Dişe diş Fenerbahçe…

Dişe diş Fenerbahçe…

Fenerbahçe, Ersun Yanal’ın teknik direktörlüğe gelişiyle birlikte daha fazla önde basan, daha çok pozisyona giren ve daha çok gol atan bir görünüme büründü

Aykut Kocaman’la son üç yılda 1 şampiyonluk, 2 Türkiye Kupası ve Avrupa Ligi’nde çeyrek final oynayan Fenerbahçe, Ersun Yanal’la alan savunmasına önem veren bir takıma dönüştü.

Daha fazla önde basan, daha çok pozisyona giren ve gol atan sarı-lacivertlilerin performansı rakamlara da ciddi şekilde yansıdı ve ortaya geçen sezondan çok farklı bir F.Bahçe çıktı.

NEFESİ RAKİBİN ENSESİNDE

Teknik direktör Ersun Yanal, göreve geldiği ilk günlerde futbolcularına “Rakiple temas kurarak savunma yapacağız. Rakip hücumcu sizin nefesinizi ensesinde hissedecek” diyerek daha agresif olmaları emrini vermişti.

Bu isteğin ardından yapılan çalışmalar ve hazırlanan programlarla, takımın daha önde oynaması sağlandı. Fenerbahçe geçen sezon büyük ölçüde rakibi kendi yarı alanında karşılarken, bu sezon rakibi karşılama mesafesini kendi kalesinden 46.6 metreye çıkarmayı başardı. Fenerbahçe rakibi, bu sezon rakibin sahasında karşılıyor.

FAUL VE KART SAYISI DA ARTTI

Geçen sezonun 11 haftalık periyodu ile kıyaslandığında, savunma aksiyonlarında ciddi artış gözlendi. Örneğin geçen sezon 11 maçta toplam 179 top çalan Fenerbahçe, bu sezon 11 maçta tam 204 top çaldı. Bununla birlikte sarı-lacivertlilerin faul sayısı da arttı. Geçen sezon 11 maçta toplam 139 faul yapan takım, bu sezon 183 faul yaptı. Sarı kart sayısı da 19′dan 21′e çıktı.

 

 

Kaynak:Sabah


Kategoriler
Popüler Konular