Kocaman gülümsemen dağılmasın hocam!

Kocaman gülümsemen dağılmasın hocam!

aykut kocaman basin 600 HTVBT 260x130 Kocaman gülümsemen dağılmasın hocam!Fenerbahçe’nin teknik direktörü Aykut Kocaman, Medical Park Antalyaspor maçıyla dalya dedi. Galibiyet yüzdesi %66 olan başarılı teknik direktör, bu alanda Sir Alex Ferguson’ı bile geride bıraktı.

Kimi Fenerbahçe taraftarı bile üç kulvarda ilerleyen takımından memnun değil. Ligde ikinci, UEFA Avrupa Ligi’nde çeyrek, Türkiye Kupası’nda yarı finalde yoluna devam eden sarı lacivertlilerin sezonu üç kupayla tamamlama ihtimali yüksek…

Hürriyet’te yer alan habere göre; buna rağmen teknik direktör Aykut Kocaman eleştiriliyor… Ancak istatistikler hedefteki hocanın Avrupa’nın zirvesindeki teknik adamlarla yarıştığını gösteriyor. Oscar Wilde, “Memnunniyetsizlik bir insan ya da ulus için ilerlemeye yönelik ilk adımdır” der. Kitaplarla arasının iyi olduğunu bildiğimiz Kocaman da basın toplantılarında genellikle takımının daha iyi olacağını vurgularken, memnuniyetsizliğini vücut diliyle dile getirir. Çünkü Fenerbahçe’sinin daha iyi olabileceğinin farkındadır. İstatistikler, Kocaman’ın doğru yolda olduğunu göstermeye devam ediyor.

Rakamlar yalan söylemez!

Kocaman, Antalyaspor karşısında ligde takımının başında 100. maçına çıktı. “Dalya” derken geride kalan maçlarda 63 galibiyet alarak yüzde 63’lük bir galibiyet oranı yakalamayı başardı.Kocaman’ın tutturduğu bu oran belki tek başına büyük bir şey ifade etmiyor ama Avrupa’nın en iyi 10 teknik adamı olarak nitelendirilen isimlere bakıldığında, Aykut Kocaman’ın ne kadar büyük bir iş yaptığı da ortaya çıkıyor.

Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası ve şampiyonlar ligi’nde zafere ulaşan eski Beşiktaş, yeni İspanya Milli Takımı Teknik Direktörü Vicente del Bosque’nin galibiyet oranı yüzde 58.3.

Sir’ü bile geride bıraktı

Ya diğerleri… Fenerbahçe ve Türk Milli Takımı’nda da görev yapan Guus Hiddink’in yüzde 57.7. Chelsea patronu Rafael Benitez’in yüzde 54.3. Lippi, Trapattoni ve Capello gibi İtalyan futbolunun ağır hocaları yüzde 50’lerde dolaşıyor.

Hatta Sir Alex Ferguson’un bile oranı yüzde 57.5. 70’leri gören tek teknik adam Pep Guardiola. Bu açıdan bakıldığında Aykut Kocaman’ın Fenerbahçe’si son 3 yılda çok büyük işler yapıyor. Çoğunluğun Sir Alex Ferguson’a ait sandığı ancak Ebbe Skovdahl’a ait olan “İstatistikler mini etek gibidir. Çok şey gösterir ama asıl görünmesi gerekeni göstermez” sözünden hareketle Aykut Kocaman’ı beğenmeyebilirsiniz. Ancak bir gerçek var ki, eski gol kralı takımının öyle ya da böyle kazanmasını sağlıyor… Bunu da üç kulvarda ilerleyerek herkese gösteriyor.

 

Kaynak:Hürriyet


Kategoriler
Popüler Konular