FENERBAHÇE SENEYE AVRUPA’DA (MI?)

FENERBAHÇE SENEYE AVRUPA’DA (MI?)

Habertürk gazetesi yazarı Serdar Ali Çelikler F.Bahçe’nin kalan cezasının ertelenmesi hususunda UEFA ile anlaşıldığını işittiğini yazdı.

İşte o yazı;

UEFA’nın F.Bahçe için verdiği 2 yıllık Avrupa’dan men yasağı ile ilgili tamamen zıt kaynaklardan 2 farklı istihbarat ortalıkta dolaşıyor.

Birincisi UEFA’nın 2 yıl men cezası ile yetinmeyeceği; Yargıtay’dan son karar açıklanır açıklanmaz TFF’ye puan silme için başvuru yapacağına ilişkin. Bu tez sahipleri UEFA’nın TFF’ye böylesine bir istekle başvuracağını; eğer TFF gereğini yapmazsa devreye FIFA’nın sokulacağını iddia ediyor. 3 Temmuz sürecinin başından sonuna kadar UEFA ayağı sürekli birbiriyle çelişen kararlar verdiğinden; bir sene Avrupa’ya aldığı takıma ertesi yıl 2+1 yıl ceza verdiğinden “Bu iddialar safsata” deyip geçemiyoruz. Açıkça manipüle edilebilen, yakınlık dereceleri ve kişilerle ilişkiler üzerine karar alabilen UEFA’nın dürüst-adil-tam tarafsız olduğunu söyleyemeyiz.

Steau Bükreş Başkanı’nı men edip Rumen kulübüne ceza verip erteleyebilen UEFA’nın, F.Bahçe ile ilgili en ufak bir “2. şans fırsatı” vermediğini de biliyoruz. Ayrıca nihai CAS kararının halen gerekçesinin açıklanmamış olduğunu da bir kenara koyalım. Sanırım UEFA-CAS tarihinin en uzun süren gerekçeli karar hazırlanma aşaması bizim takımlarımıza denk geldi!

 Dolayısıyla “UEFA’nın dayağı daha bitmedi” diyenler için kolayca “Hayal görüyorlar” diyemiyorum.

***

Fakat yine aynı gerekçelerle; yani UEFA’nın ‘bağlanabilir’ bir kurum olduğunu bildiğimden son günlerde kulaklara çalınan diğer iddiayı da ciddiyetle ele almak durumundayız.

UEFA-F.Bahçe ilişkisi hakkındaki 2. söylenti ise F.Bahçe’nin 2 yıllık cezasının ikinci yılının erteleneceğine ilişkin. F.Bahçe kanadı bu konuda resmi olmayan sinyaller veriyor (Ömer Temelli Twiter mesajları-Kiğılı’nın 2014 yılı beklentilerine ilişkin demeçleri v.b) Ama benim kulağıma gelen duyumlara göre bizzat Aziz Yıldırım’ın konuyla ilgili çok umutlu olduğu. Hatta İsviçre’de gizli bir görüşme yapıldığı ve F.Bahçe’nin kalan cezasının ertelenmesi hususunda UEFA ile anlaşıldığını işittim.

Son tahlilde 3 Temmuz sürecinin ‘birinci yargı aşaması’ Yargıtay kararı ile yurt içinde şekillenecek.Bilhassa ‘birinci yargı aşaması’ dedim çünkü bu meselenin ‘2. yargı aşaması’ da kesin olacaktır; ama bir yıl; ama 5 yıl sonra. O zamana kadar; yani birinci yargı aşamasından sonra UEFA’nın nihai yaptırımını da göreceğiz. Cezanın son 1 yılı ertelenecek mi yoksa UEFA yeni yaptırım talebiyle TFF’nin kapısını çalacak mı göreceğiz.


Kategoriler
Popüler Konular