Krasic-Stoch Sorunsalı

Krasic-Stoch Sorunsalı

krasic54 260x146 Krasic Stoch Sorunsalı5.Mart.2013 Salı… Bu tarihi bir kenara iyi not edin. Çünkü bu tarih Miroslav Stoch ve Milos Krasic’in Fenerbahçe kariyerlerinin bittiği gündür. Nedeni ise Aykut Kocaman’ın şu sözleridir:

“Krasic ve Stoch’a bu kadroda form tutması için sürekli forma vereceğimi düşünmüyorum.”

Öncelikli olarak Fenerbahçe Spor Kulübü Futbol Takımı’nın teknikdirektörü olarak Aykut Kocaman’ın bu kararına saygı duyarım. Sonuçta takımın hocası olarak hangi oyuncuların oynayacağına, hangi oyuncuların oynamayacağına nihai karar mercii kendisidir. Ama! İşte bu durumun bir de ama kısmı var! Bu kararı basın önünde dile getirmek kesinlikle doğru değildir. Çünkü basının önünde bu açıklamayı yaptığın an Krasic ve Stoch için sezonu bitirmiş olursun. Belki de Fenerbahçe kariyerlerini. Çünkü adı sanı ne olursa olsun tüm futbolcular böyle bir açıklamadan sonra kafalarında sezonu bitirirler. Ne antremanlarda bir şey yapmak isterler ne de es kaza kendilerine herhangi bir maçta şans geldiği zaman.

krasic Krasic Stoch Sorunsalı

Peki Aykut Kocaman bu açıklamasını yapmasından önce bu iki ismi kazanmak için yeter seviyede girişimde bulundu mu? Aşağıda sezonun ikinci yarısında Fenerbahçe’nin oynadığı 15 maçta yabancı oyuncuların forma giyme durumlarını gösteren bir grafik var. Grafikten de görüleceği üzere Krasic’in sezonun ikinci yarısında forma şansı bulduğu maç sayısı 3, Stoch’un ise 4! Bu süreçte Baroni 15 maçın hepsinde forma giydi. Kuyt 14. Sow 13. Aykut Kocaman gazozuna diye tabir edilen maçlarda bile Baroni’ye forma şansı verirken Krasic ve Stoch’a zar zor şans verdi.

1 Krasic Stoch Sorunsalı

Bir oyuncu ciddiyet seviyesi yüksek maçlarda hata yapsa da, kötü oynasa da inatla oynatılarak kazanılır. Öyle önem seviyesi az kupa maçlarında 50-60 dakika oynatmakla ya da ligde 5 maçta 1 yarım saat şans vermekle kazanılmaz. Kendimizi kandırmayalım. Aykut Kocaman bu iki ismi kazanmak için bu sezon hiçbir zaman ciddi anlamda emek sarfetmedi. Krasic’in 3 maç üst üste ilk 11 başlamışlığı yok bu sezon. Miroslav Stoch’ta sadece sezon içinde bir kez üst üste 3 maç ilk 11 başlamdı. Aykut Kocaman Baroni gibi keyfi istediği zaman oynayan, gamsızlığı ve sorumsuzluğu ile tepkileri çeken bir oyuncuya her maç şans vereceğine bu iki isimden birine şans vermiş olsaydı şu an elimizde hiç olmazsa maçlarda fark yaratabilecek bir kanat silahımız olurdu. Bu da işin diğer tarafı.

Baroni’den söz açılmışken bir iki bilgi verelim kendisi ile alakalı. Baroni, 22 Ocak 2011 tarihinde deplasmanda Fenerbahçe’nin 1-0 kazandığı Antalyaspor maçından beri (2 yılı aşkın bir süre) Fenerbahçe formasıyla 2 resmi maç üst üste forma şansı bulamamazlık yaşamadı. En son o Antalya maçı ve ondan önceki Yeni Malatya maçında iki maç üst üste forma şansı bulamadı. Bir diğer bilgide bu sezondan gelsin. Aşağıdaki grafikte Fenerbahçe’nin son 18 maçında en çok forma şansı bulan oyuncular var.

