Ali Koç: “UEFA ceza verirse art niyetlidir”

Ali Koç: “UEFA ceza verirse art niyetlidir”

Eski Asbaşkanlarımızdan Ali Koç, UEFA’nın Fenerbahçe’ye vereceği bir ceza olmadığını, eğer kamuoyu baskısıyla bir ceza gelirse bunun da art niyetli bir tavır olacağını söyledi.

Ailesinin ortak aldığı kararla yeni yönetime girmediğini belirten, ancak etkili ve aktif bir biçimde Fenerbahçe’ye hizmet etmeye devam edeceğini söyleyen Ali Koç, CNBC-e’de canlı yayınlanan Finans Cafe isimli programda Fenerbahçe’nin ekonomik durumunu değerlendirdi ve voleyboldan futbola kadar gündemi ilgilendiren birçok konuda önemli açıklamalar yaptı.

Fenerbahçe’nin, kadınlar voleybolda, Şampiyonlar Ligi için Wild Card alamamasını skandal bir karar olarak nitelendiren ve bu kararda Türkiye Voleybol Federasyonu’nun de önemli etkilerinin olduğunu söyleyen Ali Koç, CEV’in son dakikaya kadar yeni bir karar almasının mümkün olduğunu belirtti.

Fenerbahçe’de transfer çalışmalarının sürdüğünü ve bu durumun UEFA’dan gelecek kararla ilgisinin olmadığını belirten Koç, UEFA’nın alacağı olası bir kararda Şenes Erzik’e önemli görevler düştüğünü de dile getirdi.

İlhan Ekşioğlu’nun önemli katkıları var

İlk olarak Fenerbahçe’nin mali yapısını değerlendiren Ali Koç, “Türkiye’de amatör şubelerin finansal kaynağı, futboldan gelen gelirler oluyordu. Halka arzdan sonra futbolun gelirleri futbolda kalmak kaydıyla amatör şubelere gelir yaratmanız gerekiyordu. Bu başında zordu. Aziz Yıldırım’ın Dünyanın en büyük en başarılı spor kulübü olma vizyonu vardı. Bunun için 7-8 yıl önce tohumlar atıldı, yatırımlar yapıldı. İlk başlarda insanlar pek anlamadı. Aziz Yıldırım önderliğinde ve burada ilhan Ekşioğlu’na da ayrı bir sayfa açmak istiyorum ki; İlhan bey benden de önce yönetimdeydi., bir ara ayrıldı yeniden geldi, asil üye değilken bile amatör şubelere maddi manevi müthiş yatırımları oldu, hem mesai olarak hem yatırım olarak oldu. Bugün Fenerbahçe amatör şubeleri bu noktaya geldiyse, Aziz Yıldırım’ın vizyonunun gerçekleşmesindeki temel taşlardan biri İlhan Bey’in buraya harcadığı mesaisidir. Fenerbahçe bu vizyonla son 5 senede voleybol, basketbol, futbolda ve bireysel sporlarda inanılmaz başarılara imza attı. 2007’de aldığımızı kupa ve madalyalarla Guinnes Rekorlar Kitabı’na girdik. Son 5 yılda özellikle Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor ile karşılaştırdığımızda kendimizi, onların toplamda aldığı 8-9 kupanın yanında Fenerbahçe’nin aldığı kupa sayısı 30’a geliyor. Futbolda Fenerbahçe son 12 yılda 5 şampiyonluk 5 ikincilik almış. Bu ikinciliklerin 3’ünde şampiyonluk son haftada kaybedilmiş. Şimdi bu çarkı döndürmek için çok ciddi bir kaynak gerekiyor. Başkanımız futbol ekonomisinde bunu başarıyla sağladı. Stat değişti, sponsorlukların yayın haklarının boyutları değişti. Fenerbahçe’nin,  rakiplerine ve Türkiye’nin ekonomik şartlarına nazaran, kendi yarattığı ekonomi ciddi boyutlara ulaştı”dedi.


Kategoriler
Popüler Konular