“JÜBİLEMİ KADIKÖY’DE YAPMAK İSTERİM”

“JÜBİLEMİ KADIKÖY’DE YAPMAK İSTERİM”

081020121529579427806 3 260x141 JÜBİLEMİ KADIKÖYDE YAPMAK İSTERİM Fenerbahçe ile yollarını ayıran Alex de Souza basın toplantısı düzenliyor.

Basın toplantısına herkese teşekkür ederek başlayan Alex, geldiği günden bu yana yanında olan Fenerbahçe taraftarına da teşekkür etti. Hayatında hiç bu kadar duygu dolu bir hafta geçirmediğini söyleyen Brezilyalı yıldız, “Fenerbahçe taraftarının bundan sonra hep mutlu olmasını istiyorum. Bu sürecin nasıl geliştiğini sizlere anlatacağım. Ancak şunu söylemek isterim ki, bana hep destek olan kişi olan Samet’e teşekkür ederim…”

NEDEN BU DURUMA GELİNDİ?
“Çok zor bir süreç geçirdiğini tahmin ediyorum. Toplantı için kritik maçların geride kalmasını bekledim ve bugünü seçtim. Yönetim cuma gününe koyduğu için ben pazartesine koymadım. Önemli olan takımdı ve maçların sona ermesini bekledim. Kulübün ne söyleceği beni hiç endişelendirmiyor. Aykut Kocaman ve Başkanla her türlü şeyi çözdük. Fenerbahçe’de başarılı bir dönem geçiriyorum ve şimdi neden bu duruma gelindi onu anlatacağım”

“BEN DE HATALAR YAPTIM”
“Bu konu hakkında çok düşündüm ve bu konun 5 ayağı vardı. Aziz Yıldırım, Ali Yıldırım, Aykut Kocaman, ben ve basın… Başınıza eğer bir şeyler geliyorsa sizin de sorumluğunuz vardır. İlk önce kendi hatalarımdan başlayacağım. En büyük hatam kulübü yaralıyıcı davranışlarda bulunmam. Twitter’ı yanlış kullandım, hatalı mesajlar gönderdim. Mesajlarda hata yoktu ancak keşke göndermeseydim…”

“PARA İÇİN OYNAMADIM”
“Para için oynuyor gibi eleştirilere maruz kaldım. Ben kaptan olarak takımı düşündüm, prim bizim için çok önemli değil ama zamanında bu belgeyi imzalasaydım bu durumun önüne geçebilirdim. (TFF’den gelen belgeden bahsediyor) Para için olsa sözleşmeyi fesh etmezdim ve Mayıs ayına kadar paramı tıkır tıkır alırdım. Bunlar benim hatalarımdı.”

KOCAMAN’LA TANIŞMA!
“Aykut Kocaman’ı sportif direktör ve teknik direktör olarak ikiye bölmek istiyorum. İlk tanışmamız sportif direktör olaraktı. Aragones dönemindeki Trabzon maçının ardından Aykut Kocaman geldi, dönüş tarihi değişti ve 1 hafta önce gelmem söylendi. Ancak ben işlerimi dönüş tarihime ayarlamıştım. Ve gelemeyeceğimi söyledim. 7 Temmuz’da döndüm ve Daum’la konuştum. Sorun olmadığını söyledi ve Aykut Kocaman ile tanıştım”

KOCAMAN’LA SORUN NE ZAMAN BAŞLADI?
“Aykut Kocaman görüşmemizde benim kaptan olarak daha erken gelmem gerektiğini söyledi. Ben de kendisine hak verdiğimi söyledi. Kendisine yılın 12 ayın 11′ini burada geçiriyorum, planımı 7 Temmuz’daki dönüşe göre ayarladığımı söyledim. Sportif direktör olarak böyle tanıştık. Teknik direktör olarak işe başladığında sorunlar başladı. Aykut Hoca ile bir çok defa konuştuk. Hiçbirinde kendisine katılmadığını söyledim çünkü futbol görüşümüz onla çok farklıydı. Benim görüşüme göre futbol takımı sürekli gelişmeliydi. 3 sene bir oyuncu aynı performansla oynuyorsa bir sorun vardır. Bunu kendisine de söyledim O da “Burasu Türkiye burada antrenmalar gelişmek için yapılmaz” tarzında bir şeyler söyledi.”

