Arslan Ekşi, ”Ben Kaptanım Gemiyi Terk Etmem”

Arslan Ekşi, ”Ben Kaptanım Gemiyi Terk Etmem”

a27062012 3IamCmKcPD 220x170 Arslan Ekşi, Ben Kaptanım Gemiyi Terk Etmem Deniz Eke‘nin Arslan Ekşi ile yapmış olduğu röportaj aşağıda yer almaktadır.

Hayalim 40 yaşıma kadar burada voleybol oynamak, sonrasında da Fenerbahçe çatısı altında antrenörlük yapmak

FENERBAHÇE Erkek Voleybol Takımı’nın başarılı kaptanı Arslan Ekşi’yi sayfalarımıza konuk ettik. Futbol oynarken dizi yara bere içinde kalınca babasının “Senin böyle yaralar içinde görmek istemiyorum” telkini üzerine salona geçmiş, yüzme, basketbol derken voleybolda kendini bulmuş Arslan… Türk voleybolunun son dönemdeki en büyük pasörü. Yani beyni… Arkadaşları için “Hırsla yeteneğin mükemmel birleşimini…”  Yakışıklılığıyla genç kızların sevgilisi, sarı-lacivertli taraftarın deyimiyle “Adamın dibi”… Bana göre de “Disiplinli sporcu”nun kelime anlamı… Biz sorduk, Arsan yanıtladı. Hiç kıvırmadan, içinden geldiği gibi …

– Önce geride kalan sezondan başlayalım…

Bizim bu sezon 4 kupa hedefimiz vardı sezon başlarken. Aslında iyi başlamadık. Çünkü çok sıkıntılı günler geçirdik kulüp olarak. Ufak tefek sorunlar sakatlıklar yaşadık ancak mücadeleyi bırakmadık. En büyük hedefimiz Şampiyonlar Ligi’nde final four oynamaktı ama onu gerçekleştiremedik. CEV Kupası’ndan da talihsiz elendik. Ancak sezonu 3 kupa ile bitirmeyi bildik. Yurt içinde çok başarılı bir sezon geçirdik. 3 sezon üst üste Türkiye Ligi şampiyonluğu yaşadık. Kaptanlığı aldığım yıldan beri her sene şampiyonuz… Bu zor günlerde giydiğimiz formanın hakkını vermek istiyoruz. Ben de o insanlardan birisiyim. Fenerbahçe forması giymek büyük olaydır ben de bu yüzden çok mutluyum.

– Transfer döneminde ismin çok konuşuldu. Önemli teklifler aldın. İyi rakamlar konuşuldu. Neden tekrar Fenerbahçe’yi tercih ettin?

Öncelikle yönetimle tekrar anlaştığım için çok mutluyum. 2 yıl daha Fenerbahçe forması giyeceğim. Evet, çok ciddi teklifler geldi. Bana. anlaştığım fiyatların çok üzerinde rakamlar önerildi. Ben bu kulüpte 7 yıldır varım. Bana camianın verdiği desteği, benim için yapılan fedakarlıkları hiçbir zaman unutamam. Para her zaman kazanılır ama bu süreçte takımı bırakıp gitmek olmazdı. O yüzden kaldım. Burada cok mutluyum ve hayatımı mutlu olduğum yerde sürdürmek istiyorum.

– Peki kaptanlık?

Benim ruhumda liderlik var. Küçüklüğümden beri de bunun farkındayım. Bu benim karakterim kaptan değilken de vardı. Hep o karakterde oynadım. Sonuç olarak da bana bu bant verildi. Başkarımız Aziz Yıldırım bu konuda çok sahip çıktı bana. Özellikle de yaşadığım sakatlık sonrası şampiyonluk gittiğinde. Takım dağıldı ama Aziz Başkan beni bırakmadı. Voleybolu burada kaptan olarak bırakmak istiyorum.

– Voleybola başlama hikayen de oldukça ilginç… 

Her branşı denedim neredeyse… Ben yüzmeyle başladım. Fenerbahçe’de futbol oynadım. Bir maçta ayaklarım yara bere içinde kaldı. Babam da “Oğlum ben bunu kaldıramam. Sen başka branş seç. En iyisi voleybola geç” dedi. Voleybol, basketbol, futbol derken babamın etkisiyle voleybolda karar kaldım. Ancak şunu biliyorum, hangi sporu yapsaydım başarılı olurdum…

– Ukala mısın?

Kimseye saha içinde bir terbiyesizliğim olmaz, görülmemiştir de. Çok agresif ve hırçın olduğum için insanlar beni antepatik bulabiliyor. Ama bu benim oyun karakterim. Hiç kimseye karşı ukalalığım olmamıştır. Bizler popüler oyuncularız, insanlar da o gözler bakıyor. Bir harekettinde insanlar ‘terbiyesiz’ diyebiliyor. Tavrımın onunla alakası yok, bulunduğum mevkii ile alakalı.

