TÜRK FUTBOLUNU VE HAKEMLERİNİ TANIYALIM

TÜRK FUTBOLUNU VE HAKEMLERİNİ TANIYALIM

new 53272 820 b 260x185 TÜRK FUTBOLUNU VE HAKEMLERİNİ TANIYALIMÇok gerilere gitmemize gerek yok. Selçuk Dereli’yi, Metin Tokat’ı, Muhittin Boşat’ı, Mustafa Kamil Abitoğlu’nu, Kuddusi Müftüoğlu’nu, Fırat Aydınus’u, Halis Özkahya’yı, Cüneyt Çakır’ı, Bülent ve Yunus Yıldırım’ı, Tolga Özkalfa’yı vs.vs. tek tek ve maç maç analiz etmeye kalkarsak sayfalar yetmez.

Gelin biz 2012 Mayıs ayı Süper Final Son maçından başlayalım. Yani hakemleri, canı yananları, hakkı yenilenleri ve hakemlerle kazanıp büyük olduğunu zannedenleri yazalım sadece. Ama şunu da ekleyelim. “ALMA MAZLUMUN AHINI, ÇIKAR AHESTE AHESTE” diyerek analizimize başlayalım.

YIL 2012 MAYIS: Fenerbahçe-Galatasaray süper final şampiyonluk maçı. Maça en iyi hakemimiz olduğu iddia edilen Cüneyt Çakır atanır. Fatih Terim cezalı olduğu için takımının başında olamayacaktır. Hakemlere küfrettiği için ceza almıştır. Ama F.Terimsiz GS nin yenileceği garanti olduğu için acil olarak kurullar toplanır ve Türk futbol tarihinde bir ilke imza atılarak, ceza ertelenir. Ama ortak görüş şudur ki, Fenerbahçe, Galatasaray yine yener. O zaman son çare maçın hakemine kalmıştır. Alex oynarsa kesinlikle kırmızı kart görmeli ve Fenerbahçe eksik bırakılmalı. Böylece Galatasaray yata yata en az 1 puan alır ve şampiyon olur. Peki ya Fenerbahçe hocası Alex i oynatmaz ise kim atılacak. O zaman Fenerbahçe’de sahanın en iyisi kim ise o atılır. Kim di peki o gün sahanın en iyisi? DİA mükemmel oynuyor du. FB GS kalesini 7 dakikadır ablukaya almıştı, Cüneyt Çakır işin farkındaydı ve DİA yı haksız yere atarak işi bitirdi. Peki maçta hiç gol olmadı mı derseniz, evet oldu. GS kalecisi Muslera topu hiçbir müdahale olmadan elinden düşürdü, Fenerbahçeli Semih yerdeki topu ağlara gönderdi, ama gol geçerli sayılmadı maçın hakemi tarafından. Gerekçe; kaleciye temas olmasa da faul vardı. Biz görmedik ama onlar aldıkları emir gereği görüyorlardı. Kısacası GS oyuncuları toplamda 22 dakika sahada yatarak, Cüneyt Çakır önderliğinde 1 puan kazanıp şampiyon oldular. Söylenecek tek şey var bundan sonrası için. Hak yiyenler er geç bunun bedelini bir şekilde öderler. FB ve taraftarı kendisine yapılan haksızlıkları, iftiraları ve çirkeflikleri asla ve asla unutmazlar.

SÜPER KUPA FİNALİ: Yer Erzurum. Maçın başında Fenerbahçe kalecisi sakatlansa da Fenerbahçeyi hakem yardımı olmadan yenmek mümkün mü, tabiki hayır. Maç 1-1 iken KUYT ın Galatasaray ceza sahası önünde biçildiği pozisyona frikik kararı vermeyip, oyunu devam ettiren maçın hakemi Cüneyt Çakır, ters yakalattırdığı FB savunmasının hatası ile GS nin 2-1 mağlup olacağı maçı, 2-1 GS galibiyetine çevirmiş, ama FB herşeye rağmen 2-2 yi yakalamış ve hakem C.Çakırı yakasından silkeleyip tartaklayan Engin Baytar oyundan atılınca artık kupanın sahibi FB olacak, böyle olunca bir anda maçın hakemi C.Çakır kötü hakem olacaktı. Bu sırada FB ceza sahası içinde Umut Bulut, Caner Erkin mücadelesinde Umut pozisyonunu kaybedince, topa ayak uzatan Caner’in topa hamlesini fırsat bilip düşüyor, yardımcı hakem Bülent Yıldırım devreye girip, penaltı diyerek koşmaya başlıyor, maç başlamadan emir aldıkları gibi hedefledikleri sona doğru maçı getiriyorlardı. FB liler hakemlere beddua ederken, Galatasaray’lılar şöyle diyorlardı. “Yahu biz bu FB yi hakem yardım etmeden hiç mi yenemeyeceğiz!” Ama olsun, kupayı almak için her yol mubahtır Türkiye de.