“KOCAMAN BİZLE SEVİNMİYORDU”
“Takımın gol attığında bizle birlikte sevinmiyordu. Bu benim kafama hep takılı kaldı, herkes onun tarzının bu olduğunu söylese de sürekli kafamı kurcalıyordu. Dünkü Gökhan Gönül’ün golünden sonra sevinmesi bir şeylerin değişebileceğini gösteriyor. Hocanın sözleşmesini 3 sene uzattılar demek ki hocaya güveniyorlardı. Sözleşmesini uzaktıktan sonra futbolda bir şeylerin değiştiğini söylediler ancak bana göre hiç bir şey değişmedi. Geçen seneki Galatasaray maçından bahsetmek istiyorum. Kazanırsın, kaybedersin, oynarım, oynamam hoca terchi… Bu maçtan önce benim oynamadığım maçta Trabzon’u 3-1 yendik ve hocayı gittim tebrik ettim. Ayağımdaki ağrıdan bahsettim ve Galatasaray maçında oynamayacağını söyledim. O da bana Galatasaray maçında “Sana ihtiyacım var ve maç saatine kadar seni bekleyeceğim” dedi. ”

“Sonra bir finalden başka bir finale gittik. Bursa maçı öncesi durum kötüydü. Evimizde Galatasaray’a final kaybettik, 30 senedir kupayı alamıyorduk ve başkanımız hapisteydi. Daha sonra bildiğiniz gibi Bursa’yı farklı bir şeklide mağlup ettik ve hayatım en mutlu günleriydi. Aykut Hoca maçtan sonra bizi tebrik etmedi ve İstanbul’a bizimle birlikte dönmedi. 30 yıllık tabuyu yıkıyoruz ve hoca bizimle dönmüyor bile. 3 sene önce bana bahsettiğini şeylerden sonra bu durum bana garip geldi.”

“BENLE KONUŞMADI”
“Geçen yaz tatildeyken Aykut hocanın benim hakkımda söylediği şeyler geldi bana… Yaşlandığım, eskisi gibi performans veremeyeceğimi ve zaman zaman yedek bırakacağını söylemiş. Ve tatil dönüşü benimle konuşacağını söyledi. Ama İstanbul’a döndük ve Bolu’ya gittik bir kez bile benle konuşmadı. Avusturya kampının son gününde basın toplantısı yapacaktım, biraz da geciktim. Toplantıdan önce Aykut hoca beni çağırdı, Bolu ve Avusturya’da fırsat bulamadığını dönünce benimle konuşacağını söyledi.”

“KOCAMAN’LA AĞIR BİR ŞEKİLDE TARTIŞTIK”
“MTK maçında frikikten gol attım, arkadaşlarım bana hoca haline bakılırsa sanki kendi kaleme gol attım. İstanbul’a dönünce moralim iyice bozuldu hoca 4 haftadır sizle paylaştığı şeyleri benle konuşmamıştı. 4-1 kazandığımız Vaslui maçında önce beni yanına çağırdı ve ben orada bir patlama yaşadım. Kendisiyle ilgili ne düşünüyorsam açıkça yüzüne söyledi. O da benim hakkımda ne düşündüğünü söyledi. Tahmin ediyorum ipler orada koptu. 18 yıllık kariyerim boyunca bir çok tartışma yaşadım ve en ağırı buydu. Bu tartışma şöyle sona erdi: “Şimdi ne olacak?” Kendisi bana bu soruyu yönelttiğinde ben de “Sen hocasın, ben oyuncu… Şimdiye kadar nasıl devam ettiyse öyle edecektir” dedim.

