Kayıp kupa bulundu!

Kayıp kupa bulundu!

Fenerbahçe’nin 1934-35 sezonunda bölgesel Marmara Ligi’nde kazandığı şampiyonluk kupası bir antikacıda ortaya çıktı.

Aziz Yıldırım öncesi sarı lacivertlilerin bir müzesi olmadığı için bir depoda saklanan bu kupa daha sonra taşınmalar sırasında bir şekilde ortadan kaybolmuştu. Bu kupayı tam 80 yıl sonra Hürriyet ortaya çıkarttı.

Kupayı bundan 6 yıl önce Fenerbahçe müzesi açıldıktan sonra kulübe getirerek satmaya çalışan antikacı Mustafa Özkan yüksek bir bedel isteyince kulüp satın almaya sıcak bakmamıştı. Aradan geçen yıllarda kupayı elinden çıkartamayan antikacı Fenerbahçe’nin Balıkesir bölgesinde kazandığı bu tarihi kupayı 160 bin TL bedelle satışa çıkarttı.

Bu şiltin Fenerbahçe Kulübü’ndeki kayıt numarası ise 596…

O kupa nasıl kazanıldı?

1935 yılında İstanbul Şampiyonu olan Fenerbahçe, Türkiye şampiyonasına katılmaya hak kazandı. Önce Balıkesir Kupası’nda mücadele eden sarı lacivertliler Çanakkale Türk Gücü’nü 8-0, Bandırmaspor’u 5-1, Balıkesir İdman Yurdu’nu da 5-1 yenerek bu şilti almaya hak kazandı. Bu gruptaki başarısı ile finallerekalan sarı lacivertliler 5 grubun birinci arasında yapılan maçlarda Torosspor’u 9-0 yenerek finale kaldı.Finalde Altınordu ile karşılaşan sarı lacivertliler rakibini 3-1 yenerek Türkiye Şampiyonu oldular.

Fenerbahçe’nin o dönemki tarihi kadrosu şöyleydi:
Hüsamettin Böke, Yaşar Alparslan , Fazıl, Cevat, Esat Kaner, Reşat, Niyazi, Şaban, Ali Rıza, Naci, Fikret Arıcan…

 

Kaynak:Hürriyet


Kategoriler
Popüler Konular