Fenerbahçe’nin Salih Uçan planı

Fenerbahçe’nin Salih Uçan planı

Fenerbahçe’nin genç bonusu Salih Uçan, uluslararası bir Türk markası olacak…

Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, ortsa sahanın genç ismi Salih Uçan’ın sorun çözen bir oyuncu olarak ‘Endüstriyel futbolun bir markası’ haline gelmesini istiyor. Futbolun en büyük endüstriyel markası David Beckham. Yoksa Salih Uçan da bir Beckham mı olacak? Menajeri Ömer Uzun’a göre “Hayır”. Uzun, “Beckham değil, Salih Uçan olacak” dedi ve Yanal’la geçen hafta yaptıkları görüşme sonrası çizdikleri yol haritasının detaylarını anlattı:

BİRİNCİ ÖNCELİK SAHA PERFORMANSI…
“Hocası Ersun Yanal’ın Salih’ten öncelikle beklentisi sportif anlamda verdiği çalışma programlarını uygulaması. Koşu mesafeleri ve fiziksel anlamda güçlenmesi için özel çalışmalar yaptırıyor. Beklentisi daha diri olması, mücadele etmesi, mücadeleyi hiç bırakmaması, sahanın her yerinde yardımcı olması, takım arkadaşlarına ayak uydurması. Salih için birinci öncelik saha içindeki performansı. Normal saha içi çalışmasını engellemeyecek, boş zamanlarında faydalanacağı, kişisel gelişimine faydalı çalışmalar yapılacak. Kitap okuyor. İngilizce kursuna başlıyor. Topluluk önünde konuşma, diksiyon çalışmaları Salih’i sıkmadan yapılacak. Marketing çalışmaları da olacak.

SALİH DE ASLA KAYBOLUP GİTMEYECEK
Uluslararası donanımlı bir oyuncu olması amaçlanıyor. Direkt bir rol model yok. Bir Beckham değil, Türkiye’den bir Salih Uçan olması daha önemli. Genç oyuncular Milli Takım düzeyinde iyi oluyorlar, daha sonra geriye gidiyorlar, kendilerini geliştirememelerinden dolayı. Futbol ailesindeki olumsuzlardan, önlerindeki rol modellerden, A takımda süre bulamayınca kayboluyorlar. 70-80 kez milli olup kaybolup giden, o basamağı aşamayan birçok genç futbolcu var. Salih Uçan asisti, Salih’in kendine özgü yetenekleri var. Bu tip durumlarda kilidi açacak, son öldürücü asisti yapacak yetenekler Salih’te mevcut.”

ABARTMAYIN YERİN DİBİNE DE SOKMAYIN
“Bir top oynuyor inanılmaz abartılıyor. Birtakım haberler çıkıyor; yok Manchester United, şöyle oldu böyle oldu. Bir maç oynuyor bir hata yapıyor yerin dibine sokuluyor. Satılsın gitsin vs. Övgüden de rahatsız oluyor, yerin dibine batırılmasından da. Ama kendini de biliyor. Ne olabileceğini ne olamayacağını görüyor, olumlu ya da olumsuz kafaya takmıyor. Daha çalışması gereken, geliştirmesi gereken çok şey var. Elinden geleni yapıyor.”

Fenerbahçe'nin Salih Uçan planı


Kategoriler
Popüler Konular