“İLETİŞİM EKSİKLİĞİ VARDI”

Süper Kupa’daki Galatasaray maçında önce toplantı yapıyorduk ve ben de söz aldım bir kaç şey söylemek istediğimi söyledim. O da bu duruşumu övdü, ben de kendisine 11′de ben yokum bütün hafta da öyle çalıştık. Ne yapmam gerektiğini sordum? O da bu maçın Spartak Moskova maçının provası olduğunu söyledi. Otobüste Samet 11′de olacağımı söyledi. Daha sonra kupayı kaybettik ve Moskova maçına hazırlanmaya başladık. Moskova maç kasetlerini izlerken kayıtı durdurdu ve “Alex bugün yedek kalacak” Sorun benim yedek kalmam değil, ben bunu iletişim eksikliği ve saygı sorunu olarak görüyorum. Ben bu takımın kaptanıve 8 yıldır 11′de başlıyorum. En azından beni çekip bu durumu izah edebilirdi. Daha sonra en büyük hatamı yaptım. Benim canımı sıkan 11′e girip 18′de olup olmadığım değil. Benimle konuşmadan kafamın karışık olduğunu nereden biliyor. Kendisiyle daha sonra en son geçen hafta pazartesi günü konuştuk”

“ALİ YILDIRIM BENİM HATAMI KOVALIYORMUŞ”
“Ali Yıldırım ile ilişkimiz futbol şubesinin başına geçtikten sonra gelişti. Ali Yıldırım, başkanın içeri girmesisinden sonra, 3 Temmuz’daki sürecin ardında bizimle bir toplantı yaptı. Kulübün durumunda bahsetti ve ayrılmak isteyene kolaylık sağlayacağını belirtti. Toplantıdan sonra Ali Yıldırım’ın yanına gittik 3.Lige düşşek bile Fenerbahçe’de kalacağımı söyledim ve maddi sorunların farkında olduğumu ama her türlü zorluğa rağmen kalacağımı söyledim. Kendisine sadece söylediğim ödeme planını istedim. Benim de ailem var Brezilya’da ailem var. Sonuçta elime bakan insanlar var. Geçen sezon Türkiye Kupası maçından önce bir araya geldik. Orada Ömer Erdoğan durumumu sordu “Ben de her zaman iyidim oynayıp oynamam hocanın tasarrufudur diye cevap verdim” Kupadan sonra tatile gittik, tatilden sonra Samet’le buluştum ve Samet’i biraz endişeli gördüm. Ali Yıldırım, Samet’e “Aykut hocayı basının önüne attığımı söylemiş” Benim öyle bir niyetim yoktu, sadece doğruları söyledim. Ali Yıldırım bana “Borcu yoktur” kağıdını imzalamadığım için kızgınmış” Ali Yıldırım “Benim biletimi kesmek için en ufak hatamı kolluyormuş”

BAŞKAN’A SAYGI DUYUYORUM”
Aziz Yıldırım’a Ali Yıldırım’ın aksine çok saygı duyuyorum. Kendisiyle iyi ve kötü olduğumuz günler oldu. Kendisin de dediği gibi ben protesto edildiğimde beni alkışlamıştı. Son sözleşme uzattığımda Murat Özaydın ile bir türlü anlaşamıyorduk. Başkan girdi ve olayın çok uzadığını yarım saatte sözleşme imzalamamı sağladı”

“YOUNG BOYS MAÇINDAN SONA BENİ KOVDU”

Young Boys maçının ardından beni ofise çağırdı ve “Takımla ilişkini kes” dedi. Samandıra’da eşyalarımı topladım ve Aykut hoca o gün takımda kalmamı sağlayan isim oldu.” Daha sonra yine haber geldi ve başkan beni stada çağırdı. Daha sonra sabah söylediklerimi unutmamı ve bir şekilde devam etmemiz gerektiğini ifade etti. Bu ilişkilermizdeki kötü şeylerden biriyidi ve bana söylediklerinin yanlış olduğunu kanıtlamam için fırsat sağladı. O sezon çok çalıştım ve 28 golle gol krallığı ve şampiyonluk geldi. Aileme bile ayırmadığımı takıma ayırdım, 28 gol attım”

