FIFA sıralaması Türkiye’yi etkiledi

FIFA sıralaması Türkiye’yi etkiledi

FIFA, grubumuzdaki son 2 maç öncesi yaptığı açıklama ile Hollanda’nın karşılaşmalardaki direncini arttırdı.

FIFA, tarihi Hollanda maçına kısa bir süre kala açıkladığı deklerasyonlarla Türkiye’yi hiç beklemediği bir anda vurdu. 17 Ekim’de açıklanacak olan dünya sıralamasını göz önüne alarak kura çekimini yapacağını belirten FIFA, Türkiye’yi zor durumda bıraktı. Bu yüzden Hollanda, gruptan çıkmayı garantilemesine rağmen sıralamadaki yerini değiştirebilmek için kalan son 2 maçına da as kadroya isimlerle çıktı. Geçtiğimiz turnuvalarda böyle bir uygulamaya gitmeyen FIFA, aldığı kararla Hollanda’nın Türkiye’ye daha dirençli çıkmasını sağladı.

Bu yıl kuralarda sekiz seri başı sekiz takım haricindeki diğer 24 takım; “coğrafi ve sportif kriterlere göre” iki, üç ve dördüncü torbalara dağıtılacak. 2010 Dünya Kupası’nda bu torbalar “Asya, Kuzey Amerika, Okyanusya”, “Afrika, Güney Amerika” ve “Avrupa” diye ayrılmıştı. Seri başı olamayan ülkelerin temsilcileri, ilk torbadaki güçlü takımların yanı sıra diğer torbalardan gelebilecek iddialı ekiplerle karşılaşma riski taşıyor. Bu yüzden Hollanda, grupta oynadığı son iki maça da çok fazla önem verdi.

Estonya karşısında kaybettikleri 2 puan öncesi ise böyle bir açıklama olmamış, Hollandalı futbolcular rahat bir maç çıkarmıştı.

FIFA sıralaması Türkiye'yi etkiledi


Kategoriler
Popüler Konular