İngiliz sistemine onay!

İngiliz sistemine onay!

2012 04 22 gss27 239x170 İngiliz sistemine onay! Kulüpler Birliği dün Ankara’da toplandı, Süper Final uygulaması kaldırıldı. Ancak ilk 8 takımın katılacağı İngiliz tipi özel kupa geliyor. Yeni sezonda 6 tane F.Bahçe-G.Saray derbisi oynanabilir…

Kulüpler Birliği dün Ankara’da çokönemli bir zirve yapıp, kritik kararlar aldı. TFF Genel Kurulu sonrası bir araya gelen birliğin toplantısında geçen sezon ilk kez uygulanan SüperFinal’den vazgeçiliyor ancak yerine 8 takımlı İngiliz modelinden esinlenereközel bir turnuva geliyor.

FUTBOL Federasyonu tarafından gündeme getirilen projeye göre geçen sezonu ilk 8 sırada bitiren G.Saray, F.Bahçe, Trabzon, Beşiktaş, Bursa, Sivas, İBB ve Eskişehirspor’un katılacağı özel bir kupa düzenlenecek. 8 takım çift maçlı eleminasyon sistemi ile sezon içerisinde karşılacak ve özel kupada bir şampiyon ortaya çıkacak. Kupada toplam 16 maç oynanacak.

KAZANANA 15 MİLYON

YENİ sistem İngilizler’in Federasyon Kupası’nı (FA Cup) çağrıştırırken turnuva sonunda şampiyon olan takım 15 milyon TL gibi çok ciddi ödüle konacak. İngiliz modeli, önümüzdeki günlerde TFF ve Kulüpler Birliği’nin bir araya gelmesiyle resmileşecek. Yeni sezonda Süper Kupa, Türkiye Kupası ve Özel Kupa maçları oynanacak.

BU tablo sonrasında ise ufukta minimum 5, maksimum 6 G.Saray-F.Bahçe derbisi var. İki takım ilk olarak 11 Ağustos’ta Erzurum’da Süper Kupa’da karşılaşacak. Süper Lig’de 2 maç oynayacak olan iki dev, özel kupada da 2 kez El Clasico’da karşı karşıya gelecek. Tek maçlı elemenisyon sistemine göre yapılan Türkiye Kupası’nda da karşılaşmaları halinde F.Bahçe ile G.Saray 6 kez derbi heyecanı yaşatacak.

BAHİSTEN PAY İSTİYORLAR 

BU arada birliğin yeni planlarıyla ilgili Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncoğlu şu açıklamaları yaptı:

– BAHİS oyunlarında kulüplerin gelirlerinin artırılmasını istedik. Reklam ve diğer sponsorluk gelirlerinin devam etmesini yine istedik.

– KULÜPLER kanunu için hukukçularla bir çalışma yapılacak. Dernekler yasasına göre değil, daha modern bir yapıda olmak istiyoruz.

– YABANCI futbolcular için alınan alt yapı fonu kulüplere ciddi bir yükgetiriyor. Federasyondan düşürülmesini arzu ediyoruz.

– AVRUPA Ligler Birliği’nin genel kuruluna ev sahipliği yapacağız. BuradaAvrupa Ligler Birliği’ne tam üyelik için girişimlerimizi hızlandıracağız.

 


Kategoriler
Popüler Konular