Fenerbahçe Ülker yanıyor

Fenerbahçe Ülker yanıyor

ülker2 210x150 Fenerbahçe Ülker yanıyor 150 milyon Euro’ya yaptırılan salon; takımın başına getirilen ünlü bir Coach; 20 milyon Euro harcanarak yapılan transferler…

Ancak Final Four’un en büyük adaylarından gösterilen Fenerbahçe Ülker, TOP 16′da oynadığı 3 maçtan da mağlup ayrıldı. Maccabi Tel Aviv yenilgisi bardağı taşırdı ve Başkan Aziz Yıldırım, tüm teknik heyeti makamına çağırıp, hepsinden hesap sordu.

Yıllardır Euroleague’de Final Four mücadelesi veren Fenerbahçe Ülker’den bu sezon, başkanından taraftarına kadar herkes çok umutluydu. Çünkü kulübün sponsoru Ülker grubu tarafından 150 milyon Euro’luk bir harcamayla inşa ettirilen Ülker Sports Arena’daki 13 bin kişilik muhteşem salonda maçlarını oynayan takım, sezona müthiş takviyelerle girmişti. Takımın başına Siena ile Euroleague’de iki kez Final Four oynayan ünlü İtalyan Coach Pianigiani getirilmiş, birçok ünlü oyuncu kadroya katılmıştı. Sadece Bo McCalebb’in bonservisi için kulübü Siena’ya 2 milyon Euro ödenmiş, kendisine de aynı ücret verilmişti. Neredeyse tüm basketbolcular 1 milyon Euro’nun üzerinde para kazanırken, Coach Pianigiani ile birlikte bütçe 20 milyon Euro’yu aşmıştı. Ekonomik kriz nedeniyle CSKA Moskova, Barcelona ve Real Madrid dışında, başa güreşen tüm takımlar bütçelerini yarıya indirirken, bu çok büyük bir rakamdı.

Sonuçlar ters orantılı

Ancak Fenerbahçe Ülker, harcanan parayla tam ters orantılı bir grafik çizdi. 90’ın üzerinde sayı yediği Siena bütün yıldızlarını gönderip vasat isimlerden oluşan kadro kurarken, Fenerbahçe’nin 4’te 1’i kadar bütçeye sahipti. Yine 91 sayı yediği Maccabi Tel Aviv de geçmiş yıllara oranla oldukça mütevazı bir bütçe ile yola çıktı. Kanarya, 14 maçlık grupta ilk 3 karşılaşmayı kaybetti. Önünde daha 11 karşılaşma var. Kadro gücü olarak bunların hepsini kazanma ihtimali bulunuyor. Ama oynanan basketbol ilerisi için hiç umut vermiyor. Özellikle Pianigiani’nin aksayan sistemde ısrar etmesi, savunmanın çökmesine neden oldu. Top 16’da Barcelona’dan 100, Siena’dan 98, Maccabi’den 91 sayı yiyen Fenerbahçe, arada Anadolu Efes’le oynadığı lig maçında da potasında 94 sayı görmüştü. İşte bu kötü tablo Başkan Aziz Yıldırım’ı çileden çıkardı. Maccabi Tel Aviv maçı öncesi teknik heyetle bir görüşme yapan Yıldırım, dün hepsini makamına çağırdı. Coach Pianigiani ve Genel Menacer Kemal Dinçer’i sorgulayan Yıldırım’ın, “Artık hiç bir krediniz kalmadı. Son şanslarınızı kullanıyorsunuz. Ya her şey yoluna girer, ya da yollarımız ayrılır” diyerek sert şekilde uyardığı belirlendi.

Bir görüş

Yerliler görev başına

Fenerbahçe’nin kalitesiyle potansiyeli örtüşmüyor. Ciddi bütçeler ayırarak, Avrupa Ligi’nde Final-Four hedefiyle yola çıkıldı, ancak şu anki tablo bunun çok uzağında. Son maçlarda potasında 90’ın üzerinde sayı görmesi; hücumlarının herhangi bir sisteme dayanmaması ve tamamen bireysel olması en büyük problem. Oyuncuların da hakeme, rakibine reaksiyon gösterememesi var. Kötü niyet anlamında söylemiyorum, bu bir tepkidir. Takımda bunu yapacak oyuncuda şu an için yok denecek kadar az. Türk oyuncuların takımı sahiplenmesi lazım. Sadece süre aldıklarında değil, kenarda oldukları zaman da her türlü destekleri sürmeli. Bu teknik problem dışında bir sıkıntı.

7 maç kazanmak zorunda

Fenerbahçe’nin yaratıcı oyun sayısı yok, çok az sayı pası yapıyorlar. Tamamen bireysele dayalı. McCalebb’in performansı büyük bir sorun. Eski gücünde değil. Kendi skoruna endeksli oynuyor. Böyle olunca, Andersen ve Batiste ondan yararlanamıyor. Gruptan çıkmak için kalan 11 maçın 7’sini de kazanmak zorunda. Çok kolay değil ama imkansız da değil. Çünkü Fenerbahçe bunu başaracak güce sahip. Laboral ile Khimki maçları, Kanarya için bir başlangıç olabilir.

 

 

Kaynak:Fanatik


Kategoriler
Popüler Konular