Dirk Kuyt: ‘Salih ve Recep geleceğimiz…’

Dirk Kuyt: ‘Salih ve Recep geleceğimiz…’

kuyt54 260x146 Dirk Kuyt: ‘Salih ve Recep geleceğimiz...’Utrecht’te 160 maç, 51 gol… Feyenoord’da 101 maç 71 gol… Liverpool’da 207 maç, 51 gol.. Ve Hollanda Milli Takımı’nda 91 maçta 24 gol…

Profesyonel futbol hayatı, 1998’de başlamış; 15 yıl içinde Fenerbahçe sadece 4. durağı… Gittiği her kulüpte ‘vazgeçilmez’ olmuş, tıpkı bugünlerde Sarı-Lacivertliler’de olduğu gibi. Sadece futboluyla değil, kişiliğiyle de etkileyici…

Kapris yok, kibir yok, kendini sadece bir ‘futbol emekçisi’ görecek kadar mütevazı… Karşısındaki insanların hayatına küçük bir mutluluk kattığında çok mutlu olabilecek kadar hümanist… Aşağıdaki röportajı okuduğunuzda, bu girişte yazılanların doğruluğunu sizler de fark edeceksiniz. Sözü fazla uzatmadan röportaja geçelim ve Dirk Kuyt’a kulak verelim…

Hollanda ve İngiltere’den sonra Türkiye üçüncü durağın… Üstelik artık sadece Dirk Kuyt yok bu ailede… Eşin Gertrude, çocukların Benjamin, Noelle, Ron Dirk ve Jordan Giovani de burada… Nasıl gidiyor İstanbul ve Fenerbahçe?

Doğrusunu söylemek gerekirse, Türkiye’ye ilk geldiğimiz günlerde biraz zorlandık. Özellikle çocukların uyum sorunu büyük oldu. Kolay değil tabii ki, arkadaşlarından ayrıldılar, alıştıkları her şeyi geride bırakıp buraya geldiler. Fakat geçen günler, herşeyi değiştirdi. Şu an eşim de çocuklarım da burada çok mutlu.. Ve onlar mutluysa ben de mutluyum elbette.

Saygı duy, saygı duysunlar

Kadıköy’ü bir kenara bırak, Fenerbahçe’nin gittiği bütün deplasmanlarda büyük ilgi görüyorsun. Bazı yıldızlar, bu ilgiden sıkılmış bir görüntü içine girer; fakat sen daima güleryüzlüsün. Hiç sıkmıyor mu seni bu ilgi?

Fenerbahçe’ye transfer edildiğim günden bu yana gerek İstanbul’da gerekse takımımla gittiğim diğer yerlerde büyük ilgi görüyorum. Bu ilgi beni kesinlikle sıkmıyor, aksine hoşuma gidiyor. Benimle fotoğraf çektirmek isteyen herkesle çektiriyorum, hatta bir yerden ayrılırken soruyorum; ‘Başka fotoğraf çektirmek isteyen var mı’ diye… Çünkü onlar bana sevgi gösteriyor, saygı duyuyor; ben de onlara aynı karşılığı vermeliyim. Bir fotoğraf çektirip, onların hayatında bir mutluluk parçası yaratıyorum ve bundan büyük haz alıyorum. Aslında konu bir fotoğraf çektirmek ya da çektirmemek değil… Konu; sevgi-saygı alışverişi… İnsanlara saygı gösterirseniz, onlar da size saygı gösterir. Aslına bakarsanız, insan ilişkileri işte bu cümle kadar basit. Saygı duy saygı duysunlar, sevgi göster sevgi göstersinler…

Burada holiganizm başka!

Hep sevgiden saygıdan bahsediyoruz ama deplasmanlarda büyük sıkıntı çektiğiniz anlar da oluyor. Sahaya atılan yabancı maddeler, edilen küfürler vesaire… İngiltere’de pek olmayan şeyler bunlar herhalde…

Avrupa’daki taraftarlar arasında da büyük hooligan gruplar var. Fakat holiganizmin Avrupa’daki boyutuyla Türkiye’deki boyutu arasında büyük farklar var. Çünkü Avrupa’da hooligan bile olsalar, sahadaki oyunculara, bu işin profesyonellerine saygı duyarlar. Onların derdi, karşı tribündeki karşı takımın taraftarlarıdır. Türkiye’de ise karşı takıma ait ne varsa hedef oluyor. Trabzon’da yaşadıklarımız da bunun bir kanıtı.

O ortam, rakibi bile oynatır

Sana göre neydi Trabzon’da yaşananların tarifi…

Bakın, öncelikle başka bir stada gidelim. Fenerbahçe’nin en büyük rakibinin, Galatasaray’ın stadına… Galatasaray maçındaki ortamı gerçekten çok beğendim. Aslına bakarsak, vahşi bir ortam vardı Türk Telekom Arena’da, ancak sahadaki futbolcuya, rakipleri bile olsa saygı duyuyorlardı. Hiç yabancı madde atılmadı mesela… Böyle bir ortamda, rakip bile olsanız, futbol oynamak için can atarsınız. Trabzon’a, Avni Aker Stadı’na gelince… Orada resmen ördek gibiydik, topu ne zaman ayağımıza alsak, üstümüze yabancı madde yağıyordu. Sürekli bir şeyler atıyorlardı üzerimize… Bu kabul edilebilecek bir şey değil.

Meireles suçunu kabul ediyor… Ama!

Türkiye’deki kankan kim? Takımdaki en büyük dostun…

Raul Meireles ve ailesi ile sürekli biraradayız. Çocuklarımızın aynı yaşta olması ve aynı okula gitmesi de bizi sürekli birarada tutuyor.