“DUYDUĞUM EN KIRICI CÜMLE… “

Gaziantep maçının ardından başkan benimle konuştu. Twitter ve dergiye yaptığım açıklamalarda beni eleştirdi ve ben de ona hak verdim. Fenerbahçe’nin Zico’dan sonra Avrupa’da hedeflerini küçülttüğünü söyledim. Kendisi bana görüşmeden sonra hayatta duyduğum en acı şeyi söyledi. Gaziantep maçında kadro dışıydım. Başkan bana hayatta duyduğum en kırıcı şeyi söyledi. Ben küçük çocuğum ile maç öncesi top sektiriyordum. Bunu ilgi için yaptığımı söyledi. Ben geçen seneden bu yana ne değiştiğini sordum? Daha sonra avukatla görüşmek için toplantıyı sonlandırdık. Başkan bana 7 Eylül’de sen, ben ve Aykut Hoca toplanacağız. Ben de ilk defa ayrılmak istediğimi söyledim ve kendimi Fenerbahçe önünde engel olarak düşünüyordum. Kendisi bana böyle ayrılığın olmayacağını belirtti. Kasımpaşa maçına geldik, kaybettik ve devre arasında oyundan alındım. Duş aldım ve görevliye bizim takım nerede diye sordum. Fenerbahçe kafilesinin yer aldığı kale arkası tribüne gittim. Daha sonra şaşırttıcı bir şekilde bir takım insanlardan tepki aldım.

Maçtan sonra Aykut Kocaman soyunma odasına geldi, iyi ve kötü yaptığımız her şey için teşekkür etti çıktı. Ali Yıldırım ve Aziz Yıldırım daha sonra soyunma odasına girdi, “Oyuncular arasında sorun olup olmadığını sordu, gitmek isteyen varsa gelsin söylesin” dedi. Volkan problem olup olmadığını söyledi. Ve kendisine hocayla büyük bir problemin olduğunu söyledim. Ben de başkanın söylediklerine ilave ayrılmak isteyeceğimi ifade etti. Pazartesi sabaha antrenman yaptık. Aykut hoca beni yanına çağırdı ve önemli bir karar aldığını söyledi.

KOCAMAN’LA 2. TARTIŞMA

Aykut hoca soyunma odasında kadro dışı bırakıldığımı söyledi. Ben de disiplin suçu işlemedim ve neden olduğunu söyledi. Bana soyunma odasında çok büyük yer kapladığımı ve ayrılmamı söyledi. Artık takımla çalışmayacağı ve bunun kendisinin kararı olduğunu ifade etti. Daha sonra bana, kendisine bana PAOK maçında sadece hocası gibi gittiğini söyledi, Ben de kendisine “Bu dönemde her zaman bir hocaya ihtiyaç duydum ama bu hiç olmadı” dedim.

“BEN AYRILMAK İSTEDİM”

Başkanın söylediği doğrudur 15 dakika geç kaldım ve İstanbul gibi trafiğin olduğu yerde normaldir. Ki 7 Eylül’den beri konuşmayı bekleyen benim. Tweet attığımı söylüyor, tweeet atmıyordum ve eşime toplantıya giriyoruz diye mesaj attım ardından telefonumu kapattım. Daha sonra hepinizin bildiği gibi ayrılmak istediğimi ifade ettim ve Aziz Yıldırım’la el şıkışarak odadan ayrıldım”

YILDIRIM’A NE CEVAP VERDİ?
Alex Türkçe konusunda yapılan eleştirilen konusunda ” İyi Türkçe bildiğimi söylersem yalan söylemiş olurum, Türkçe yazma konusunda sıkıntı yaşamıyorum ama konuşmak zor” Kıskançlık tweeti ile ilgili konuşan Alex, “Twitter’da yazdıklarım Aykut Hoca’ya mesaj değildi, çünkü düşüncelerimi ona daha önce söylemiştim. Mesajlaştığım kişi Brezilya’da ünlü bir şarkıcıydı. Ben kimsenin arkasından bir şey söylemedim.” dedi.

