Fenerbahçe, Milli Takım ve Sakatlık!

Fenerbahçe, Milli Takım ve Sakatlık!

fbsa%C4%9Fl%C4%B1k Fenerbahçe, Milli Takım ve Sakatlık!

37 gün, 12 maç…
Her maç final, her maçı kazanmak zorundasın.
Emre, Webo, Mehmet Topal…

“Bir haftalık idmanın ardından maç sırasında sakatlanma riskinin %10 olduğunu söyleyebiliriz. İki gün sonra tekrar oyunda yer alırsanız bu risk %30 ya da %40′a kadar yükselir. Eğer tam anlamıyla dinlenemeden peş peşe dört ya da beş maç yaparsanız sakatlanma riski çok yüksektir. Oyuncunun performansının düşme olasılığı da bir o kadar yüksek olur.”

Daniele Tognaccini (Milan Lab Başkondisyoneri)

Fenerbahçe sezonun ikinci yarısının ilk etapını cezaların dışında üç önemli sakat vermesine rağmen başarılı bir şekilde tamamladı. AC Milan’ın dünyaca ünlü sağlık ve araştırma merkezinin başkondisyonerini Daniele Tognaccini’nin de dediği gibi yoğun maç temposunda oyuncuların sakatlık yaşama riski artıyor. Bunun doğruluğunu da gördük bu süreçte.

Emre ve Webo’nun yaşadığı sakatlıklar darbeye bağlı sakatlık değil. Asıl dikkat çekici nokta ise bu iki ismin ara transfer döneminde takıma katılması. Sezon başından itibaren Fenerbahçe forması giyen isimler bu yoğun süreçte darbeye bağlı olmayan sakatlık yaşamazken, yeni transferlerden ikisinin darbeye bağlı olmayan sakatlık yaşamasının bize gösterdiği durum şudur. Fenerbahçe sağlık ve kondisyon ekibi planlamasını ve işini iyi yapıyor.

Ortada bir planlama olduğu doğru. Aykut Kocaman’ın 3. sezonu ve 3 sezondur takım sezonun ikinci yarısı vites arttırıyor. Bu artık bilinen gerçek. Sağlık ve kondisyon ekibi de planlamasını bu doğrultuda yaptığı ortaya çıkıyor bu durumda. Ki Ertuğrul Karanlık’ın yerine getirilen Burak Kunduracıoğlu için söylenen en önemli nokta şuydu: “Sakatlık sonrası iyileşme sürecinden çok sakatlık engelleyici bir sisteme sahip olması.” Ve Fenerbahçe fiziksel olarak çok yıpratıcı bir dönemde bu sistemin getirileri sayesinde ayakta kalmayı başardı.

Şimdi önümüzde milli maç arası var. Fenerbahçeli futbolcuların büyük çoğunluğu milli takımlarda olacak. Ve bu durum Fenerbahçe için büyük bir risk oluşturuyor. Çünkü Fenerbahçeli futbolcular belli bir program içinde antremanlara ve maçlara devam ediyorlar. Milli takımda bu programın dışına çıkacaklar. Daha önce de bol bol örneğini gördüğümüz milli takım dönüşü sakat Fenerbahçeli futbolcular olgusu ile yineden karşı karşıya kalma ihtimalimiz çok yüksek.

 

M. Uğur Karayılmaz

Kaynak: http://mukarayilmaz.blogspot.com/


Kategoriler
Popüler Konular