2 Krasic Stoch Sorunsalı

Baroni, Fenerbahçe’nin son 18 maçın hepsinde de forma giymiş. Kuyt ve Sow bile tamamında forma şansı bulamamış. Neden Baroni ile ilgili bu istatistikleri veriyorum sorusuna gelince; taraftarın büyük çoğunluğu tarafından Baroni’nin eleştirilmesine rağmen Aykut Kocaman’ın“Baroni’siz çıkmam abi!” felsefesinden dolayı. Aykut Kocaman’ın şu kadroda en favori oyuncusu açık ara Baroni. Tartışmasız. Emre transferinden sonra sırf Baroni’ye yer açmak için Mehmet Topal’ı kesmeye başladı. Fenerbahçe’nin oyun ve skor olarak geride olduğu maçlarda 4-3-3′ten 4-4-2′ye döndüğünde maçın gidişatını değiştirdiğini hepimiz şahit olduk. Ama 4-4-2′ye dönüldüğü zaman kesilecek ilk oyuncu Baroni olacağı için Aykut Kocaman hiçbir zaman 4-4-2′yi A planı olarak düşünmedi. Demem o ki; Aykut Kocaman 2 yıldır en kötü oynadığı zamanlarda bile (Ki bu zamanlar iyi zamanlarından fazladır!) Baroni’ye hep şans verdi, hep onu oynatarak kazanma yoluna gitti (Baroni’nin hocanın bu güvenine ne kadar cevap verebildiği de kocaman bir soru işaretidir!). Ama özellikle bu sezon bu şansı Stoch ve Krasic’e tanımadı hoca.

stoch Krasic Stoch Sorunsalı

İlginç bir not verelim. Krasic ile Stoch’un aynı anda ilk 11 başladığı iki maç var sadece bu sezon. İlki Kadıköy’deki formalite maçı olan Mönchengladbach maçı, diğeri de Fenerbahçe’nin 2-0 kazandığı Kadıköy’deki Sivas ile oynanan Türkiye Kupası maçı. İki isimden birinin ya da ikisinin sonradan oyuna girerek birlikte oynadığı maç sayısı da 3. Bu maçlarda beraber oynadıkları süreler de 5-15-31 dakika. Elinde form tutmaları halinde Türkiye liglerinin en etkili hücum silahlarından ikisi var ama sen bu iki oyuncuya sadece 5 kere aynı anda sahada yer veriyorsun. Bu durumu bir de şu an Aykut Kocaman’ın ideal Fenerbahçe 11′i için söylenen son yılların en yetenek fakiri takımı tanımlamasıyla bir araya getirdiğimizde durumun vehameti daha da ortaya çıkıyor.

aykutkocaman Krasic Stoch Sorunsalı

Ha diyebilirsiniz ki tüm suç hocada mı, oyuncularda hiç suç yok mu diye? Tabiki bütün faturayı hocaya kesmek doğru değil. Krasic’in yaklaşık bir sezon hiç oynamadan gelmiş olması, Stoch’un saha içi performansının mental yapısına bağlı olması gibi oyunculardan kaynaklanan problemler de yok değil. Ama bu noktada bile iş dönüp dolaşıp Aykut Kocaman’a geliyor. Hoca olarak bu problemlere çözüm bulmalıydı. Belki denemiştir, başaramamıştır. Bilemeyiz. Ama sonuç olarak gelinen noktada daha Mart ayının başında bu iki oyuncuya sezona havlu attıracak bir açıklama yapması kesinlikle doğru değil. Son olarak şunu da belirteyim. Aykut Kocaman’ı çok severim, başarılı olmasını belki kendisinden bile çok isterim. Ama bu demek değildir ki Aykut Kocaman’ın her yaptığı şeyi onaylayacağım. Tabiki hayır. Kendimce yanlış bulduğum yerleri de yeri ve zamanı geldiği eleştirdim ve eleştireceğim de.

Saygılarımla.

Mustafa Uğur Karayılmaz
KAYNAK: http://mukarayilmaz.blogspot.com/2013/03/krasic-stoch-sorunsali.html

Kategoriler
Popüler Konular