Emir Preldzic: Neven Spahija’nın ayrılması hayırlı oldu

Emir Preldzic: Neven Spahija’nın ayrılması hayırlı oldu

emir 1 257x170 Emir Preldzic: Neven Spahija’nın ayrılması hayırlı olduFenerbahçe Ülker’den Emir Preldzic, Simone Pianigiani’li yeni Fenerbahçe’yi değerlendirdi. Preldzic’in açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

– Fenerbahçe Ülker’de her şey neredeyse sil baştan denecek düzeyde değişiyor. Çok farklı bir yapıya kavuşacağız. Neven Spahija’nın ayrılması bence hayırlı oldu. Kan değişimi gerekiyordu. Hayal kırıklıklarıyla geçen bir sezonun ardından Fenerbahçe Ülker’de de yeni oyuncular ve yeni coachumuz Simone Pianigiani ile her şeyin çok daha farklı olacağını düşünüyorum. Arzulanan başarıyı yakalayacağımıza da inanıyorum. Pianigiani’nin savunma bazlı basketbol felsefesine ayak uydurmak için de çok çalışmam gerektiğinin bilincindeyim.

– Bir değişim de Milli Takım’da yaşandı. Orhun Ene de, Bogdan Tanjevic de çok yetenekli coachlar. Ama Tanjevic çok daha tecrübeli bir isim. Kırk yıldan fazladır bu işin içinde. Orhun Ene ise ona göre daha mesleğin başında sayılır. Böyle bir takım için Tanjevic çok daha iyi bir seçimdir diye düşünüyorum. Milli Takım’da da Tanjevic’in sert ve süratli basketbolu tercih etmesi benim için bir avantaj. Bu açıdan çok eksiğim var. Eksiklerimi giderip hem Milli Takım’a hem de Fenerbahçe Ülker’e faydalı olmak için elimden geleni yapacağım.

– Fenerbahçe’de ve Milli Takım’da kenardan gelip katkı vermeye çalışan bir isimdim. Ama şimdi roller değişti. Kadroda yer almayan 6-7 çok tecrübeli ağabeyimin yokluğunda bu sorumluluğun üstesinden gelmeye çalışacağım. Şu anki kadroda o kadar çok genç var ki ben yaşlı oyunculardan biri konumuna geldim.

– İtalya, Çek Cumhuriyeti, Belarus ve Portekiz’le karşılaşacağımız eleme grubunda her şey bize bağlı. Bence gruptaki en kaliteli takım biziz. Kimseye saygısızlık etmek istemem ama gerçek gücümüzü sahaya yansıttığımızda karşımızda kimsenin durabileceğini sanmıyorum.

– Avrupa Şampiyonası elemelerindeki tüm maçlarda çok sert olmamız gerekiyor. Bu açıdan kendimi mental açıdan öte fiziksel olarak hazırlamak zorundayım. Ben yeterince güçlü olduğumu düşünmüyorum. Bu eksiğimi çok çalışarak gidermem gerekiyor. Burada da bunu yapıyorum. Çünkü artık basketbol çok sert oynanıyor.

– Takımın 7 demirbaş oyuncusunun aramızda olmaması tabiiki eksiklik olarak görülebilir. Bazı noktalarda onları arayabiliriz. Hepsi de 10 yılı aşkın süredir birlikte oynayan, birbirini tanıyan isimler. Biz, bu önemli isimlerin gölgesinde ‘yardımcı oyuncu’ rolündeyken şimdi başrolde olacağız. Tabii ki işimiz kolay değil ama onların açığını kapayabileceğimizi sanıyorum.

– Aslında yaşın çok da bir önemi yok. Çok yetenekli bir kadromuz var. 19-20 yaşında oyuncularımız var. Bence 2-3 yıl içinde Avrupa’da çok tehlikeli bir takım haline geleceğiz. Birçok eksiğimize rağmen çok kaliteli bir kadromuz var.

 

Kaynak:Salsabasket


Kategoriler
Popüler Konular