Tolga Şanbay: “Önemli olan Fair-Play ruhu doğrultusunda kazanmak”

Tolga Şanbay: “Önemli olan Fair-Play ruhu doğrultusunda kazanmak”

2012 11 30 dergi003 260x159 Tolga Şanbay: Önemli olan Fair Play ruhu doğrultusunda kazanmakKocaelili olan birçok kişi Tolga Şanbay ismine aşinadır. Ancak onu bir adım daha öteye götüren, Elit Akademi Ligi’nin 13. haftasında Eskişehirspor deplasmanında yaptığı Fair Play davranışı…

Sadece bu da değil, Şanbay asıl malzemesinin ’insan’ ya da ’çocuk’ olduğunun da farkında ve sahada alacağı skor (galibiyet ya da mağlubiyet) ne olursa olsun Fair-Play algısını yerleştirmenin çok daha önemli olduğuna değiniyor. Tabi, bu anlayış doğrultusunda hareket etmenin gerekliliğini; sadece iyi bir futbolcu olmakla değil, iyi de bir vatandaş olmak ile açıklıyor.

Şanbay için iyi bir vatandaş, iyi bir sporcu olmanın temel koşulu; saha içindeki futbol eğitimi kadar, saha dışında da okulda alınacak eğitim… Öğrencilerini, Fair-Play ruhu doğrultusunda Türk futboluna kazandıran bu başarılı antrenörün, sportif yaşantısından tutun da, Elit Akademi Liglerindeki sorunlara, Eskişehirspor deplasmanında yapılan centilmenlik davranışından, Türkiye ve Avrupa futbolu arasındaki farklara kadar konuştuğumuz o kadar çok şey vardı ki…

Tolga Şanbay’ın Fenerbahçe Dergisine verdiği Röportajdan derlediğimiz spotlar şöyle:

01:Özelikle Elit Akademi Liglerinden sonra, son 7-8 senedir, Fenerbahçe altyapısını da işin içine katarak, çok kaliteli oyuncular yetiştiğini düşünüyorum. Saha içinde neler yapması gerektiğini bilen oyuncu profilleri oluştu ve özellikle Fenerbahçe için söylemek isterim. Bizim bu anlamda hocalarımızla, oyuncularımızla kurduğumuz iletişim ve çalışmalarla gerçekleşiyor. Yani oyuncularımız maçın ardından kendilerini de eleştiren oyuncular.

02:Eskişehirspor deplasmanında rakip takımın oyuncu değişiklik hakkı bittiği için, sahada eşit şartlarda mücadele etmek istedik ve bu nedenle biz de 1 oyun oyuncumuzu çıkardık. Karşılaşmanın 65. dakikasından itibaren 10’a 10 oynadık ve bu dakikadan sonra 1 gol daha bularak, müsabakadan galip ayrıldık. Tabi bizim buradaki düşüncemiz, Fenerbahçe altyapısı olarak sadece maçın kazanılmaya ya da skora odaklı bir aktivite olduğunun düşünülmemesi, skordan çok daha önemli şeyler olduğunu düşünüyoruz. Maç kazanmak önemli ancak Fair-Play ruhu içinde maç kazanmak çok daha özel.

03:Fenerbahçe, Türk sporu için mihenk taşlarından biri. Avrupa’daki turnuvalar da bizim kendimize görmemiz için önemli bir sınav. Ben Türk futbolundaki sıkıntısının sistem olduğunu düşünüyorum ve bununla beraber sisteme verilen önem.


Kategoriler
Popüler Konular