Tutkulu, isyankar, aşırı bağlı

Tutkulu, isyankar, aşırı bağlı

fenerbahce ordu mac 2 1 1353140438 260x190 Tutkulu, isyankar, aşırı bağlı Uluslararası bağımsız araştırma şirketi Millward Brown, Türkiye’deki taraftarlar üzerine yaptığı araştırma da 5 büyük takım içerisinde Fenerbahçe taraftarının takımına en sadık taraftar olduğunu saptadı.

Uluslararası pazar araştırma şirketi Millward Brown, Türkiye’de Futbol Kulüpleri’nin marka değeri ve taraftarın takımına bakış açısını detaylı olarak incelemek amacıyla Türkiye genelinde ‘Futbol Kulüpleri Marka Değeri‘ araştırmasını yaptı.

Araştırmada Türkiye’de şampiyonluk yaşamış  5 takımın (Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Bursaspor, Trabzonspor)  üst ve orta sosyo-ekonomik grup içerisindeki  bilinirlikleri;  sadakate giden yolda ne kadar güçlü oldukları, erkek ve kadınların bu takımlara  bakış açıları, takımların taraftarları olmayan gruplar içerisinde nasıl görüldükleri ortaya çıkıyor.

Millward Brown; Türkiye’de futbol, futbol kulüpleri ve taraftarın takımlarına olan sadakatini incelemeye aldığı araştırmanın sonuçlarında yer alan bazı başlıklar ve alt başlıkları:

En Tutkulu Taraftar Fenerbahçeli

Kendi taraftar grupları içerisinde en tutkulu ve bağlı taraftar kitlesi Fenerbahçe’ye ait. Ancak Fenerbahçe aynı zamanda, kendi taraftarları haricindeki kitleden en fazla olumsuz futbolsever tepkisi alan takım. Fenerbahçe, oluşturduğu bu duygusal zıtlıkla şampiyonluk yaşamış 5 büyük takım arasında en fazla ses getirme potansiyeline sahip takım

Futbol Kulüpleri Marka Değeri’ araştırmasında  Millward Brown, tüketicilerin gözünde markaları insanmış gibi düşündüren ve bu yolla markaların nasıl bir karaktere sahip olduklarını anlamamızı sağlayan ‘CharacterZ’ çalışmasına da  yer verdi. Bu yolla ‘Anne, dost, bilge, şarlatan, asi, hükümdar, masum, isyankar, hayalci, budala, şen vb.’ karakterler içerisinden bu 5 takımın hangi karakterlere sahip olduklarını açıkladı.

Çalışmanın sonucuna göre takımlar bir insan olarak düşünüldüğünde ; Fenerbahçe “Asi” bir karaktere sahip. Fenerbahçe’nin asi karakterinin arkasında isyankar, arzulanan, iddialı ve kibirli olması yatıyor.

Araştırmada, takım taraftarlarının kulüplerine olan ilgilerine dair elde edilen veriler dikkate alındığında:

İnternet erişimine sahip orta ve üst sosyoekonomik sınıfı temsilen görüşülen her 10 görüşmeciden 2’si Beşiktaş, 4’ü Fenerbahçe ve 4’ü Galatasaray taraftarı.
    
Her 10 futbolseverden;

1’i sezonluk kombine bilet satın alıyor; 2’si maçları radyodan dinliyor.

2’si stadyumda maç izlerken; her 10 kişiden 3’ünün Lig TV üyeliği mevcut.

4’ü takımının haberlerini internetten takip ediyor.

Bir takımın taraftarı olduğunu söyleyen her 10 kişiden 4’ü takımıyla çok ilgili. Bu takımlar arasında değişiklik gösteriyor. Her 10 Beşiktaş taraftarı içinden takımıyla çok ilgili olanların oranı 3’e düşerken, Galatasaray taraftarları için 5’e çıkıyor. Fenerbahçe için ise takımıyla çok ilgili taraftarın oranı her 10 kişide 4.

Üst ve orta sosyo-ekonomik grup içindeki Galatasaray taraftarı, takımına diğer takım taraftarlarına oranla  daha ilgili olduğunu iddia etse de kombine satın alma ya da maçları izlemeye stadyuma gitme gibi klübe direkt gelir getiren aktivitelerde diğer takım taraftarlarından ayrışmıyor.


Kategoriler
Popüler Konular