Yıldırım’ın “Sahadaki Alex’e kefilim, dışarıdakine değil” sözü hatırlatılınca Alex “Sahada lens takıyorum, dışarıda gözlük” diye cevap verirken, “Sahadaki Alex daha ciddidir. Onun dışında son derece düz bir hayat yaşıyorum” diye konuştu.

Samet’le ilgili de konuşan Alex, “Samet’le henüz görüşmedim. İstifasından buraya gelirken haberim oldu. Kendisiyle görüşeceğim” dedi.

Bir gün Fenerbahçe’ye dönecek mi sorusunu ise Alex “Fenerbahçe’den zaten ayrılmadım. Corituba’dan da Palmeiras’tan da ayrılmamıştım. Zaten bir parçanızı koyduğunuz kulüpten ayrılamazsınız. Gelecek için planım yok. Bir süre daha oynayacağım ondan sonra futbolu bırakacağım” ifadelerini kullandı.

Başkan Aziz Yıldırım’ın kendisini Samet aracılığıyla aradığını kaydeden Alex, “Beni aradı, 8 yıllık süre için beni tebrik etti.
Bana tek söylediği gidiş tarih ve saati belli olduğunda bana bildirir misin” dedi diye konuştu.

Fenerbahçe’nin geleceğiyle ilgili de konuşan Alex, “Avrupa Ligi’nde gruplardan çıkacaktır. Fenerbahçe başarılı olacaktır, çünkü kaliteli oyuncuları var” dedi.

“BAŞKANIN SOYUNMA ODASINA GİRMESİNE İZİN VERMEM”
“Teknik direktör olduğunda soyunma odasına başkanı alır mı?” sorusuna Alex şu yanıtı verdi, “Bir gün teknik direktör olursa, soyunma odası futbolcuların olduğu bir yerdir. Başkan idari bir makamdır. Bazı teknik direktürler benim düşündüğüm gibi düşünür, bazıları düşünmez. Henüz karar vermedim ama teknik direktör olursam bu tip durumlardan takımı korurum. Başkanın idarı görevi vardır; ama soyunma odası takımındır. Teknik direktör olursam soyunma odasına başkanını girmesine izin vermem.”

“Hocasına karşılık bir saygısızlık yaptığını düşünüyor mu?, Metris’teki başkanın ziyaretini anlatır mısın” sorularına şu yanıtı verdi; “Hiç bir zaman saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum. Zaten bana göre saygı bittiğinde ilişki de bitmelidir.
Başkandan kulüp içerisindeki herhangi bir kişiyle saygı çerçevesinde çalıştım. Tek yaptığım ne düşündüğüm sorulduğunda dürüst bir şekilde yanıt vermek oldu. Başkanın ziyareti ise Rıdvan hoca aracılığıyla oldu. Güzel bir durum değildi. İçerideki günleri konuştuk. O da bana takımı sordu. Rıdvan beni aradığında gittik. Sadece Rıdvan hoca içeri girmek için bir takım prosüderler var dedi. Onu bekledim. 2. kere de gitmek istedim ama fırsat olmadı.”

“Zico iyi insan ama  çok iyi teknik direktör değil” ifadelerini kullanıp kullanmadığı sorusu üzerine Alex, “Bu konuşma sözleşme bittiğinde geçti. Bana sordular ve ve bunu söyledim. Zico belki de hayatımda tanıdığım en iyi insanlardan bir tanesi. Liderlik vasıfları grubu yönetme en üst düzeyde. Karizması fantastik. Ama Zico çalıştığım en iyi teknik direktörlerden bir tanesi miydi? Ama değildi. Bunu başkana da söyledim” yanıtını verdi.

Takımda hiç bir futbolcuyla sorunu olmadığını söyleyen Alex, “Tartışma oldu, bu işin doğasında vardır, ama problem olmadı” dedi.