2012-2013 LİG BAŞLADI: Daha 1. Hafta. Yine aynı hakemler, yine canı yananlar, yine işi götürenler, yine maç öncesi transfer teklifleri vs. vs. Ama farklı olan yenilikler de var. Galatasaray-Kasımpaşa oynuyor. Kasımpaşa yeni kaleci transfer etmiş. Adı İssakson. İsveç milli takım kalecisi. İstanbula gelmiş ve ev bulamadığı için vatandaşı ve GS nin golcüsü Elmander’in evinde kalıyormuş. Maçı Fırat Aydınus yönetti, KAsımpaşanın verilmeyen 2 net penaltısı var. Ama maçı GS 2-1 kazanıyor, lige iyi başlangıç yapıyor, maçın en kötüsü Fırat Aydınusu eleştiren yok çünkü GS 3 puanı götürmüş. Kasımpaşa cephesi hakemden şikayet etse de, üzülmeyin Kasımpaşalılar hakem hata yapmış olabilir, ama aynı hakemler FB maçlarında size kıyak yapar ödeşirsiniz gibi maç sonunda teselli nameleri duyulmaya başlıyordu.

2.HAFTA: BJK-GS maçı. Maçı BJK 3-2 almak üzere. Oyuna Burak girdi. Gitti ceza sahasına girmeden attı, Süper Kupa maçının sabıkalı hakemi Bülent Yıldırım koşarak GS lehine penaltıyı verdi ve maçı 3-3 bitirdi. Ne büyük bir başarı değil mi. Tam GS İnönüde yeniliyor, hakem koşarak imdadına yetişiyor. Yani sizin anlayacağınız 2. Hafta sonunda 4 puan toplayan GS nin aslında puanı sıfır(0).

5. HAFTA: GS Akhisarı yendi ama nasıl. Maçın Hakemi Mete Kalkavan. Akhisarın verilmeyen penaltısı var. Cris(GS Defansı) net kırmızı kart verilmiyor. Maç 0-0 iken Gs aleyhine penaltı ve kırmızı kart verilse maç skoru kesinlikle 3-0 olmaz. Tabi işin en ilginç tarafı ise hakkı yenen takım T.Drektörünün eski GS futbolcusu Hamza Hamzaoğlu olması idi.
10. HAFTA: İBB-GS maçı. DK. 5. Cris gole giden Weboyu indiriyor. Maçın hakemi Hüseyin Göçek. (Gençliğinde GS basketbol takımında oynamış, resimleri basında mevcut). Vermiyor kırmızıyı. Maçın hakemi tarafsız olsa 10 kişilik GS yi İBB evire çevire yenecek. Maçı GS H.Göçek sayesinde 1-3 kazanıyor.

11. HAFTA: MERSİN İ.Y. –GS MAÇI. MAÇ 1-1 bitiyor. Maçın hakemi M.İlker Coşkun. Maçın 74. Dakikasında GS li Ambrabatın Culio ya yaptığı hareket net penaltı iken hakem Gs yenilecek diye penaltıyı vermiyor, maçta uzun süreli tartışmalar ve itirazlar olsa da karar değişmiyordu.

16. HAFTA: GS-FB. MAÇI. Maçın hakemi Halis Özkahya ise FB liler maç öncesi, maçta olacakları tahmin edebiliyordu. GS lehine olmayan faullerin verilmesi, FB lilere yapılan faullerin es geçilmesi, GS li oyunculara verilecek 1. Ve 2. Sarı kartların ısrarla gösterilmemesi gibi hakem kararlarını maç anında ibretle izledik. Gs nin ilk golündeki frikik kararı zaten evlere şenlik. Ama bu kadar hakemin GS lehine düdükler çalması bile FB yi engelleyemiyordu. O zaman B planı devreye sokulmalı idi. Sahada en iyi oynayan FB li oyuncu kimse, direkt olmasa da çift sarı kartla atılıp, FB sahada 10 kişi kalmalı ki GS zorda olsa 3 puanı alsın ve yoluna devam etsin. Sahanın o dakikalarda en iyisi Raul Meireles olduğu için, Raul Meisrelese yapılan sert fauller verilmeyip, onun yaptığı faullere sarı kartlar verilerek FB sahada 10 kişi bırakılıyor , hakem ve GS takımı istediğini alıyordu.

