Cas’ti iftiradan gitti

Cas’ti iftiradan gitti

cornu1 226x170 Casti iftiradan gitti Başmüfettiş Cornu, ‘YALAN RAPOR’ nedeniyle görevden el çektirildi UEFA müfettişi Pierre Cornu istifa etti!

Peki bu tarihi istifanın gerekçesi neydi? Bunun için çok iddia var. Ancak en çarpıcısı Cornu’nun tartışmalı raporla F.Bahçe ile UEFA arasındaki ilişkileri bozduğu gerekçesi…

Ayrıca Cornu’yla yolların ayrılmasını CAS davasını çeken F.Bahçe’ye UEFA’nın bir jesti olarak algılayanlar da bulunuyor.

ANCAK işin aslı oldukça çarpıcı… Cornu ile UEFA Haziran 2011′de 1 yıllık sözleşme yaptı. İlk olarak da Cornu, 3 Temmuz’da Türkiye’de patlayan şike soruşturmasında görevlendirildi. İstanbul’u 23 Ağustos’ta ziyaret eden Cornu, sonraki süreçte olay adam oldu. F.Bahçe’nin açtığı CAS davasına verdiği ek raporla skandal yaratan Cornu için UEFA soruşturma açtı. Raporu geri çekip bir ilke imza atan UEFA, Disiplin Komitesi savunma aldı. Cornu, raporuna dayanak gösteremedi, bunun üzerine İtalyan müfettişe ‘istifa’ edip kenara çekilmek düştü.
CORNU bunları yaparken eski TFF’yi de bir hayli sora sokmuştu. Hatta kaderin cilvesi 23 Ağustos akşamı Four Seans Otel’de Cornu ile yemek yiyen 5 isim de çeşitli gerekçelerle federasyondan ayrıldı.

CORNU MAĞDURLARI MEHMET ALi AYDINLAR
1
 TÜRKİYE Futbol Federasyonu Başkanı olarak Pierre Cornu ile yenen yemeğin lideriydi. CAS davası sürecinde F.Bahçe ile sık sık kavga etti. F.Bahçeliler hedef göstermedi ama ‘yanıltılıyor’ diyerek şikayette bulunuldu. Aydınlar, CAS davası ile ilgili yazılan mektuplardan haberdar edilmediği gerekçesiyle istifa etti. Olayın yanlış anlamadan kaynaklandığı ortaya çıktı ama Aydınlar geri dönmedi.

LUTFi ARIBOĞAN
2 F.Bahçe’NİN en çok suçladığı isimlerin başında idi. TFF 1. Başkan Vekili olarak UEFA ilişkileri sağlıklı bir şekilde yürüttü. Cornu’yu yalan beyandan dava etmeye hazırlanıyordu ki, UEFA müfettişin ifadesini çekti. Aydınlar ile birlikte görevi bıraktı…

iLHAN HELVACI
3 TFF eski baş hukuk müşaviri olarak F.Bahçelilerin hep hedefinde oldu. G.Saraylı olması ve Pierre Cornu’ya bilgi verdiği iddiası hep gündemde tutuldu. Defalarca istifaya çağrıldı, etmedi… Ancak Demirören federasyonu ile birlikte görevine son verildi.

YUNUS EGEMENOĞLU
4 ESKİ TFF’nin hukuktan sorumlu üyesi olarak Pierre Cornu’nun yemeğinde yer aldı. Aydınlar federasyonu gittikten sonra 27 Şubat’taki yeni federasyon yönetimine girmedi, TFF’yi bıraktı…

TURKİYE’DE NE YAPMIŞTI?
23 Ağustos’ta UEFA müfettişi olarak İstanbul’a öğleyin geldi. Önce UEFA ilişkilerini düzenleyen Lutfi Arıboğan ve İlhan Helvacı ile görüştü. Ardından Savcı Mehmet Berk’i ziyaret etti. Aynı günün akşamında Four Seasons Otel’de 5′li yemek yendi. 2.5 saatlik yemekten sonra gece İstanbul’da kalan Cornu, ertesi gün İsviçre’ye döndü. Bir gün sonra UEFA’dan TFF’ye ‘F.Bahçe Şampiyonlar Ligi’nden çekilsin. Çekilmiyorsa siz çekin. Yoksa biz atacağız’ mektubu geldi. F.Bahçe ligden çekilmedi, TFF aldığı kararla Fener’i Avrupa’ya göndermedi.
DAHA sonra ise F.Bahçe CAS’a yürütmeyi durdurma ve 45 milyon euroluk tazminat davası açtı. İlk başvuru reddedildi. Tazminat davası sürecinde ise Cornu’nun CAS’a gönderdiği, ‘TFF yetkilileri bana bilgi verdi. ‘Medyada çıkanların yüzde 1′i bile doğru mu?’ diye sordum, ‘Evet’ yanıtı verdiler’ iddiasında bulunup F.Bahçe’yi şike yapmakla suçladı, TTF yetkililerini de dayanak gösterdi. TFF tarafından şiddetle yalanlanan ve kınanan Cornu büyük tepki aldı.

AVRUPA’YA GÖRE İSTİFA!
İSTİFA için birbirinden ilginç iddialar var:
1 UEFA Genel Sekreteri İnfatontino’ya göre ‘ailevi sebepler’den dolayı istifa etti.
2 İNGİLİZ medyası Cornu’nun, ‘UEFA ile F.Bahçe ve Sion kulüplerinin ilişkilerinin düzelmesine engel olduğu’ tezini savunuyor.
3 ASYA’DAKİ bahis mafyasından sürekli ölüm tehditleri alıyordu. Cornu, ailesini korumak için görevi bırakmak zorunda kaldı.
4 ’ŞİKE’ kitabının ünlü yazarı Declan Hill’e göre Pierre Cornu, futboldaki kokuşmuşluğa savaş açtığı için görevden bıraktırıldı.Kategoriler
Popüler Konular