Şans değil alın teri

Şans değil alın teri

F.Bahçe’nin son dakika golleriyle kazanması ‘Şans’ ile açıklanıyor. Oysa rakamlar Kanarya’nın rakiplerini 2′ye hatta 3′e katladığını ve haklı bir zafer kazandığını gösteriyor

F.Bahçe bir maçı daha son dakika golüyle kazandı. Antalya’da 90. dakikada Sow’un golü sarı-lacivertli ekibe 3 altın puan getirdi. 4. haftada Kasımpaşa (90+2 Webo), 8. haftada Erciyes (90+1 Sow), 10. haftada Bursa (90+4 Egemen) ve 12. haftada Antalya (90′da Sow) engelleri son dakika golleriyle aşıldı. Yani bu 4 karşılaşmada 4 puan alınacakken son dakika golleriyle +8 puan daha geldi.

Fenerbahçe’nin son dakika golleri için bazıları “Şans” yorumunu yapıyor. Oysa istatistikler bunun şans değil “alın teri” olduğunu gösteriyor. Sarı-lacivertli ekip şut, isabetli şut, isabetli orta ve topa sahip olma gibi sonuca doğrudan etki eden istatistiklerde rakiplerini 2′ye, hatta 3′e katlıyor. Yani kazanmak için uzatma da olsa sarı-lacivertli futbolcular disiplini elden bırakmıyor, kazanma hırsını son düdüğe kadar koruyor.

F.Bahçe puan kaybettiği (0-0) Trabzonspor maçı da dahil tüm rakiplerini adeta eziyor. Bu sezon tek istisna, tek mağlubiyetin alındığı Konya’da yaşandı. 2-0′dan 3-2 maçı kaybeden F.Bahçe bazı istatistiklerde rakibine geçildi, bazılarında da Konya ile çok yakın rakamlara imza attı. Koşu mesafelerinde, hücum paslarında, gol girişimlerinde de ligde tüm takımlara üstünlük kuran sarılacivertli futbolcuların liderliğinin tesadüf veya şans olmadığı böylece “istatiksel” olarak da kanıtlandı.

 

 

Kaynak:Fotomaç

Kategoriler
Popüler Konular