GENÇ SALİH ÇOK FARKLI

GENÇ SALİH ÇOK FARKLI

fft1mm1801684 270x151 GENÇ SALİH ÇOK FARKLI Fenerbahçe, yeni sezonun ilk hazırlık kampını Topuk Yaylası’ndaki Türkiye’nin ilk özgün tesisinde gerçekleştirdi; herkes çok memnun kaldı. Bu süreçte, üç sezondur futbol takımının liderliğini yapan Aykut Kocaman dâhil, hemen herkes kendini aşan bir verimliliğe imza attı.
Transferde özellikle milli olan Türk oyuncular konusunda elini çabuk tutan ve Egemen, Hasan Ali, Mehmet Topal, Salih Uçan gibi gözde oyuncuları kadrosuna katan Fenerbahçe, 10 günlük yayla kampından geriye mutlu döndü.

“Çalışkanlar kampı” diye nitelendirilebilecek Düzce’nin yükseklerindeki bu hazırlık dönemi, geçen yıla oranla dahaorganize, planlı ve güler yüzlü bir ortamdı.
Tesisin kendini bulması, geçen yıla oranla daha disiplinli bir çalışma ortamı yaratılması ve bu yıl yaylada hüküm süren hava koşulları, Kocaman ve oyuncularının ekmeğine yağ sürdü.

Oyuncuların antrenmanlara katılımı yüzde yetmişler düzeyine yükseldi. Kalabalık bir futbolcu ordusu, Fenerbahçe’nin sezon kadrosunda var olabilmek için pabucun pahalı olduğunu anladı.

GENÇLER ZORLADI
Genç oyuncular, ağabeylerini antrenmanlarda zorlayan mücadele girişimleri ile adeta tavşanlık yaptı. Deneyimli oyuncuları teşvik eden bir tamamlayıcılık sergiledi.
Teknik Direktör Aykut Kocaman’dan, kaptan Alex’e kadar uzanan davranış biçimlerini analiz ettiğimizde, önümüzdeki sezon, geriye dönüp bakılmayacak bir üretkenliğin ışığı görüldü; elbette bunun Avusturya’da yapılacak olan hazırlık maçlarına yansıması, fotoğrafı daha iyi betimleyecektir.

Yayla dönemi, serin hava koşulları, sakatlık yaşanmaması ve takıma katılan yeni oyuncuların da katkısı ile iyi yoğrulmuş bir periyot olarak hatırlanacak. Bu kısa dönem, yeterli teknik çalışma bindirmesinin, kondisyon kazancının ve iradenin takım ruhuna yansıması olarak “Yeni Fenerbahçe’yi” ortaya çıkardı.
Tesislerin konumu itibariyle, kaçışı olmayan bu merkezin tek kuralının, “Çalışmaktan başka oyalanacak şey yok” gerçeğiyle kazanca dönüşmesine tanıklık ettik.

KOCAMAN’IN BAŞARISI
Teknik Direktör Aykut Kocaman ise bu ortamın yaratıcısı olarak dikkat çekti. Bu sezon başı daha mantıklı ve daha rahat organize olan bir çalıştırıcı kimliğindeydi. Takımına kros yaptırmadan o kadar fizik gücü aşılamak, bir ekip başarısıydı. Ormana gitmeden, sahada top oynayarak takımını diriltti. Bütünlüğü sağladı, iyi transferlere imza attı. İnsanlara gülerek bakmaya başladı; en önemlisi gelecek adıma ciddi hedefler koyup, bunları eskiye oranla daha net dillendirmeye başladı. O da artık “Oldu” anlayacağınız.

SAVUNMADA YANGIN VAR
Hemen hepsi milli savunmacılar, hiçbirinin yeri garanti değil. Henüz yabancı savunmacı bile alınmamışken; Yobo ya da bir başka yabancı kontenjan kapmamışken; herkes tedirgin, bu da çalışmaya yansıyor.

TOPAL GÖZE BATMADI
En ses getiren transfer Mehmet Topal, çok ortalıkta görünmeyen üslubu ile çalışmaları tamamladı. Avrupa’dan gelme özgüveni ile sakin bir kamp süreci yaşadı. Çalışmaların göze batmayan oyuncusu olarak yayla serüvenini bitirdi.

GERGİNLER GRUBU
Gökhan, Mehmet Topuz, Özer, Selçuk. Bu oyuncular kampın en gergin isimleriydi. Hissiyatları, antrenman giysilerinden dışarı fışkırıyordu. Yeni sezonda forma bulmak, öyle kolay değil; bu gerçeği en fazla hisseden gruptu bunlar.

GENÇ SALİH ÇOK FARKLI
Bucaspor’dan bonservisi alınırken ödenen meblağı düşündükçe insanın içi ürperiyordu. Ancak Salih, çelimsiz görüntüsüne karşın, örneğin Alex’in, Cristian’ın, en önemlisi Kocaman’ın dikkatini çekti. Yeni Oğuz Çetin olma kıvamında bir mayası var, bu somut belli; pas atmalar, şut vurmalar, rakibi bunaltmalar, top kapmalar. Tekniği ve özgüveni müthişti. 18′in değişmezi olur, olmalı da, çünkü görüntüsünü aşan bir yeteneği var ve o kalabalık kadronun içinde sırıtan bir başarı sergiledi; bizce kampın en iyi çıkış yapanı oldu.

KAPTAN ALEX BİLE KORKUYOR
Onu, Kocaman’ın yedek bırakma olasılığı değil de, o kadar çalışmasına karşın takımdaki forma rekabeti korkutuyor. Zira artık dokunulmaz değil; en genci bile ayaklarına dalıp, top almaya çalışıyor. Ama mağrur bir duruşu da yok değil. Ben Alex’im… Doğrusu O olmasa temaşası oldukça iner F.Bahçe kamplarının.

EGEMEN EL KOYDU
Egemen, kampa gelir gelmez ortama el koyan kalıbı ile dikkat çekti. Hazır geldi, uyum sorunu olmadı, Kocaman’ın direkt savunmanın göbeğine yerleştirmesi ile diğerlerini kenara itti; sanki “En garanti isim benim” der gibi kendine hâkim, kalabalığa rağmen sakindi.

BÜTÜNLEMEYE KALANLAR
Hasan Ali Kaldırım, Dia… Dia’nın zaten kampın ortasında takımdan ayrılması ile yeni transfer edilen ve uğruna Ziegler feda edilen Hasan Ali Kaldırım, ya gerçekten Mesih görüntüsü ile buzdan adam, kapalı bir kutu, ya da nereye geldim ben şaşkınlığından içine kapanan bir genç. Tahlil etmek zordu… “Caner ve hatta Egemen’in sol bekte oynama yetisi canını sıkmış olmasın?” diyesi geliyor insanın. Bir dahaki sınavda kendini gösterecek, ya da zamana ihtiyacı var.

 

Kaynak:Milliyet


Kategoriler
Popüler Konular