Fenerbahçe için korkulacak bir şey yok!

Fenerbahçe için korkulacak bir şey yok!

fft104mm2176143 260x146 Fenerbahçe için korkulacak bir şey yok!UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edilen Fenerbahçe’ye en fazla para cezası gelecek

Hürriyet Gazetesi’nden Ahmet Ercanlar’ın haberine göre; Sahte biletle girme girişimi tribün olayı olmadığından 1 yıl men gelmeyecek. Sarı lacivertliler provokasyon ola-cağı konusunda UEFA’yı uyarmıştı. UEFA da kulübe güvenlik konusundaki işbirliğinden dolayı teşekkür etti.

UEFA’dan 2 yıl ertelemeli 1 yıl men cezası bulunan Fenerbahçe Kulübü, dün gelen bir haberle sarsıldı. Sarı lacivertliler bu kez de Avrupa Ligi’nde Viktoria Plzen takımıyla deplasmanda oynadığı maçta, taraftarlarının sahte biletle stada girme teşebbüsü nedeniyle UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

UEFA’nın hazırladığı raporda, “Sahte biletli/biletsiz F.Bahçe taraftarları stada girmeye çalıştı; sayıları yaklaşık 150’ydi. Stadyumdaki F.Bahçeli taraftarlar da kapıyı açmaya çalıştı. Polis ve güvenlik görevlileri, iyi bir işbirliğiyle durumu dikkatle yakından izledi. Bu gelişme maçın sorunsuz bir şekilde seyretmesini etkilemedi” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa’dan men söz konusu değil

İŞTE bu durum akıllara, en küçük bir olayda bile Avrupa’dan men tehdidini savuran UEFA’nın, korkulan cezayı uygulayıp uygulamayacağını getirdi. Ancak Fenerbahçe cephesinden gelen bilgiler herkesi rahatlattı. Sarı lacivertli kulübün önceden aldığı istihbaratla maç öncesi yapılan güvenlik toplantılarında UEFA’yı bilgilendirmesi yeni bir cezayı engelledi. Yönetim, muhalif Genç F.Bahçeliler Grubu’nun Avrupa temsilcisi olan ‘GFB Europe’un, Çek Cumhuriyeti’ndeki karşılaşmaya sahte biletlerle geleceğini ve olay çıkaracağını önceden UEFA’ya iletti.

SAVUNMA HEMEN GÖNDERİLDİ

HATTA UEFA’dan sarı lacivertli kulübe gelen yazıda da “Fenerbahçe Kulübü güvenlik organizasyonu çerçevesinde azami gayret göstermiştir” şeklinde ifade yer alması gözlerden kaçmıyor. Bu nedenle sarı lacivertlilere en fazla, yüksek miktarda olmayan bir para cezası verilebileceği belirtiliyor. Fenerbahçe Kulübü resmi sitesinden, sevk ile ilgili savunmasını UEFA’ya ilettiğini açıklarken, konunun en geç 19 Nisan 2013 Cuma gününe kadar karara bağlanması beklendiğini de kamuoyuna duyurdu.

HER ADIMLARI TAKiP EDiLDi

YÖNETİME karşı oİan bir grup taraftarının Çek Cumhuriyeti’ndeki Plzen maçında olay çıkaracağı duyumunu alan F.Bahçe Kulübü, yetkileri bilgilendirdi. Bu nedenle Çek polisi de yakından izlediği grubu sahte biletlerle geldiği stat kapısından uzaklaştırdı.

Alpay Köse
Spor Hukuku Enstitüsü Bşk. Yrd.

Yorum önemli

ASIL sevk gerekçesi taraftarların sahte bilet ile stada girmeye çalışmasından ziyade, bu teşebbüsünde başarısız olan taraftarların stat kapılarını zorlaması ve bu sırada statta bulunan taraftarların da içeriden kapıları açmaya çalışması olarak görünmekte. Bu sevk nedeni ile kulübün para cezası alma ihtimali güçlü. Ayrıca buradan çıkacak muhtemel cezanın halihazırda F.Bahçe’nin aldığı Avrupa kupalarından 1 yıl men cezasının ertelemesini bozma ihtimali mevcut. Zira UEFA Disiplin Talimatı 15. (tekerrür 15. madde) maddesine göre ertelemenin bozulması için herhangi bir disiplin ihlali yeterli.

Emin Özkurt
Avukat/Spor Hukukçusu

CAS’a gitsinler

“F.BAHÇE ile ilgili UEFA’nın verdiği 1 yıllık men cezası çok büyük potansiyel risktir. UEFA bunu tetikleyici olarak herhangi bir unsura dayandırabilir. Bu cezanın kaldırılması için F.Bahçe, gecikmeksizin CAS’a başvurmalı.”

Prosedür gereği sevk edildik

Sarı lacivertli yöneticilerden Yalçın Haker, UEFA Disiplin Kurulu’na gitmelerini değerlendirirken “Kulübümüz aklanacaktır” dedi.

FENERBAHÇE Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Haker, sevk edildikleri UEFA Disiplin Kurulu’ndan ceza beklemediklerini söyledi. NTV Spor’a konuşan sarı lacivertli yönetici, “Sanırım prosedür gereği disiplin kuruluna sevk edildik. Neticesini bilemiyoruz ancak inşallah kulübümüz aklanacak” dedi.

UEFA teşekkür etti

HAKER, konuyu şu sözlerle değerlendirdi: “Plzen maçı öncesinde malum bir grup taraftarın sahte biletlerle maça gireceği duyumunu aldık. Bunu UEFA’ya ve Plzen yöneticilerine bildirdik. Bunun üzerine Plzen’de 2 tane toplantı yaptık. Duyumumuzu ilettik. Bu grup yaklaşık 150 kişilik bir gruptu. Sahte biletlerle maça girmeye çalıştılar. Güvenlik güçleri yaptığımız başvurular sonrasında sahte biletlerle maça girmek isteyen bu malum kişileri maça almadı. UEFA ve Viktoria Plzen yöneticileri bize bu uyarımızdan dolayı teşekkür ettiler.”

 


Kategoriler
Popüler Konular