Aziz Yıldırım kararı

Aziz Yıldırım kararı

Yeni Şafak gazetesi yazarı Cem Küçük, Yargıtay’ın Aziz Yıldırım’la ilgili verdiği kararın madde madde çelişkilerini yazdı.

Demokratik ülkelerde eğer bir yönetici, futbolcu şike yapmışsa bunun cezası idaridir. Yani ya para cezası verirsiniz ya da futboldan men edersiniz. Yönetici olmasını engellersiniz. Şike yaptı diye biri asla cezaevine girmez. Bunun tek istisnası var. Eğer şike şahsi para kazanmak için yapılmışsa yani milyon dolarlar cebe indirilmişse o zaman çete, örgüt de devreye girer. Dünyada bunun çok örneği var. Aziz Yıldırım’ın durumu asla böyle bir şey değil.

Tek başına başkan adayı olup seçimlere giderken Aziz Bey ne yazık ki çete kurmakla itham edilmişti. Tapelerde Nihat Özdemir’e arkadaşlarını da çağır şeklindeki bir konuşması örgüt bağlamında değerlendirilmişti. 2011 yılından beri bu davanın bir şike davası olmadığı öyle belliydi ki. Yargıtay 5. Dairesi’nin verdiği karar da ne yazık ki pek tatmin edici olmadı. Nasıl mı? İşadamı arkadaşım Aytuğ Güldamla twitterda bazılarını yazmıştı. Okuyalım:

1. Aziz Yıldırım, Ankaragücü maçında şike yapmış ama güya parayı götürdüğü belgelenen Cemil Turan beraat etti. Parayı alan yok.
2. Aziz Yıldırım, Sivas maçında şike yapmış ama Mecnun Odyakmaz ve kaleci Korcan için verilen mahkumiyet kararı bozuldu.
3. Aziz Yıldırım, İBB maçında şike yapmış ama İbrahim Akın hakkında verilen mahkumiyet kararı bozuldu.
4. Aziz Yıldırım, Karabük maçında şike yapmış. Emenike beraat eti ve Şekip Mosturoğlu’nun mahkumiyet kararı bozuldu.
5. Aziz Yıldırım, Trabzon-İBB maçında teşvik etmiş. Herkese beraat veya karar bozma verildi.
6. Aziz Yıldırım, Trabzon-Bursa maçında teşvik vermiş. Aracı denilen Samet Güzel beraat etti, Wederson’un mahkumiyet kararı bozuldu.
7. Aziz Yıldırım, Eskişehir – Trabzon maçında teşvik vermiş, alan topçu yok. Bülent Uygun’un örgüt üyeliğinden kararı bozuldu.

Her şey ortada. Son kurban Aziz Yıldırım oldu. Bu yargıya nasıl güvenelim, siz söyleyin?


Kategoriler
Popüler Konular