‘Fenerbahçe İçin Yanıp Tutuşuyorum’

‘Fenerbahçe İçin Yanıp Tutuşuyorum’

‘Fenerbahçe İçin Yanıp Tutuşuyorum’

Luciano Türkiye’ye ilk geldiğinde ‘Brezilya’dan savunma oyuncusu mu alınır !’ diyorduk. Sen bize o ezberi yutturdun şimdi  de Brezilya sürekli savunma oyuncusu yetiştiriyor. Ben böyle başlamak istiyorum.

Fabio Luciano: İnsanların böyle bir algısı vardı. Brezilyada stoperler  ve savunma oyuncuları çok iyi değil diye. Bu fikri aslında yalanladığım için çok mutluyum. Ondan sonra gördük aslında Brezilyalı savunma oyuncuları dünyanın değişik yerlerinde oynuyorlar. Tabi ki Fenerbahçe gibi büyük bir kulübe gelen her futbolcu aslında bu tereddüdü yaşıyor .Sadece stoperler için değil,gelen her futbolcu acaba iyi olacak mı kendini gösterebilecek mi diye düşünüyor . Taraftarda da bu endişe oluyor bu normal. Ama ben gelip yaptığım işle bunu başardığım için çok mutluyum. Taraftarı memnun ettiğim için çok mutluyum.

Şöyle bir sahne hatırlıyorum:6 Mart 2005. Malatyaspor  deplasmanı. İlk yarı Luciano oyundan alındı. Fenerbahçe çok zor maç yapıyor. Devre arası gidiyor duşunu alıyor.Takım elbisesini giyiyor.  Sicim gibi bir yağmur var. Luciano o sicim gibi yağmurun altında kulübede durmuyor .Sırılsıklam ve Fenerbahçe bu maçı kazanıyor. O gün o Luciano’nun takım ruhu adına verdiği o fotoğraf Fenerbahçeli olarak hala hafızamızda yer ediyor. Buradan yola çıkacak olursak bir oyuncunun böyle bir profil çizmesi takım ruhu adına tribüne böyle bir mesaj vermesi üzerine biraz konuşalım.

Fabio Luciano: Tabi ki öncelikle ben hangi takımda forma giyiyorsam o takımın başarısı için gayret ediyorum. O maçta da aslında olay spontane gelişti.   Normalde hoca beni oyundan almıştı ama ben şöyle düşündüm eğer oynayarak katkı sağlayamıyorsam kenardan katkı sağlamalıyım ;çünkü benim oyun anlayışım bakışım buydu. Çünkü takım kazanırsa hepimiz mutlu olacaktık. Takımızın başarısı hepimizi mutlu edecekti. Sadece oynayanları değil ben olaya böyle baktığım için de dışarı çıktım. Takımın yanında durdum .Onlar ıslanıyordu Bende kenarda ıslanmak doğrudur diye düşündüm .Ve günün sonunda da kazandığımız için hepimiz çok mutlu olduk. Sadece onlar değil oynayanlar değil bütün  taraftarımızla beraber mutlu olduk. Bunun doğru olduğunu da bu şekilde görmüş olduk zaten.

Şimdi izliyor mu Fenerbahçe’yi? O takım ruhunu görebiliyor mu? O takım ruhunu yakaladıysa şayet şuradan yakaladım diyebileceği bir kaç örnek var mı? Benim az önce verdiğim gibi?

Fabio Luciano: Ben tabi bütün maçlarını izleme imkanım yok Brezilyada ama internet üzerinden sürekli takip ediyoruz. Takım ruhunu görmeye çalışıyoruz. Şuanda gelinen noktada ben takım ruhu olduğunu düşünüyorum. Fenerbahçe’de bunu yakalamak zor da değil. Çünkü özellikle taraftarın olayın içerisinde olması sürekli desteklemesi maçlara sürekli gelmesi sürekli futbolcunun yanında olması oyunculara bunu aşılıyor zaten. Şuanda da alınan sonuçlardan biz bunu görüyoruz . Her takım tabi ki her grubun ayrı bir çalışma şekli ayrı bir kendini motive etme şekli var. O günküyle bugünkü ayrı olabilir ama mutlaka kendini motive edecek bir ruha sahip olduklarını görüyoruz şuanda yapılan da o .Bu da başarıyı getiriyor. Özellikle taraftarın olaylara çok müdahil olması  olumlu anda katkı sunması şu anda alınan sonuçları da zaten ortaya koyuyor.