“BENİMLE VADALAŞTILAR”
Beşiktaş maçı sonrası kaptan Volkan’ın kendini ziyaret edip etmediğiyle ilgili olarak Alex, “”Sabah 11′de Volkan’la konuştum. Beni aradı ve maçtan sonra evde olup olmayacağımı sordu. Maçı evde izleyeceğimi söyledim. Takım arkadaşlarımla ziyarete geceğini söyledi. Ben de gelin dedim. Daha sonra Hasan Ali, Mehmet Topal, Selçuk, Mert geldi. Maçtan sonra doğal olarak açlardı, yemek yedik, bir şeyler içtik. İyi niyetlerini söylediler. Vedalaştık, ayrıldık. Oğlumun en çok sevdiği kişi Volkan’dır. Tekrarlıyorum. Hiç bir futbolcuyla sorunum olmadı. Şahsi olarak başkan ve hocayla da olmadı. Ama görüş farklılıklarımız oldu ve buraya geldik. Locanın parası ödenmiş. Sezon sonuna kadar sahibi orada maçları izleyecek. Ama bizden sonra şanslı Türkler maçı izleyecekler.”

Veda konusunda ise Alex, “Bazı isimler milli takımlara gittiler. Zaten ayrılacağımdan dolayı zaman zaman ağlıyorum. Onun için böyle bir veda düşünmüyorum. Zaten yapacak bir sürü işim var. Toplamam gereken eşyalarım var” ifadelerini kullandı.

Alex kendinden sonraki Fenerbahçe ile ilgili olarak, “8 sene boyunca elimden gelenin en iyisini yaptım. Benden sonra ne olacağını bilmiyorum. Kalbimin en içten tarafımdan söylüyorum. Ben artık Fenerbahçe taraftarıyım. Kimseye kızgınlığım yok. Umarım Fenerbahçe Türkiye ve Avrupa Ligi’nde de şampiyon olur” ifadelerini kullandı.

“Fenerbahçe’de antrenör olur musun?” sorusuna Alex, “Şu anda başkanlığa aday birisi var mı, yok mu bilmiyorum. Tek bildiğim başkanın Aziz Yıldırım olduğu. Zaten kulüpteki hayatıma bakacak olursanız evden antrenmana, antrenmandan eve gidip geldim. Kulüp politikasından anlamam. Kimseyi de tanımıyorum. Sormanız gereken soru teknik direktör olmak ister misiniz şeklinde olmalıydı. Bu sene herkes bana futbolu bıraktırmak istedi. Ben hala futbolcuyum ve 2 sene daha oynamak istiyorum. Kulüp içi siyaset ve politika olayları da bana komik geliyor. Fenerbahçe yönetiminden de direk ismini söyleyebileceğim 3-4 isim var. Benim kafamda sadece futbolcu olmak var” yanıtını verdi.

Fenerbahçe’nin basına kapandığının yıldız isimlerin kötü ayrıldığının söylenmesi üzerine Alex, “Bu sorunun yanıtı konusunda kafa yormak istemiyorum. Düşünmek istemiyorum. Benim bildiğim bir şey var, siz hiç bir şey söylemezseniz insanlara insanlar dedikodu yapmaya meyilliler” dedi.

“JÜBİLEMİ KADIKÖY’DE YAPMAK İSTERİM”
Fenerbahçe’de diktatörlük var mı sorusuna Alex “Başkanın yaptığını hocaya arka çıkmak olarak görmüyorum. Öyle doğru gördü ve kararını verdi. Başkana karşı bir küskünlüğüm yok. O Fenerbahçe’ye çok seviyor. Kararlarını ona göre alıyor” dedi.

Şartlar değişirse 2 yıllık sözleşmeyi Fenerbahçe’yle yapar mı sorusuna “1 Ekim itibariyle Fenerbahçe’deki kariyerim sona erdi. Bana her zaman çok fazla şey verdi. Yüzsüzlük yapmak istemem ama son maçımı, jübile maçımı Kadıköy’de yapmak isterim” diyerek sözlerini bitirdi.


Kategoriler
Popüler Konular
antalya escort adana escort ankara escort hatay escort bodrum escort gaziantep escort kayseri escort samsun escort afyon escort manisa escort