8 maddede Avrupa müjdesi

8 maddede Avrupa müjdesi

Önceki gün “Lehimize bile olsa şu an karar vermeyin” diyerek Yargıtay’a başvuran Fenerbahçe Spor Kulübü’nde çok hareketli saatler yaşanıyor. Cuma günü kanun düzenlemesi hakkında olumlu sonuç çıkarsa, Sarı-Lacivertliler gelecek sezon Şampiyonlar Ligi’nde oynamanın hesaplarını yapıyor

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın avukatlarından Köksal Bayraktar, önceki gün Yargıtay’a, “Yargıtay, kanun değişikliği sürecinde karar vermemelidir. Lehimize dahi olsa vermemelidir” başvurusunda bulunmuştu. Bayraktar, bu taleplerine gerekçe olarak da şunu göstermişti: “Tüm Meclis kanun değişikliği konusunda hemfikirken, acele alınacak bir karar yargı sistemini başka tartışmaların içine çeker…” Ergenekon ve Balyoz gibi Özel Yetkili Mahkemeler’in (ÖYM) baktığı davaların Asliye Ceza Mahkemeleri’nde yeniden bakılmasının önünü açacak bu değişiklik; Şike ve Teşvik Davası’nda ÖYM tarafından yargılanan Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi kulüpleri de yakından ilgilendiriyor. Çünkü kanun değişikliğinin gerçekleşmesi halinde, Şike ve Teşvik Davası da silbaştan yeniden görülecek. Gelinen noktada, Fenerbahçe’de büyük hareketlilik yaşanıyor. Hukukçular,  3 Temmuz 2011’den bugüne yaşananları masaya yatırıp, kapsamlı bir çalışma yapıyor.

1-Yasal düzenleme beklenmeli

Yargıtay’a başvuruda bulunduk. Çünkü şu an, Yargıtay’ın kararını vermesi konusunda hukuki bir engel yok. Fakat verecekleri karar lehimize de olsa aleyhimize de olsa başka
tartışmalar yaratabilir. Bu nedenle, yasal düzenlemenin beklenmesini talep ettik. Ayrıca, ne tutuklu var ne de zaman aşımı ihtimali… Bu da talebimizin bir gerekçesidir

2-Yeniden yargılama istiyor

Yasal düzenleme yapılırsa; bundan faydalanması gereken ilk kurum Fenerbahçe’dir. Çünkü sürecin, en büyük mağduru da Fenerbahçe’dir. Beklentimiz, ‘AF’ değildir. Sadece Özel Yetkili Mahkeme dışında, ‘YENİDEN YARGILAMA’ isteğimiz var. Bu beklentimizin karşılanacağını umut ediyoruz.

3-Ne şiddet var, ne cebir…

Bu davanın en başta ÖYM’ye verilmesi, hukuki açıdan zaten bir kusurdu. Çünkü bir davanın ÖYM’de görülmesi için ‘ŞİDDET-CEBİR’ içermesi şart. Şike ve Teşvik Davası’nda ne ne ŞİDDET ne de CEBİR izine dahi rastlanmamıştır.

4-Örgüt olmadığı kanıtlandı

Sadece ‘ÖRGÜT’ iddia edilerek, dava, ÖYM’ye verilmiştir. Örgüt olmadığı kanıtlandı, fakat olsaydı dahi, sadece ‘ÖRGÜT’ iddiası bile bu davanın ÖYM’ye verilmesi için yeterli değildi. Çünkü 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi’ne dair kanunun Yasak Fiiller ve Ceza Hükümleri başlıklı 11. maddesinin 4. şıkkı ‘c’ bendinde de ‘örgüt’e vurgu yapılmış ve örgüt olsa dahi davanın bakılması gereken mahkeme ilan edilmiştir. Ve bu mahkeme ÖYM değildir.

5-Somut kanıt yok

Şike ve Teşvik Davası’nda somut kanıt yoktur. Hatta Fenerbahçe Spor Kulübü hakkında bu süreçte Vergi Denetleme Kurulu, Dernekler Masası ve Spor Toto Teşkilatı’nın hazırlamış olduğu raporlar mevcuttur. Bu raporların hepsinde sonuç aynıdır: Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kasasından usulsüz bir para çıkışı yoktur. Yapılan tüm harcama ve alınan tüm ödemeler faturalandırılmıştır.

6-ÖYM şimdi sorun oldu

ÖYM’ler Fenerbahçe’nin sorunu iken Türkiye’nin sorunu değildi. Fakat gelinen noktada ÖYM’ler Türkiye’nin bir sorunu olarak görülmektedir. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün ilkeleri bellidir. Fenerbahçe Spor Kulübü ülkesine sonsuz bağlıdır. İşte tam da bu nedenle; Türkiye’nin her sorunu her zaman Fenerbahçe’nin de sorunu olmuştur.

7-İsviçre maçı hatırlatılacak

Şu an kamuoyunda yine yanıltıcı bilgiler verilmektedir. FIFA’nın, UEFA’nın, CAS’ın; Türkiye’deki yasal düzenlemeyi dikkate almayacağı gibi sağlıksız açıklamalarda bulunuyorlar. Bu açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü; Türkiye-İsviçre maçı, bu tezimize en büyük örnektir. Çıkan olaylar nedeniyle FIFA Disiplin Komitesi ülkemize 6 maç seyircisiz oynama cezası vermiş, FIFA Tahkim Kurulu da bu cezayı onamıştır. Ancak daha sonra FIFA Yönetim Kurulu devreye girmiş ve kendi disiplin komitesi ve tahkim kurulunun verdiği bu cezayı 3 maça indirmiştir. (NOT: Bu madde gereği, Fenerbahçe’nin önümüzdeki yıl Avrupa Kupaları’na katılması ihtimaline kesin gözüyle bakılıyor.)

8-UEFA’ya bir bir anlatacaklar

8- Yasal düzenleme kabul edilir ve Şike ve Teşvik Davası’nın da yeniden görülmesi karara bağlanırsa, elbette ilk iş olarak UEFA Kurulları’nın kapısı çalınacaktır. Çünkü UEFA Kurulları; bu davada karar verirken sadece ve sadece ‘polis fezlekesi’ ile ‘Özel Yetkili Mahkeme Kararı’nı göz önüne almıştır. Şu an gelinen noktada; kendilerine sadece şu yenilikleri hatırlatmak durumunda olacağız: Delil olarak kabul ettiğiniz tüm materyaller ve alınan mahkeme kararı yok hükmündedir. Bu dava, ülkemizde yeniden görülecektir. Bu durumda UEFA’da yarışma hakkımızı bize yeniden vermelisiniz. Şüpheleriniz devam ediyorsa bile, ‘tedbiren’ bu kararı almalısınız. Başkanımız Aziz Yıldırım’ın cezaevinde bulunduğu dönemde Fenerbahçe Spor Kulübü’ne Avrupa Kupaları’nda yarışma hakkı tanımıştınız. Şu an gelinen noktada kulübümüz, bu hakkı çok daha fazla hak etmektedir.

 
Kaynak:Fanatik 


Kategoriler
Popüler Konular