30 Milyon Euro’luk tok alıcı karı

30 Milyon Euro’luk tok alıcı karı

30 Milyon Euro’luk tok alıcı karı

06 Agustos 2012 15:00
Fenerbahçe, 45 milyon euroluk Krasic, Topal, Kuyt ve Yobo transferlerini 15 milyon euroya bitirdi..

Sarı-Lacivertliler ilk teklifi yapıpgeri çekildi, ‘tok alıcı’ rolü oynadı.Bu sayede Juve, Everton, Valencia gibi takımların gardı düşürüldü

F.Bahçe’nin sihirbazları müthiş kar sağladı. Bu sezon yurt dışı transferinde sürekli ‘tok alıcı’ politikası uygulayan Sarı-Lacivertliler, doğru menajerlerle çalışmaları sayesinde 45 milyon euroluk dört yıldızı 15 milyon euroya getirdi.

KANARYA, Milos Krasic, Dirk Kuyt, Joseph Yobo ve Mehmet Topal’ı yurt dışı transferlerde kadrosuna kattı. Bu oyuncuları alırken çok akıllıca planlamalar yaptı.

İLK TEKLİFLER DÜŞÜKTÜ
TRANSFER harekatını yöneten Ali Yıldırım, Hasan Çetinkaya ve Aykut Kocaman, ağırlıklı olarak bir oyuncuyu kafaya koyduklarında ilk olarak ‘ön temas’lar yaptı. Futbolcunun düşüncesini yoklayan 3 sihirbaz, kulüp yöneticileri karşısında da ‘tok alıcı’ rolü oynadı. Genellikle ilk teklif çok düşük rakamlarla yapıldı.

UZUN PAZARLIK
ARDINDAN pazarlık süreçleri hep uzun tutuldu… Yıldırım ve Çetinkaya, ‘Hem istiyoruz hem istemiyoruz’ rolü oynayarak ,Juventus, Liverpool, Everton, Valencia gibi kulüplerle temaslarda bulundu… Örneğin Krasic içinilk önce 3 milyon önerildi. Sonra rakam yavaş yavaş yükseltildi. Böylece 15 milyon euroya CSKA Moskova’dan Juventus’a geçen Krasic, 7 milyon euroya bitirildi.

MEHMET Topal’da da aynı politika uygulandı. 8 milyon euro istenen milli yıldızın fiyatı 4.5 milyon euroya indirildi. Valencia, Topal’ı 5.5 milyona almıştı. Tok alıcı politikası 1 milyon kar ettirdi. Reelde ise 3.5 milyon euro kasada kaldı.

DOĞRU MENAJERLER
YOBO, 6 milyon euro değeriyle Everton’a geldi. Bu rakam yine aynı seviyelerde idi. Everton sonunda 2.5 milyon euroya Nijeryalı stoperi sattı. Fener’in karı 3.5 milyon euro oldu.

KUYT yine Liverpool’a 18 milyon euroya gelmişti. F.Bahçe, sözleşmesinde yer alan, ’1 milyon euroya serbest kalır’ maddesini eyleme geçirdi.

KULÜP böylece 44.5 milyon euroluk 4 futbolcunun transferini 15 milyon euroya bitirdi. Reelde 29.5 milyon euro kar etti. Bu oyuncuların ‘transfermarkt’a göre şu anki değeri 32 milyon euro. Bu politikada Batur Altıparmak, Rob Janssen, Dejan Joksimovic gibi doğru menajerlerin seçilmesi kilit rol oynadı.


Kategoriler
Popüler Konular