Analiz: Antalyaspor 1-2 Fenerbahçe | Yarışa Devam

Analiz: Antalyaspor 1-2 Fenerbahçe | Yarışa Devam

fb12 33897 5715136 260x190 Analiz: Antalyaspor 1 2 Fenerbahçe | Yarışa DevamFenerbahçe 38 günde 12. maçını geride bıraktık. Plzen maçından 68 saat sonra çıktığı zorlu Antalyaspor maçından 3 puanla dönerek lig yarışına sonuna kadar yapıştı.

Her ne kadar milli maçlar nedeniyle Fenerbahçeli futbolcuların çoğu dinlenemeyecek olsa da Fenerbahçe milli maç arasına 3 puan ve moralle girmeyi başardı.

Fenerbahçe maça Aykut Kocaman’ın sürpriz olarak nitelendirebileceğimiz bir oyuncu tercihi ile başladı. Cristian Baroni’nin yerine Salih Uçan ilk 11′deydi. Plzen karşısında tur golünü atan genç oyuncu ilk 11 başladı.

Aykut Kocaman’ı öncelikle bu kararından dolayı tebrik etmek lazım. Sonunda Baroni takıntısından vazgeçtiği ve formayı hak edene verdiği için. Salih’de hocasının bu güveninin boşa çıkarmadı ve hem attığı golle hem de sahadaki mücadelesiyle (her ne kadar 65′ten sonra biraz oyundan düşse de) Fenerbahçe’nin maçtan 3 puanla ayrılmasında büyük pay sahibi oldu. Maçın ilginç notlarından birisi de yine Salih ile alakalı. Salih sahadaki futbolcular içinde en çok koşan isim oldu. Yerine oynadığı Baroni’nin bu alanda maçların %95′inde bırakın sahadaki tüm oyuncuları, Fenerbahçeli futbolcular arasında bile ilk 5′e giremediği düşünülürse Salih’in sahada yaptığı işin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

sow salih Analiz: Antalyaspor 1 2 Fenerbahçe | Yarışa Devam

Koşma ve mücadele demişken Fenerbahçe adına oyunun en belirleyici noktası bu oldu aslında. Sadece 68 saat önce kendi zorlaştırdığı zorlu bir maçtan sonra Fenerbahçe hücumda her ne kadar etkili olamasa da özellikle oyunun savunma kısmında ortaya koyduğu mücadele ile maçı kazandı aslında. İkinci yarı başta olmak üzere maçın yıldızı kuşkusuz Meireles’ti. Tita’nın attığı gol dışında (hamle hatası var) neredeyse hatasız oynadı. Özellikle ikinci yarıda hemen hemen her pozisyonda Meireles vardı. Savunmada topları kesti, hücumda takımı organize etmeye çalıştı, “box to box” diye tabi edebileceğimiz bir ortasahanın yapması gereken herşeyi yaptı. Muazzamdı. Maçın Fenerbahçe adına Meiereles’ten sonraki yıldız ismi de Egemen’di. Egemen savunmada rakip hücumcuları ikili mücadelelerde ekarte ettiği gibi, hava toplarında ve birebirlerde de hatasıza yakın bir oyun ortaya koydu. Tebrikler Egemen’e.

Egemen ve Meireles’in bu başarısından bahsederken Fenerbahçe’nin Gökhan’ın kötü oynadığı, Caner’in ise sahada varlığının belli olmadığı bir günde rakibine gol ve Volkan’ın ikinci yarıda kurtardığı pozisyon dışında Antalyaspor’a ciddi bir pozisyon vermediğini belirtmeden geçmemek lazım. Fenerbahçe belki hücum ve oyun olarak Antalyaspor karşısında beklenen seviyede oynamadı ama oyunun savunma kısmını kusursuza yakın bir oyun ortaya koydu. Bu önemli birşey. Gökhan için ise belki de sezonun ikinci yarısının en kötü maçı geride kaldı diyebiliriz. Özellikle ilk yarı felaketti. Fenerbahçe’nin 4-3-3 oynamasından kaynaklanan temel kanat savunması sıkıntısına bir de Gökhan’ın kötü oyunu eklenince Antalyaspor Fenerbahçe sağ kanadını özellikle daha çok kullandı.

g%C3%B6khan Analiz: Antalyaspor 1 2 Fenerbahçe | Yarışa Devam

İlk yarıdan bahsetmişken oyunun durumuna da kısaca değinmek lazım. Maç Emre’nin sakatlanıp çıkmasına kadar iki takım halinde dengeli bir şekilde seyrederken Emre’nin sakatlanıp çıkmasından sonra özellikle ilk yarı tamamen Antalyaspor’un eline geçti. Bunda Emre’nin çıkmasıyla Fenerbahçe’nin ortasaha pas sisteminin temelinin eksilmesinin yanı sıra Sow’un hücum bölgesinde aldığı her topta oyunu bir iki saniye dinlendirip arkadaşlarının rakip yarısahaya yerleşmesini beklemek yerine direk kaleye doğru hamle yapmak istemesinin sonucu olarak yaptığı top kayıpları da etkendi. Tabi Sow’un bu durumunun yanısıra Caner’in Plzen deplasmanında kalmış olması ve Kuyt’un ilk yarı çok koşmasına rağmen Fenerbahçe’nin oyunu geride kabul etmesinden dolayı etkin olamamasının da etkisi var. Bu maçta bir kez daha görüldüğü üzere Fenerbahçe oyun merkezini rakip kaleye ne kadar yakın kurarsa Kuyt’un etkinliği ve mücadelesinin sonucu daha da artıyor. Kuyt’un harika vücut çalımı ile başlayan ve Sow’un kafa vuruşuyla biten gol ise Fenerbahçe’nin hücumda etkin olamadığı anlarda ilaç gibi geldi. Ve ikinci yarıya Fenerbahçe’nin daha rahat çıkmasını sağladı.

İkinci yarı ise oyun biraz daha dengeli hal aldı. Özellikle Fenerbahçe kontraataklarla çok iyi pozisyonlarda buldu. Ama hem şanssızlık (Kuyt’un kafa vuruşu) hem de yorgunluktan kaynaklanan beceri eksikliği (Sow’un kaçırdığı pozisyonlar) ile skoru arttıramadı. Ama sonuçta iyi mücadele ederek ve iyi savunma yaparak Fenerbahçe maçı kazanmayı başardı. Tebrikler. Şimdi gözler Akhisar mücadelesinde. Emre’ye de geçmiş olsun.

Saygılarımla.

M. Uğur Karayılmaz

 

Kaynak: http://mukarayilmaz.blogspot.com/2013/03/antalyapsor-1-2-fenerbahce-yarisa-devam.html


Kategoriler
Popüler Konular