Raul demişken soralım: Hakemle arasındaki yaşadıkları ve aldığı ceza hakkında ne düşünüyor?

Raul ile kamplarda da aynı odayı paylaşıyoruz. Galatasaray maçından sonra o olayları elbette konuştuk, tartıştık. Hatalı olduğunu kabul ediyor. Sahanın içinde hakeme o hareketleri yapmasının yanlış olduğunu kabul ediyor ve bu nedenle verilen cezayı kesinlikle doğru buluyor.

NedenTahkim’e gidildi, itiraz edildi o zaman?

Çünkü kabul edemediği tek şey var; Yapmadığı şeyler yüzünden suçlanmak… Yanlış yazılan o raporu da kabul etmiyor. Defalarca konuştuk ve hep aynı şeyi söyledi: “Benim gibi bir aile babası, kesinlikle hakeme tükürmez, ben de tükürmedim zaten. Bunu kabul edemiyorum.”

Hakemlere çok önemli mesaj

‘Futbolun dili birdir’ derler. Böyle mi sence de! Mesela İngiltere’deki hakemlerle Türkiye’dekiler aynı mı?

İngiltere’de sezon başında hakemler bazı bilgilendirmelerde bulunur. Özellikle de yabancı futbolcuları yanlarına alırlar ve İngiltere’de hangi hareketlerin sıkıntı yaratacağını, hangilerinin cezalandırılacağını anlatırlar.

Bu durum, bu bilgilendirme çok iyi… Türkiye’de böyle bir şey yok ve bizler, yani özellikle yabancı oyuncular, herşeyi deneyerek öğreniyoruz. Böyle olunca da sıkıntı yaşamanız kaçınılmaz oluyor. Bakın size bir örnek vereyim; İngiltere’de hakeme ya da karşınızdaki futbolcuya ‘fuck’ deseniz gayet normal karşılanır, fakat el kol hareketleri yaparsanız, hakemler bunu mutlaka cezalandırır. Türkiye’de aynı kelimeyi kullanmak, herhalde büyük ceza alır.

Türkler’in dediği gibi: Ligin tozunu atacağız

Biraz da sahanın içine girelim! Meşhur bir cümle vardır; N’olacak bu Fenerbahçe’nin hali!

Bizim takımın en büyük sorunu; gol yediğinde ya da skor olarak geriye düştüğünde psikolojik olarak çok etkileniyordu, kafa yapısı olarak geri gidiyorduk. Bu sorunumuz, Antalya’da konuşuldu ve hepimizin kabul edeceği ortak bir çözüm yolu bulundu.

Yani… İkinci yarıda bambaşka bir Fenerbahçe mi izleyeceğiz?

Belki klasik cümleler olacak ama kesinlikle söyleyeceklerim doğru… Antalya kampı gerçek anlamda bizim açımızdan süper geçti. Nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu irdeledik, ortak kararlar aldık, kenetlendik. Şuna tüm kalbimle inanıyorum ki, bu takım ligin ikinci yarısında müthiş işler yapacak. Tıpkı Türkiye’de söylendiği gibi; ligin tozunu atacağız.

‘Salih ve Recep geleceğimiz…’

Takımın en tecrübeli isimlerinden birisin. Takımın en gençleri hakkında neler düşünüyorsun?

Salih Uçan ve Recep Niyaz… Onlar,

Fenerbahçe’nin geleceği… Öncelikle pırıl pırıl çocuklar. Olayın sportif boyutuna bakarsak,  yine çok güzel şeyler söylemek zorundayız. Salih’in kendine olan güveni takdir edilmeli. Sezgisi çok kuvvetli ve iki ayağına da çok hakim… Recep de çok hareketli, çok kıvrak ve gelecekte gerçekten büyük futbolcu olacak.

Başkan: İyi, zeki ve bu işi çok biliyor

Başkan Aziz Yıldırım hakkında neler düşünüyorsun?

Başkan Aziz Yıldırım ile direkt anlamda çok kontak kurmadım. Fakat biraraya geldiğimizde edindiğim izlenimlerim şöyle: Her şeyden önce, kesinlikle çok iyi bir insan. Ayrıca çok zeki. Bunların hepsi bir yana, kesinlikle bu işi iyi biliyor. Onun yönettiği bir kulüpte futbol oynadığım için gerçekten çok mutluyum.

İstanbul’un en güzel yeri evim!

İstanbul güzel şehir, gece hayatı da dillere destandır. Gertrude ile nerelere takılıyorsunuz?

4 çocuğum var ve bu nedenle çok boş vaktim yok. İdman sonrası eve geliyorum, çocukların dersleriyle uğraşıyorum. Çocuklar uyuduktan sonra eşimle birlikte biraz televizyon izleyip yatıyorum. Televizyonda izlediğim tek şey, spor! Dışarı çok çıkamıyoruz, çünkü buna vaktimiz de yok zaten. Ayrıca biz, evimizde çok mutlu olabilen bir aileyiz.

‘Kayseri yemeği’ sütlaç çıktı!

Mutfağımız nasıl?

Türk mutfağı hakkında kısa sürede fikir sahibi oldum. Herkesin kebaptan bahsettiğini biliyorum, fakat ben baklavaya bayıldım. Bir de şey var; Kayseri yemeği… (Aklımıza hemen mantı geliyor. Fakat ‘Hayır, o değil’ deyip tarif ediyor. ‘Pirinçli, sütlü, tatlı’… Öğreniyoruz ki ‘sütlaç’tan bahsediyor!) Müthiş bir yemek o…

 

Kaynak:Fanatik


Kategoriler
Popüler Konular