Müzemiz

Fenerbahçe Spor Kulübü, kupa konusunda, rakiplerine büyük üstünlük sağlamıştır. Halen faal olan spor dalları dışında, artık yapılmamakta olanlarda da bir çok şampiyonluklar ve kupalar kazanmıştır. Kurtuluş Savaşımız sırasında, işgal kuvvetlerinden oluşan ekiplerle de sık sık karşılaşan Futbol Takımımız, aldığı galibiyetlerle, Türk halkına moral vermiştir. Fenerbahçe Spor Kulübü futbol takımının, halen kırılamamış bir çok rekoru bulunmaktadır. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başarıları yalnızca futbolla sınırlı değildir. Olimpiyatlarda, güreş dışında alınan ilk altın madalya da, Fenerbahçeli bir atlet olan Ruhi Sarıalp’ten gelmiştir. Atletizm dalında takım halinde Avrupa Şampiyonu olan tek kulüp Fenerbahçe’dir.

Müzede bütün spor branşlarına ait toplan 426 adet kupa bulunmaktadır.

Türk sporunun lokomotiflerinden Fenerbahçe Spor Kulübü, tam 35 dalda 100 yıllık başarılarla dolu çalışmalarında çok değerli ödüller ve kupalara sahip olmuştur.

Fenerbahçe ilk kupasını 5 Haziran 1910’da İstanbul’un ünlü Rum kulübü Sturugglers’i 3 – 1 yenerek kazandı. Gümüş işlemeli bir kupa ile başlayan bu ilk ödül ile Fenerbahçe müzesinin temelleri de atılmış oldu.

Müzedeki Kupalar

Fenerbahçe Spor Kulübü Türkiye’de bütün branşlarda en çok kupa kazanan takımdır. Dünya’da da bu konuda eşsiz spor kulüplerinden biridir. Futbolda 89, Erkek Basketbolda 31, Bayan Basketbolda 39, Erkek Voleybolda 17, Bayan Voleybolda 26, Erkek Atletizmde 114, Bayan Atletizmde 36, Erkek Boksta 62, Bayan Boksta 3 tane ŞAMPİYONLUK KUPASI vardır.

Resimleri Büyütmek İçin Üstlerine Tıklayın… 

[nggallery id=6]

 


Kategoriler
Popüler Konular