22. HAFTA: Akhisar –GS maçı. Maçın hakemi Halis Özkahya. Hani T.Telekom Arena da ki GS-FB maçının taraflı hakemi Özkahya. Hani Raul Meirelesi oyundan atmak için sürekli peşinden koşan hakem. Meirelesi çift sarıdan atıp, üstüne bir de(tükürdü) diye yalan rapor yazan hakemi Özkahya. Maçın 53. Dakikasında GS solbeki Albert Rierra, Akhisarlı Kenanın sırtına basıyor, direkt kırmızı kart varken faul bile verilmiyor. GS 10 kişi kalıp yenileceği maçı hakem Halis Özkahya ile yine kazanıyordu.

25. HAFTA: GS-G.BİRLİĞİ maçı. GS maçı 0-1 kaybediyor. GS rakibinden daha iyi oynuyor. Ama futbol bu. İyi oynasan da kaybedebiliyorsun. Ama diyeceksiniz ki? GS nasıl olurda kaybeder, maçın hakemi hiç mi yardım etmemiş? Eevet gelelim maçın hakemine! Hakem Özgür Yankaya. Baktı GS yeniliyor, Drogba düşer düşmez penaltı düdüğü çalıyor ve maçın seyrini bir anda değiştiriyor. Drogba penaltıyı atamayınca, hani hep deriz ya “İLAHİ ADALET” devreye giriyor. Hakem yardım etsede Drogba gibi bir futbolcu penaltıyı atamıyor ve GS yeniliyor.

26. HAFTA: KAYSERİ-GS maçı. Maçın hakemi BJK İnönüde FB yi yakan Mete Kalkavan. 30. Dakikada Boboyu atınca işi bitirdi sanmayın. İş maçtan önce bitmişti. Geçen hafta TT. Arena da GS nin 0-1 yenildiği maçta Gençlerbirliği oyuncusuna yumruk atıp, kırmızı kart gören GÖKHAN ZAN ın takip eden maçtaki cezasının ertelenmesi ile maç kazanılmıştı zaten. Kayserinin en çok gol atan adamını da oyundan ihraç ettin mi tadından yenmez bir 3 puan daha GS nin hanesine yazılıyordu.

Yukarı daki olayları özetlersek çıkacak sonuçlar şöyledir.

1- GS direkt şampiyonlar ligine gidemiyordu. 1 lig şampiyonluğu eksik olacak, Fatih Terim yine 2. Dönemindeki gibi tartışılıyor olacaktı. FB, 3 temmuz operasyonuna rağmen şampiyon olacak, şampiyonlar ligine direkt katılacak ve transferleri ona göre yapacaktı. Sahası boşu boşuna 5 maç kapatılmayacaktı. Ama FB şampiyon olsaydı, Fatih Terim sezon sonu konuşacaktı(10 ay oldu konuşmadı daha), GS li başkan ve yöneticiler, aynen TS lular gibi savcılığa koşacak FB yine şike yaptı diye dilekçeler verecek hatta UEFA yı e-mail yağmuruna tutacaklardı. Dilekçenin en ilgi çekecek paragrafı ise şöyle olurdu sanırım. Başkan Aziz Yıldırım Metristen bile Şike yapıyor….

2- Süper kupa FB nin olacaktı. Hakemler hiç hata yapmasalar idi.

3- 2012-2013 sezonuna baktığımızda ise 26 hafta itibariyle GS 34 puan toplamış olacaktı. Yani düşme hattında olacaktı. Çünkü Akhisar,İBB,Mersin İY. Maçlarındaki hakem hatalarında bu takımların puanları 26. Hafta daki puan tablosunda göründüğü gibi olmayacaktı.

4- FB nin GS, BJK, Eskişehir ve seyircisiz maçlarda kaybettiği puanları hesapladığımız da 26. Hafta itibariyle FB nin 46 değil, +8 ilave edersek 54 puanı olacak idi.

Bu gün 19 Mart 2013. Bu değerlendirme Türkiye Liginin 26. Haftası itibariyle yapılmıştır. Ligin 19. Haftasında iki hoca Pazar günü(27 Ocak 2013) istifa ettiler. Kim bunlar. 2009 da diğer 16 takımının ve hakemlerin yardımları ile Bursayı şampiyon yapan Ertuğrul Sağlam ile 2011 de 9 puan öndeyken FB ye averajla şampiyonluğu kaptıran Şenol Güneş. Anlayan anladı ne demek istediğimi. Ligin 34. Haftasında T.Telekom Arena da GS ye yenilip ligden düşer ise eğer Trabzonspor, bu işinde suçlusu şimdiden bellidir. “Kesin Aziz Yıldırım yapmıştır” diyecekler.

İsa Aksu


Kategoriler
Popüler Konular