– Kıskanıldığını düşünüyor musun sosyal hayat ya da camiada? 

Herkes herkesi kıskanıyor ama ben şöyle düşünüyorum. Kompleksli insanlar kıskanır. Ben çok özel bir yerdeyim. Buraya gelmek için çok çalıştım. “Fenerbahçe’nin kaptanı olacağım ve bu formayla şampiyonluklar yaşayacağım” dedim ve şu anda bu hedeflerime ulaştım İnsanlar, “Fenerbahçe’nin kaptanı artist, ukala” diyebilir ama benim bu mevkiye nasıl geldiğimi de düşünmeleri lazım. Yeni geldi tatile bile gitmedim. Kapalı sezonda bile çalışıyorum. Sadece başarı için hırs için. Ben sadece başarımla konuşulmak istiyorum. Spor hayatımı da başarılı bir şekilde bitirmek istiyorum.

– Bayanlar hem milli takım hem de kulüp takımları olarak inanılmaz başarılar yaşıyor. Ama erkeklerde yok. Bunun nedeni nedir? 

Bayan voleybolu ve erkek voleybolu arasında bence çok fark var. Bayan voleybol takımlarında inanılmaz oyuncular yok. Hepsi eşit seviyede. Dünyanın en iyi oyuncuları 4-5 tane sayılabilir. Ancak erkeklerde 10-15 iyi isim sayılabilir. Asıl sorun burada başlıyor. Çok iyi bir takım kurabilirsin, Avrupa için ama final four içinde bile yer alamayabilirsin. Bir doe biz 2 yıldan beri çok kötü kura çekiyoruz. Üç tane takım çıkıyor, ikisi final-four’a gidiyor. Bu bahane değil ama biz de yavaş yavaş o arenada ısınmaya başladık. Önümüzdeki yıl hedefimiz kesinlikle final four oynamak. Milli takım olarak bayanlar 2003′te bir adım attı ve oradan devam ettiler. Bayanlarda alttan gelen çok iyi oyuncular var. Ben erkeklerde bunu görmüyorum. Genç milli takım iyi. Onlar iyi çalışırlarsa çok iyi bir jenerasyon çıkacağını düşünüyorum.

– Peki erkek milli takımın istikrarsızlığı?

Milli takımda hazırlanma açısında eksiklerimiz var. Daha iyi organize edilebiliriz. Stuff, menajer, masör, antrenörler daha planlı çalışmalı. Ben inanıyorum ki Avrupa Şampiyonası’nda ilk 6′ya kalabiliriz. Geçen sene Avusturya’da kıl payı kaybettik. Fransa’yı yensek çeyrek finaldeydik. Bizim milli takımımızda bir orta oyuncu 4 numara oynatılmaya çalışılıyor. Kimseye karışmak istemiyorum ama bir oyuncu ligde ne oynuyorsa milli takımda da aynı mecvkide kalmalı. Umarım bu anlaşılır ve çabuk şekilde değişir.

– Son olarak taraftarları ve hedefleri soralım..

7 yıldan beri bu kulüpteyim ve hiçbir zaman taraftarlar desteklerini bizden esirgemediler. Fenerbehçe taraftarına minnettarım. Her zaman söylüyorum; onlar dünyanın en büyük ve en sabırlı taraftar. 2 yıl daha buradayım. Uzun yıllar kaptanlığımı sürdürmek istiyorum. Bu sıkıntılı sürecin bitmesini diliyorum. 40 yaşıma kadar oynamak ve ondan sonrada Fenerbahçe’de görev almak isterim. En büyük hayalim Fenerbahçe camiasında antrenör olmak. Yeni sezonda 4 kupadada şampiyonluk için mücadele vereceğiz. Şampiyonlar Ligi’nde en azından final four istiyorum. Yeni hocamız ve 2 yeni yabancı transferle birlikte iyi bir takım olacağımıza ve hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum.

Evleniyor 

ARSLAN Ekşi’nin Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı’nın formasını giyen Kübra Siyahdemir’le mutlu bir birlektiliği var. Sarı-lacivertli taraftarların merakla beklediği müjdeyi ilk kez AMK aracılığıyla veriyor Arslan: Evleniyoruz… Özel hayatımda mutlu bir ilişkim var. Onu da güzel bir evlilikle noktalamak istiyorum. Fenerbahçe ile sözleşme uzatmamda kız arkadaşımın da etkisi oldu.

