Fenerbahçe’nin Barça’dan tek farkı…

Fenerbahçe’nin Barça’dan tek farkı…

fener 6Q7NA 260x130 Fenerbahçenin Barçadan tek farkı... Performans uzmanı Alper Aşçı, İngiltere’de bir takım, Barcelona ve Almanya Milli Takımı’nın bütün antrenman metotlarını inceledi, Fenerbahçe’den herhangi fazlalarını bulamadı. Sadece tek sorun çıktı.

Fenerbahçe’nin istediği sonuçları alamamasının temel sebeplerinden biri olarak takımın kondisyonu gösteriliyor. Marsilya maçının son 15 dakikasında yenen goller de buna delil olarak gösteriliyor.

Trabzonspor’un Olcan ve Henrique ile maçın son anlarında bulduğu gol pozisyonları da ‘F.Bahçe’nin kondisyonu yok. Doğru çalıştırılmıyor’ tezine bir dayanak noktası oldu. Peki kondisyon sorununun aslı ne?

ACABA YANLIŞ MI YAPIYORUZ?

AKŞAM, ‘F.Bahçe doğru çalıştırılmıyor mu?’ sorusuna cevap aradı, ilginç sonuçlara ulaştı. Öncelikle şunu belirtelim, bilimsel şüphecilikle aynı soruyu F.Bahçe’nin teknik heyeti de uzun süre önce kendilerine sordu.

F.BAHÇE’NİN performans uzmanı Alper Aşçı, üç farklı ülkede idman teknikleri araştırması yaptı, 50-60 sayfalık rapor hazırladı. Aşçı’nın araştırma yaptığı kulüpler sıradan takımlar da değil. Premier Lig’den bir takım, ünlü Barcelona ve Alman Milli Takımı mercek altına alındı.

DOĞRU SLOGAN: HER İŞE KOŞ

ORTAYA çarpıcı bir sonuç çıktı. F.Bahçe’nin kondisyon çalışmaları konusunda İngiliz kulüpleri, Barcelona ve teknoloji harikası Alman Milli Takımı’ndan herhangi bir eksiği yok. Peki F.Bahçe’de sorun nerede?

SORUN doğru koşu yapmakta, yani futbolcuların saha içi uygulamalarında. F.Bahçe teknik heyeti oyuncularının sahada bir atlet gibi koşmasını istemiyor. Futbolculardan ‘Her işe koş’ sloganı altında sahadaki koşular konusunda üç önemli beklenti var.

1 – Kaliteli koşu: Sürekli hareketle topu en verimli şekilde kullanmak için maç içinde hedefe yönelik en doğru koşu mesafesine ulaşma
2 – Sprint koşusu yap: Atlet koşusu yerine skor üretmeye yönelik olarak topsuz alana süratli koşu
3 – Arkadaşına yardım et: Vızır vızır sağa sola hareket edip, arkadaşının top almasına ve vermesine çalış, topu baskıdan ofansa taşı.

RAUL MEİRELES’İ ÖRNEK ALIN

PEKİ F.Bahçe’de bütün bunları doğru yapan bir futbolcu var mı? Evet var. Raul Meireles, Trabzon maçında hiç kimseye fark ettirmeden 11 bin 540 metre ile sahanın en çok koşan futbolcusu oldu.

Gösterişsiz bir stili var ama verimi üst düzey. F.Bahçe teknik heyeti, 4′e 4, 5′e 5 ve 6′ya 6 antrenman tekniklerinde Barcelona’dan daha iyi çalıştırılan futbolculardan Meireles gibi ‘Her işe koş’ tipinde performans bekliyor.

Kondisyon doktoru Alper Aşçı

– ODTÜ Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde lisans, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu’nda yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı.
– GSGM ve federasyonların antrenör kurslarında öğretim elemanı olarak görev aldı.
– Ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlarda sunulmuş bildirileri ve araştırma makaleleri var.
– 2010 yılından itibaren F.Bahçe’de Performans Uzmanı olarak görev yapıyor.


Kategoriler
Popüler Konular