Fenerbahçe’de Ne Değişti?

Fenerbahçe’de Ne Değişti?

2012 04 22 gss27 260x184 Fenerbahçe’de Ne Değişti?Alex de souza’nın ayrılmasının ardından Fenerbahçe’nin saha içi performasında da değişiklikler gözlenmeye başlandı. Ancak bu değişiklikler, Alex’in temposunu takımın önünde bir engel gibi görenlerin beklentilerini henüz doğrulamıyor.

Alex sonrası bir sistem değişikliği hemen söz konusu olmazken, o pozisyona takımın pas tercihleri nedeniyle Cristian’ın monte edildiği söylenebilir. Ancak topu ceza alanına taşımada Cristian’ın “bir Alex” olmadığı kesin. Takımın ceza alanı çevresinde oynadığı topları tehlike bölgesine gönderme oranı yalnızca %1 düşse de, ceza alanına pasla giriş oranının %38′den %28′e gerilediği, orta ve uzun top gibi başarı şansı düşük girişimlerin ise %53′ten %58′e çıktığı görülüyor. Alex’in yokluğunda Fenerbahçe SüperLig standartlarına doğru bir iniş göstermiş durumda.

Karşılaştırdığımız dönem her ne kadar kısa olsa da, takımın oyun alanındaki önemli bir değişiklik de hemen göze çarpıyor. Saha içinde yüksek bir çekim gücüne sahip olan Alex’le oynarken, takımın hücumdaki ilk pas tercihi olan oyuncu bir yandan da ceza alanına girişlerin daha çok merkez ağırlıklı olmasına neden oluyordu. O dönemde oran olarak az görünen kanat atakları, %31 başarıyla sağlanan yüksek verim nedeniyle önemli ve akılda kalıcı olmaktaydı. Yakın dönemin en çarpıcı farkı, takımın kanat kullanım oranlarında ligin alt sıralarından en tepeye çıkması. Buna karşın kanatlardan ceza alanına giriş başarısı %20′ye gerilemiş durumda.

Ancak bu dönemde zor maçların önemli savunma sıkıntılarına rağmen kazanılmış olması, Alex’siz takımı eleştiriden de uzak tutuyor. Bu skor başarılarının önde gelen nedeni ise şüphesiz Sow’un zirveye çıkan hücum performansı. Fenerbahçe kazandığı sürece saha içindeki değişim sorgulanmayacaktır. Ancak Alex sonrası takımda bir sistem değişikliği olacaksa, bunun için biraz daha beklemek gerekecek gibi görünüyor.

 

Kaynak:Matchstudy


Kategoriler
Popüler Konular