Yine anılardan yola çıkacağım. Bu sefer tarih 21 Nisan 2005 Denizli deplasmanı var 10 kişi Fenerbahçe. Uzatmalarda Luciano  golü atıyor .Sarı kartı var kırmızı göreceğini biliyor .Formayı çıkarıyor. Yere seriyor. Sevinç yaşıyor. Bilebile niye yaptı onu diyelim?

Fabio Luciano:Tabi ki bir şeyi yürekten yapınca duygularla hareket edince böyle olaylar ortaya çıkıyor. Sonradan makul bir şekilde düşününce  tabi ki yapmasan daha iyi olurdu diye düşünüyorsun ama o gün o şartlarda yapılan şey yürekten gelince kırmızı kart alacağım sarı kart alacağım düşünmüyorum. Taraftarda bunu anladı .Bunu yaparken hangi duygularla yaptığımı . Bir kişi eksik bırakarak takımım zaten bir kişi eksikti bende çıkınca bunun zarar vereceğini bende biliyorum. Ama o zaman duyguların coştuğu bir an duyguların harekete geçtiği bir an. Dolayısıyla yaptığımız bazı şeyler akılla izah edemeyebiliriz. Ama bu yürekten oynadığımızın işin içine yüreğimizi kattığımızın resmiydi. Taraftar da bunu anladığı için onlar da aslında bunu desteklediler. Normalde yanlış olan bir hareket olmasına rağmen taraftardan destek gördü.

O maçta kırmızıyı gösteren Selçuk Dereli şuan bizim programın yorumcusu yani söylediklerini dinleyecek geç kalmış bir mesajı varsa onu da alalım.

Fabio Luciano:  Şimdi tabi ona saygılarımı sunmak istiyorum. Çünkü neticede o gün günün şartları içinde maçta biz yanlış düşünüyoruz onların yanlış yaptığını düşünüyoruz ama bu futbolda var. Bu bazen futbolcuyla hakem arasında gerginliklerde olabiliyor. Şuanda biz biliyoruz ki makul düşündüğümüzde herkes kendi işini yapıyor . Hoca kendi işini yapıyordu biz kendi işimizi yapıyorduk. Bende ona buradan selam ve saygılarımı göndermek istiyorum.

Peki bir dönem Fenerbahçe’den ayrılırken Beşiktaş’a transfer olacağı söylenmişti. Onu da çok merak etmiştik yıllar boyunca varmıydı öyle bir şey?

Fabio Luciano: Bende bazı şeyler duydum o zaman Beşiktaş’la ilgili bazı ilgiler oldu. Fakat ben hayatımda şunu yapmaya çalıştım. Kendi rakiplerimizde bir daha oraya gidip forma giymek benim için mümkün değildi. Çünkü ben Brezilyada da Corintias’da oynadım daha sonra Sao Paulo’nın başka takımlarından teklif aldım; ama gitmedim. Flamengo’da oynadım.  Rio’nun diğer takımlarından teklif aldım. Hiçbir zaman düşünmedim; çünkü ben formasını giydiğim takıma her şeyimi veriyordum . Taraftar da bunu görüyordu. Dolayısıyla ben o taraftara karşı olan saygımdan onların rakip olarak gördükleri başka bir takıma gitmeyi hiçbir zaman düşünmedim. Beşiktaş’ın da bana ilgisi olmuş olabilir. Bunu tabi saygıyla karşılarım. Ama hiçbir zaman gidip Fenerbahçe’ye rakip olacak bir takımın formasını giymek istemedim. Düşünmedim hiçbir zaman.

Peki o golleri nasıl atıyordu. Yani bir gizli forvet havasındaydı. Herkes gibi idolü Koeman Pasarelli’miydi yoksa zaten forvet miydi?

Fabio Luciano: Ben tabi futbola başlarken forvet olarak başladım. Alt yapılarda forvet olarak oynuyordum. Profesyonel takıma geçtikten sonra stoper olarak oynamaya başladım. Belki bunun etkisi olabilir. Ama asıl takımın karakteristiği biraz bunu sağladı bize. Hocamız o zaman Daum’du bize bu özgürlüğü tanıyordu. İleri çıkmamı beni serbest bırakıyordu. Belki önemli bir faktörde o zamanlar Mehmet Aurelio takımımızda vardı. Ben ileri açıldığımda o geriyi tutabiliyordu. Geride o var biliyordum ve ben rahattım. O sırada ileri çıkabiliyordum rahat rahat. Bu da çok gol yapmamı sağladı. Hocamızın bize sağladı. O özgürlük o serbestlik benim de belki alt yapıdan aldığım forvet özelliği birleşince böyle bir sonuç ortaya çıktı. Bende bu durumdan mutluyum.

