Aykut Kocaman: Beklemediğim bir mağlubiyetti

Aykut Kocaman: Beklemediğim bir mağlubiyetti

135154172283451 210x150 Aykut Kocaman: Beklemediğim bir mağlubiyetti47 maç sonra sahasında mağlubiyet alan Fenerbahçe’de Aykut Kocaman karşılaşma sonrası önemli açıklamalar yaptı.

Maç sonrası yayıncı kuruluşun sorularını yanıtlayan Aykut Kocaman’ın açıklamaları şöyle;

“Çok üzgünüz. Aklımızda olmayan bir mağlubiyet aldık. Kendi istediklerini bizim karşımızda uygulama şansı buldular. Ortadan hızlı geleceklerini bildiğimiz için kontrollü başladık. Oyunu doğru götürüyorduk. Son beş dakikada büyük savunma hatalarıyla 2-0 geriye düştük.

İkinci 45 dakikaya agresif başlamalıydık. Bunu da yaptı oyuncularım. Erken gelen gol moral getirdi. Zamanla iyice yüklenmeye başladık. Fakat yaptığımız bir yerleşim hatasıyla fark tekrar ikiye çıktı.

Bu karşılaşmalar zirveyi almak için fırsat olarak görüyorduk. Bunu başaramamak hayal kırıklığı oldu.

İlk 40 dakikalık bölüm futbol doğrularının yapıldığı bölümdü. Bireysel hatalar hayatın her anında var. Bazıları sonuçlanıyor bazıları sonuçlanmıyor.

Kornerde o kadar oyuncuyla ileri gitmek benim isteğim değildi. Çok istemekten kaynaklı olarak ileri çıktılar. Eşitlik için o kadar yüklenince duran topta Volkan üç kişiyle karşı karşıya kaldı.

“Basit hatalar yaptığımız bir maç oldu”
Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman,”Bugün bizim kaybetmemizin temel nedenlerinin başında, oyuncu eksikliklerinden ziyade basit hataların çok yüksek olması geliyor. Bu tip hatalar çok olacak. Rakip bazen değerlendiriyor, bazen değerlendiremiyor. Oyuncu eksiklerimizden ziyade, bunu mazeret olarak sürmenin anlamı yok, var olan oyuncularımızın, hepimizin, Fenerbahçe takımı olarak hatalarımızın sonucuydu bugünkü maç.Antalyaspor’un hakkını teslim etmemiz gerek. Hızlı hücumlarla bizim sahamıza geleceklerini biliyorduk ve bunu ilk yarının başlarında iyi kontrol ettik. Oyuna temkinli başladık, futbol adına doğru götürdük ama savunma hatalarıyla geriye düştük. İkinci yarıda saldırgan oynamalıydık. İkinci yarıda golü de bulduk ancak Bursaspor karşısında yediğimiz gole benzer bir gol yedik ve yerleşim hatası sonucu rakip 3. golüne ulaştı. İlk 40 dakikalık bölüm futbolun adına doğruların yapıldığı bölüm. Futbolun içinde hatalar var. Kornerde ve duran toplarda herkesin bir pozisyonu vardı. Aşırı isteklilik düzeni bozuyor. Artı getirdiği gibi eski de getirebiliyor. Bugün eksiyi ördük.Özellikle bu karşılaşma ve Akhisar karşılaşması zirveye tutunmak için büyük bir fırsat olacaktı ama bunu kullanamadık” diye konuştu.

“İlk yarıdaki oyun bizim için doğruydu”
Son haftaların iyi ve moralli bir takımına karşı oynayacaklarının bilinciyle maça çıktıklarını anlatan Aykut Kocaman, ’’İlk yarı uzun süre son derece bizim adımıza doğru bir şekilde gerçekleşti. Son 3-5 dakikasına girerken arka arkaya yediğimiz iki gol büyük bir şok etkisi yarattı. İkinci yarıda en önemli şey, rakibimizin yerlerini dağıtacak agresiflikle sahaya çıkmaktı. 49. dakikadaki gol moral oldu. Eşitliği sağlamak için baskılı bir oyun oynadık, fırsatlar yarattık ancak beceremedik, başaramadık’’ ifadelerini kullandı.

“Futbolun doğasında eleştiri var”
Aykut Kocaman, bir basın mensubunun, “tribünlerden yükselen ’Aykut istifa’ seslerini duyduğu anda kafasından neler geçtiği” sorusuna ise, ’’Antrenörler için tabii ki çok istenen ve hoş bir durum değil. Ancak futbolun acı gerçeklerinden birisi bu. İşler yolunda gitmediği zaman elektrikler ve şimşekler antrenöre doğru gelir. Bu işin doğal bir seyri maalesef’’ şeklinde cevap verdi.

Doğru zamanı beklemek gerekir”
Kaybedilen her maç sonrası bir takım eleştirilerin yapılacağını söyleyen Kocaman’a, bu baskıyla 34 hafta nasıl mücadele edeceğinin sorulması üzerine, ’’Kolay olmadığını söylemek durumundayım. Bu konudaki cevabımı daha önce vermiştim. Hem oyunun içinde hem de oyunun dışında, hem oyuncular adına hem de şahsım adına doğru zamanı beklemekte fayda var gibi görünüyor. Ama özellikle benim yapımdaki bir insan için kolay olmadığını söyleyebilirim” açıklamasında bulundu.

Kamuoyunda kendi oyun anlayışına ilişkin çıkan söylemleri de değerlendiren Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, ’’Kamuoyu böyle bir yargı verdiyse kamuoyunun yargısıdır. Bunu savunmaya geçmenin anlamı yok. Ama çok net bir şekilde yanlış, yani bu doğru değil. Ama sonuçta kamuoyunun yargısı diyorsunuz, öyle dediğinize göre kabul etmek zorundayız’’diye konuştu.

Salih Uçan’ın, sahadaki performansına ilişkin de bir açıklama yapan Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, yenilen 3. goldeki problemin, Salih’in hatasından ziyade dönecek top için takım yerleşiminin tamamen bozulması olduğunu ifade etti.

Futbolcular yetenekli insanlardır”
Son olarak, sakatlığı bulunan oyuncularımızın yokluğunda, Krasic ve Stoch’tan beklediği performansı alıp almadığı sorulan Aykut Kocaman, ’’Kaybedilmiş bir maçtan sonra oyuncularla ve bireysel değerlendirmelerle ilgili kontrollü ve dikkatli olmakta fayda var. Oyuncular montaj malzemesi gibi değil. Sıkıntı olduğu zaman birini çıkar, birini koy, kenara at gibi olmuyor. Bunlar yetenekli insanlar. Bireysel değerlendirmeyi kendi içimizde yapmamız doğru olur’’ şeklinde konuştu.


Kategoriler
Popüler Konular