Fenerbahçe’de Arap baharı

Fenerbahçe’de Arap baharı

Fenerbahçe sponsorGeçtiğimiz sezon Avea, bu sezon Türk Telekom markalarını göğsünde taşıyan Fenerbahçe yeni sezon için dev bir sponsorluk anlaşmasının eşiğinde.

2011-12 sezonunda formanın göğüs kısmında Avea reklamı taşıyan, 2012-13 sezonunda ise bu alanda Türk Telekom markasını taşıyan Fenerbahçe’de önümüzdeki senenin göğüs reklamını kimin taşıyacağı henüz belli değil…

Konuyla ilgili olarak Fenerbahçe Başkanvekili Abdullah Kiğılı, “Yıl sonunda Türk Telekom ile tekrar masaya oturulacak. Eğer anlaşma sağlanırsa yola devam edilecek. Anlaşma olmazsa yeni şirketlerle görüşmeler başlayacak. Forma sponsorluğu artık Türkiye’de de Avrupa’daki gibi önemli bir gelir kalemi haline geldi. Kulüpler bu alandaki gelirlerini arttırmaya çalışıyor. Biz de yıl sonunda yeni anlaşmamızı hazırlayacağız. Fenerbahçe’nin forma reklamlarından geliri 15 milyon doları buldu” şeklinde konuşurken Totemspor olarak yaptığımız araştırmalarda 2013-14 sezonu ile ilgili oldukça dikkat çekici bilgilere ulaştık.

Kulislerde Fenerbahçe’yi Türkiye’de yatırıma en uygun kulüplerden biri olarak gören Arap sermayesi Sarı-Lacivertli kulüple iletişime geçtiği konuşuluyor. Bu konuda özellikle iki grubun ismi ise öne çıkıyor…

Bunlardan ilki Manchester City’yi satın alan ve City of Manchester Stadyumu ile Manchester City’nin ana sponsoru olan Birleşik Arap Emirliği Kraliyet Ailesi üyesi Mansour bin Zayed Al Nahyan’ın sahibi olduğu Etihad Hava Yolları; Fenerbahçe’nin yeni sezonda taşıyacağı marka olabilir.

Etihad Hava Yolları City of Manchester Stadyumuna adını 10 yıllığına Etihad Stadyumu olarak değiştirmek için tam 500 Milyon Euro’luk bir anlaşma yapmıştı.

Diğeri ise Qatar Investments vasıtasıyla Fransız PSG’yi de satın alan Katar Kraliyet Ailesi’nin sahibi olduğu Qatar Airlines ve Barcelona’nın forma sponsoru Qatar Foundaiton…

PSG’yi 2012’de 130 Milyon Dolar’a satın alan ve daha sonra 340 Milyon Dolar daha yatırım yapan Qatar Investments’ın alt kuruluşu Qatar Sports Investments’ın spor alanında farklı yatırımlar arayışında olduğu biliniyor.

Ticari bir girişim olmayan ve özellikle eğitim alanında faaliyet gösteren bir dayanışma organizasyonu olan Qatar Foundation ise 5 yıl için 170 Milyon Euro’luk bir forma reklamı anlaşmasına imza atmıştı.

 

 

Kaynak:Totemspor


Kategoriler
Popüler Konular