Şimdi Türkiye’de şöyle bir şey oldu. Ezeli rekabet sosyal medyaya taşındı . Galatasaraylı bir oyuncu Melo bir resim koydu Fenerbahçeli Webo ona karşılık verdi. Şimdi futbolcular internet üzerinden  tatlı tatlı atışıyorlar. Bu konuda ne diyecek? Çünkü bir kesim çok sert bakıyor meseleye. Bir kesim de futbolda böyle şeyler olur .Futbolcular bu işe eğlenceli bakıyorlar . Luciano hangi tarafta ne düşünüyor?

Luciano: Tabi ki bunlar aslında biraz normal karşılanmalı. Tabi ki rakip takıma saygıyı kusur etmeden karşı tarafı da aşağılamadan onlara hakaret etmeden bunlar yapılmalı belki öyle düşünebiliriz. Çünkü biz neticede oynadığımız takımla ilgili bazı güzellikleri orada sergilemeliyiz. Ben neticede Fenerbahçe forması da giydim. Fenerbahçe’yle ilgili anılarımı belki paylaşmalıyım. Felipe Melo  Galatasaray’da oynuyor  .Tabiki o takımı seviyor.O takımla ilgili bir şeyler yapmak durumunda. Karşı tarafı rahatsız etmedikten sonra karşı tarafı aşağılamadıktan sonra karşı tarafa hakaret etmedikten sonra tabi ki bunların yapılmasında belki taraftar açısından da güzellikler var. Her iki rakip birbirine saygı duyarsa zaten rahatsızlık da oluşmaz.

Acaba orada bir hata olabilir mi? Türkiye’ye gelen Brezilyalılar hep çok sevildi. Aurelio öyle  Luciano elle gol atana kadar Galatasaraylılar da çok seviyordu, Alex’i Fenerbahçelisi Galatasaraylısı Beşiktaşlısı çok seviyor; ama Felipe Melo’yu pek sevmiyorlar. Yani en azından öyle bir gerçek var nerede hata yapıyor? Melo bir yerde hata mı yapıyor.

Luciano: Futbolcu olarak herkes onu taktir ediyor. Melo’yu futbolcu olarak hem Brezilyada çok konuşulur. Ama biraz tarzı var o tarzıyla polemiklere girmeyi seviyor galiba. Tabi ki bu da onun tarzı ona da saygı göstermemiz lazım. O da benim dostum yani arkadaşım olumsuz bir şey zaten söyleyemem ama onun tarzına saygı göstermemiz lazım. Belki o kendini biraz daha kontrol edebilir. Biraz daha karşı tarafa saygılı şeyler yapabilir ama bu da onun tarzı yani ona da bir şey diyemez kimse neticede bu onu tercih ediyor. Ona da saygı göstermek lazım.

peki son soru Robbie Fowler’ın meşhur bir sözü var. Bana hala Liverpool’da oynamak için yanıp tutuşmayan tek bir eski Liverpool’lu oyuncu gösterin o dünyanın en büyük yalancısıdır derim diyor. Ben Luciano’nun da Fenerbahçe için aynı şeyleri söyleyeceğine inanıyorum. Bu yüzden ona pas veriyorum. Taraftara ve camiaya neler söyler ?

Fabio Luciano: Tabi ki Fenerbahçe söz konusu olduğunda benzer şeyler biz de söyleyebiliriz. Ben formayı ilk giydiğim günden beri bu taşıdığım formanın ne kadar değerli olduğunu o zamandan anlamıştım. Sonra da şampiyonluklar yaşadık. Ve burada anılarımızla beraber aslında bütün fırsatlar bir gün tekrar Fenerbahçe’de herhangi bir pozisyonda bir fırsat olduğunda tabi kİ bunu değerlendiririm her zaman. Çünkü taraftarın özellikle hala bana karşı gösterdikleri o ilgi o saygı o cana yakınlık beni hala çok mutlu ediyor. Çok saygı görüyorum. Bu da bana şunu ifade ediyor. Ömrümün sonuna kadar bu takım için bir taraftar olarak hep yanında duracağım. Hep destekleyeceğim hep taraftar olacağım.

 

Kaynak:Herşeyspor-Ufuk Kaan Karacan


Kategoriler
Popüler Konular
antalya escort adana escort ankara escort hatay escort bodrum escort gaziantep escort kayseri escort samsun escort afyon escort manisa escort