Basketbolcularımızdan ‘Yeşil Pota, Temiz Doğa Projesi’ne destek

Basketbolcularımızdan ‘Yeşil Pota, Temiz Doğa Projesi’ne destek

2012 10 10 ulker4462 260x173 Basketbolcularımızdan ‘Yeşil Pota, Temiz Doğa Projesi’ne destek Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sports Arena yönetimi, Ataşehir Belediyesi ve ÇEVKO’nun ortaklaşa yürüttüğü ’Yeşil Pota, Temiz Doğa Projesi’ Fenerbahçe Ülkerli oyuncularımız İlkan Karaman ve Oğuz Savaş’ın da katılımıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Çocuklara daha temiz bir çevre bilincini aşılamak ve basketbol sevgisini pekiştirmek amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, ambalaj atıkları toplanacak, Ataşehir’deki okullar arasında yarışmalar düzenlenecek ve dereceye giren okullara bedava basketbol maçı biletleri hediye edilecek. Böylelikle çocuklar basketbol heyecanını yaşama şansı bulacak ve basketbolcularla tanışma fırsatı yakalayacak.

Yeşil Pota Temiz Doğa Projesi’nın tanıtım toplantısı Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sports Arena’da düzenlendi.

Proje ile ilgili olarak Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Biz Mavi Kapak Projesi ile Türkiye’de öncü olmuş bir belediyeyiz. Binlerce engelli vatandaşımız bu proje sayesinde, tekerlekli sandalyeye kavuştu ve binlerce ton plastik ambalaj atığı, ekonomiye yeniden kazandırıldı. Ataşehir Belediyesi olarak çevre bilincini geliştirecek projelere imza atmaya devam edeceğiz.  Ülker Sports Arena ve ÇEVKO Vakfı ile gerçekleştirdiğimiz ’Yeşil Pota, Temiz Doğa Projesi’ de Türkiye’ye örnek olacak, buna yürekten inanıyorum. Dar gelirli yüzlerce çocuğun bu proje ile Türkiye’nin en modern salonunda en önemli basketbol maçlarını izleme şansına kavuşacak olmasının da bizleri ayrıca mutlu ediyor” dedi.

Proje destekçilerinden ÇEVKO Vakfı Genel Müdürü Mete İmer ise ” ÇEVKO Vakfı olarak 21 yıldır ambalaj atıklarının geri kazanımı konusunda çalışıyor ve belediyelerimiz ile çeşitli projelerde birlikte yer alıyoruz. Ataşehir Belediyesi de çevre konusundaki çalışmaları ile öne çıkan bir belediye. Yarınımız, geleceğimiz olan çocuklarımız ’Yeşil Pota, Temiz Doğa Projesi ile hem çevre bilinci kazanacak hem de spor yapacaklar. Projenin başarısına inanıyoruz”şeklinde konuştu.

Ülker Sports Arena Genel Müdürü Shane Chalmers da çocuklar ve gençlerde çevre bilincinin yerleşmesinin amaçlandığı  belirterek, “Ülker Sports Arena, açılmasının üzerinden 1 yıldan kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen bir çok dünya yıldızını ve sporcusunu ağırladı. Tüm bu etkinlikler bizi heyecanlandırdı ancak bu projeden duyduğumuz heyecan çok farklı. Ülker Sports Arena’nın da içinde bulunduğu Ataşehir’de yer alan tüm ilköğretim ve lise öğrencileri ile çevre bilinci ve spor sevgisini birleştiren bu platformda bir arada olacağımız için mutluyuz” dedi.

Fenerbahçe Ülkerli basketbolcular İlkan Karaman ve Oğuz Savaş da böylesi bir projeye destek vermekten dolayı mutlu olduklarını dile getirdiler.

Proje kapsamında, ’Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanmasıyla Çevre Bilincinin Yerleştirilmesi’ İşbirliği Protokolü 10 Ekim 2012 – 18 Haziran 2013 tarihleri arasında sürecek. İki aylık periyotlarla düzenlenecek okullar arası ambalaj atığı yarışmaları sonucunda dereceye giren okullara toplam 200 adet basketbol maç bileti hediye edilecek. Her ay önceden duyurulacak 1 basketbol maçında 20 adet karışık ambalaj atığı (plastik, metal, kompozit, kağıt) getiren ilk 20 çocuğa bilet hediye edilecek. Öğrenciler basketbol karşılaşmalarına Ataşehir Belediyesi tarafından sağlanan araçlarla ulaştırılacak. Maçlara katılan çocuklara kitap, tişört, basketbol topu gibi hediyeler de verilecek.


Kategoriler
Popüler Konular