Futbolcular bizi motive etti

ARSLAN Ekşi, geçen sezon kulübün çok zor dönemler geçirdiğini, futbolcuların sahaya yansıttığı performansın kendilerini de hırslandırdığını söyledi. Yaşanan zorlukların da kendilerini motive ettiğini vurgulayan Arslan, “Bizim görevimiz giydiğimiz formanın hakkını vermek. Sezon başında yaşadığımız olaylar bizi tetikledi başarıya daha çok motive olduk. Fenerbahçe’nin her branşta şampiyonluk hedefi var. Biz bunu her alanda gösterdik. En önemlisi futbol takımımız bu kötü dönemde mükemmel mücadele verdiler. Biz de onları izleyerek onlardan güç aldık. Biz bu kötü günlerde aslında daha motive olduk. Mesela erkek basketbol takımı kötü bir sezon geçirdiği için biz de üzüldük. Sanırım biz büyük bir aile olduk” dedi.

Bir sakatlandım şampiyonluk gitti 

MİLLİ voleybolcu, takımın en kritik oyuncusu olduğunun altını çizdi. 3 sezon önce yaşadığı sakatlık sonrası Fenerbahçe’nin şampiyonluğu kaybettiğini hatırlatan Arslan, “Kendini önem olarak takımın neresinde görüyorsun?” sorusunu şu şekilde yanıtladı: Ben takımın beyniyim. Oyunu kuran, oyuncuların gözüne bakarak o günkü performansını değerlendiren ve karar veren benim. En kötü oyunumda bile sırıtmıyorum ama ben oynamadığım zaman sıkıntılar oluyor. Takımın beyni olmadığında takım da çöküyor. Uzun süreli bir sakatlık yaşasam elbette önlem alınır. Ama ben olmasam çok zor bir sezon olabilir. Bu sene 2 +1 sistem vardı Ben sakatlansam Türk oyuncu lazım ve herkesin takımı vardı. 3 sene önce sakatlandım, şampiyonluk gitti. Ben takım igçin ne kadar önemli olduğumu biliyorum ve kendime çok iyi bakıyorum.

Ben Karadenizliyim her an her şey olabilir! 

KARADENİZLİ olduğunu ve bunun özelliklerini taşıdığını dile getiren Arslan, hırslı yapısıyla ilgili şunları söyledi: Kaybetmek istemediğim için hırslanıyorum. Birisi beni yıkmaya çalışıyorsa hayatta izin vermem. Bu özel hayatımda da böyledir. Birileri kıskanır, çekemez, üzerine oynar… Buna asla taviz vermem. Dışarıdan çok hırslı agresif görünüyorum oynarken ama saha dışında o kadar agresif değilim. Üzerime oynanırsa delirebilirim. Sonuçta ben Karadenizliyim. Yani her an herşey olabilir.!!

İyi oyuncu kendini belli eder 

VOLEYBOL Federasyonu’nun getirdiği yabancı sınırlamasından Arslan Ekşi de rahatsız. İşte tecrübeli pasörün bu konudaki görüşleri: Erkek voleybolunda seviye inanılmaz düştü ben bunu herkesle tartışırım! Herkes aynı şeyi düşünüyor. 3 yabancı çok doğal. Çünkü voleybolcu yetenekliyse zaten oynar. Yetenekli adam 3 yabancının olduğu yerde de oynar 4 yabancının olduğu yerde de. 2 yabancı seviyeyi de düşürdü. Bu sene yeni bir kural geldi, önümüzdeki sezon için Avrupa kupalarında oynayan takımlar kendi aralarındaki maçlarda 3 yabancı ile oynayabilecek. Bu iyi oldu.

Bizi çekemiyorlar

TRİBÜNLERDE yaşanan olaylara Arslan farklı bir bakış açısından yaklaşıyor. “Biz kulüp olarak çok başarılıyız, belki de bizi çekemiyorlar, bu nedenle tribün olayları başlamış olabilir” diyen Arslan Ekşi, “Futbolda yaşananları voleybol sahalarında görmek istemiyoruz. Basketbol ve voleybolda seyirci ve oyuncu arasında yakın mesafe var hiçbir şekilde kendini kurtarma pozisyonun yok. O yüzden bu olayların önüne geçilemeyecekse daha ciddi bir güvenlik sağlanması gerekiyor. Voleybol salonlarında eskiden küfür yoktu. Bu yeni çıktı. Ezeli rakiplerin mücadelesinden kaynaklanıyor. Bu sezonki Galatasaray derbisinde bana çok küfür edildi, o maçta hiçbir şey yapmadım. Onları da kınıyorum.


Kategoriler
Popüler Konular
antalya escort adana escort ankara escort hatay escort bodrum escort gaziantep escort kayseri escort samsun escort afyon escort manisa escort