eriştirdi.

Portekizli teknik adam, Porto ile 89 mücadelede mücadele başına vasati 2,27 puan; Olimipiakos’un başında çıktığı 27 mücadelede ise mücadele başına vasati 2,22 puan toplayarak ehemmiyetli istatistiklere imza attı.

47 yaşında olan Vitor Pereira, 2015-2016 sezonu bakımından Fenerbahçe Futbol Takımı Teknik patronluğu görevini yürütecek.


Kategoriler
Popüler Konular