Forma ve ürün satışlarında tartışmasız lider: Fenerbahçe

Forma ve ürün satışlarında tartışmasız lider: Fenerbahçe

fenerıum1 Forma ve ürün satışlarında tartışmasız lider: FenerbahçeModern futbolun para ile olan ilişkisi, günümüzde başarı denkleminin önemli çarpanlarından birini oluşturuyor.

Bu kapsamda ekonomik açıdan güçlü olmak zorundaki kulüpler, maddi olanaklarını yönetim doğrularıyla birleştirdiklerinde başarı basamaklarını da birer birer tırmanıyorlar.

Dünyanın tüm kalburüstü liglerinde olduğu gibi bizde de kulüplerin gelir kalemleri arasında “merchandising” dediğimiz lisanslı ürünlerin satış ve pazarlamasını kapsayan faaliyetler önemli bir yer tutuyor. SPORT+MARKT AG’nin yaptığı araştırmaya göre 2011′de Avrupa’nın 5 önemli ligindeki (İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya, Hollanda) 98 kulüp replika adıyla anılan taraftar formalarından toplamda 11.1 milyon adet satmış.

Tüm bu ligler genelinde bir adet formanın ortalama çıplak fiyatı (isim basılmamış halde) 65.42 euro olarak açıklandığına göre, söz konusu 98 kulübün kasalarına forma satışından toplam 726 milyon euro para girdiğini söylersek sanıyorum pazarın büyüklüğü ile ilgili de önemli bir tespit yapmış oluruz.

Yapılan araştırmada Avrupa’da en pahalı formayı alanların ortalama 71.40 euro ile İtalyan taraftarlar olduğu ortaya çıkmış. İtalya’yı 71,20 euro ile Fransa takip ederken, ortalama 70.33 euro fiyat ile Alman takımlarının formaları üçüncü sırada. Söz konusu beş ligdeki en ucuz forma fiyatları ise Premier Lig’e ait.

İngiltere’de ortalama forma fiyatı 49.80 euro. Ülkemizde ise üç büyük kulübün satışa sunduğu formaların ortalama fiyatı 43 euro civarında. Taraftar davranışları ise oldukça farklılık gösteriyor. Örneğin, aynı araştırma kuruluşunun hazırladığı “Football Merchandising Report 2010″ adlı rapora göre Fenerbahçe Spor Kulübü, satış pazarlamada Avrupa’nın ilk 10 kulübü arasında kendisine rahatça yer bulabiliyor. 2010′da toplam 48.4 milyon euro değerinde forma ve ürün satılırken, dört büyüklerin total içindeki payları 44 milyon euro gibi devasa bir meblağ. Bu saptamadan ortaya çıkan gerçek şu; dört büyükler ile ligin diğer takımları, Fenerbahçe ile de diğer büyükler arasında uçurum sayılabilecek farklar var.

Daha doğrusu Fenerbahçe taraftarından takımlarına yönelik sürekli bir destek varken, siyah-beyazlı ve sarı-kırmızılı cephede “takımın durumuna göre harcama yapma” düşüncesi hâkim.

Beşiktaş taraftarı Quaresma, Simao, Almeida ve Fernandes gibi yıldızlara 140 bin forma alarak “hoş geldiniz” derken, ertesi yıl toplam satış rakamı 40 binlere gerileyebiliyor. Benzer şekilde Galatasaray ligi sekizinci bitirdiği sezonda 90 bin forma satarken, şampiyon olduğu yıl bu rakam 250 binlere çıkıyor.

Merak edenler için hemen söyleyelim Fenerbahçe’nin 2010/2011 sezonundaki forma satışı 267 bin, geçtiğimiz yıl ise tam 310 bin.

Hiç şüphe yok forma satışındaki bu tablo, diğer lisanslı ürünler ve kombine bilet satışlarıyla da paralel bir seyir izliyor. Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz, Fenerbahçe taraftarının “şike davasına” reaksiyonu Fenerium’ları doldurup lisanslı ürünleri kapış kapış almak olurken, içinde bulunduğu ekonomik zorluklar dolayısıyla yüzünü taraftarına dönen Beşiktaş aradığı teveccühü görmekte zorlanıyor. Bunun en basit örneğini kombine bilet fiyatlarına ve 102 TL’den satışa çıkarılan kırmızı formaya yöneltilen tepkilerden anlayabiliyoruz.

Takıma bağlılık konusunda imaj itibariyle en tepede yer alan Beşiktaşlılar iş bilançolara gelince rakiplerini oldukça geriden takip ediyorlar. Sanıyorum bu durumu “endüstriyel futbolun gerçeklerine adapte olamama” şeklinde de açıklamak mümkün.

Kaynak:Dünyagazetesi


Kategoriler
Popüler Konular