Potanın Kraliçeleri Galip – Fenerbahçe-Galatasaray: 57-56

Grupta öncü vaziyette bulunan Fenerbahçe 6. galibiyetine erişirken,  Galatasaray ise 3. mağlubiyetini aldı.

Karşılaşmaya iyi başlayan Fenerbahçe, bilhassa pota altında tesirli  olurken, Coleman, Birsel Vardarlı ve Hollingsworth’un sayılarıyla 4. dakikada 10  sayılık (14-4) farka erişti. Hemen peşinden savunmasını sertleştiren sarı-kırmızılı  ekip, Dubljevic, Kizer ve Loyd ile skora gittikçe rakibine 13-2’lik bir seriyle  karşılık verip, 8. dakikada 17-16 öne geçmeyi muvaffak oldu. Fenerbahçe, son bölümde  Verameyenka’nın basketiyle ilk periyodu 18-17 galip vaziyette geçti.

Müsabakanın ikinci çeyreği karşılıklı katı savunmalara sahne olurken,  iki takım da oldukça düşük bir şut yüzdesiyle mücadele verdi. Bu çeyrekte  sadece 9 sayı üretebilen Fenerbahçe’ye karşı 11 sayı atan Galatasaray, devreye  28-27 önde giren taraf oldu.

Karşılıklı basketlerle başlayan üçüncü çeyrekte Verameyenka’nın kritik  sayılarıyla üstünüğü ele alan Fenerbahçe, 28. dakikayı 39-36 önde geçerken,  Dubljevic’in oyuna ağırlığını koymasıyla Galatasaray son 1 dakikaya 42-39 galip   giren taraf oldu. Sarı-kırmızılı ekip, bu çeyreği 1 sayı farkla 42-41 önde  bitirdi.

Müsabakanın son çeyreği büyük çekişmeye sahne olurken, Fenerbahçe’de  Quigley, Galatasaray’da ise Martinez ile Nevriye skor yükünü üstlendi ve son 1,5  dakikaya 51-51 eşitlikle girildi. Son bölümde faul atışlarından Birsel  Vardarlı’yla 1, Quigley’le ise 2 sayı bulan sarı-lacivertliler son 28 saniyeye  girilirken 3 sayılık (54-51) fark yakaladı. Sarı-kırmızılılar, Dubljevic’le  bitime 23 saniye kala farkı 1 sayıya (53-54) indirse de, strateji faulleri iyi  değerlendiren Fenerbahçe, Işıl Alben’in son saniye üçlüğüne rağmen mücadeleden 57-56  galip ayrıldı.

Kizer, bu sefer  Avrupa’da Fenerbahçe’ye karşı

Kadınlar Basketbol Süper Ligi’ndeki derbi mücadelede Fenerbahçe’ye karşı  forma giymesinin hemen peşinden, oynama uygunluğu bulunmadığı gerekçesiyle  Galatasaray’ın hükmen mağlubiyet cezası almasına kapı aralayan Lynetta Kizer, bu kez  FIBA Kadınlar Avrupa Ligi müsabakasında sarı-lacivertli ekibe karşı alana çıktı.

Lisansı ilk önce Bosna Hersekli, ardından ise AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’li olarak  çıkarılmasından dolayı, bir sezonda iki değişik ülke oyuncusu statüsünde ligde yer  alınamayacağı kaidenine takılan Kizer, FIBA Kadınlar Avrupa Ligi’nde ise takımının  formasını giyebildi.

Diğer taraftan, Fenerbahçe-Galatasaray mücadelelerinin vasatisine göre  oldukça sakin geçen müsabakada, rastgele bir gerginlik yaşanmadı.

Mücadelesi, Fenerbahçe İdare Heyeti azaları Mithat Yenigün, Mahmut Uslu,  İsfendiyar Züfikari, Ahmet Önder Fırat ve Tahir Sarıoğlu da salonda izledi.

Salon: Ülker Sports Arena Metro Enerji

Hakemler: Grzegorz Ziemblicki (Polonya), Paulo Marques (Portekiz),  Petar Denkovski (Makedonya)

Fenerbahçe: Birsel Vardarlı 9, Quigley 12, Coleman 10, Lavender 10,  Hollingsworth 8, Verameyenka 8, Olcay Çakır, Tuğçe Canıtez, Kobryn,

Galatasaray: Loyd 7, Martinez 7, Kizer 6, Dubljevic 14, Nevriye Yılmaz  10, Işıl Alben 8, Bahar Çağlar 4, Kulichova,

1. Periyot: 18-17

Devre: 27-28

3. Periyot: 41-42

5 Faulle Çıkan: 39.56 Nevriye Yılmaz (Galatasaray)


Kategoriler
Popüler Konular