14 Şubat tesadüf olur mu?

14 Şubat tesadüf olur mu?

Bütün gözler Aziz Yıldırım’ın Yargıtay tebligatını alacağı o kritik güne çevrildi…

Bundan 16 yıl önce “14 Şubat 1998″de tek oy farkla başkan oldu. 3 Temmuz 2011’de ise gözaltına alındı. 2 Temmuz 2012’de yeniden özgürlüğüne kavuştu. Doğum günü 2 Kasım’da da yeniden seçildi.

Yargıtay’ın infaz tebligatını gönderip, Aziz Yıldırım’ın bir kez daha hapse girmesi gereken tarih de eğer ilk kez hakim karşısına çıktığı 14 Şubat olursa bu, FB Başkanı için kaderin büyük bir oyunu olur.

F.BAHÇE Başkanı Aziz Yıldırım’ın hayatında 3 Temmuz, 2 Temmuz, 2 Kasım ve 14 Şubat gibi kilometre taşı tarihler arasında inanılmaz bağlantılar var. Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 6 yıl 3 aylık hapis cezasını onamasının ardından ise büyük önem kazanan öyle bir tarih var ki sadece Aziz Yıldırım değil, tüm F.Bahçe ve Türk spor kamuoyu için bir kırılma anı olacak. Yargıtay kararı sonrası Aziz Yıldırım’ın özgürlüğünü kaybedeceği tarih için kritik süreç başladı. 

ŞU AN İKİ TANE ÇIKIŞ YOLU VAR

Yargıtay’ın 17 Ocak’ta açıklanan kararının hukuken bir ay içinde infaz edilmesi gerekiyor. Dosya İstanbul’a gelecek, infaz başsavcılığı Aziz Yıldırım’a tebliğ edilecek. O andan itibaren 3 Temmuz 2011 ile 2 Temmuz 2012 tarihleri arasında Metris’te yatan Aziz Yıldırım’ın yeniden demir parmaklıkların ardına girmesine engel olacak iki çıkış yolu kalıyor. Ya tebligat gelmeden önce Meclis gündemindeki Yeniden Yargılama düzenlemesi yasalaşacak. Ya da Ceza İnfaz Kanunu çerçevesinde Aziz Yıldırım’la ilgili bu hüküm 6 aylığına ertelenecek.

14 ŞUBAT’TA 1 ACI, 1 MUTLULUK

Karar düzeltme, Anayasa Mahkemesi’ne başvuru veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmek, özgürlük yolunu açıyor ancak hükmün infazını durdurmuyor. Peki F.Bahçeli taraftarların endişe ile beklediği o kara günün tarihi ne olacak? Eğer 14 Şubat olursa Aziz Yıldırım’ın hayatındaki 3. tesadüf de gerçekleşmiş olacak. Yıldırım, 14 Şubat 1998 kongresinde 1 oy farkla ilk kez F.Bahçe Başkanı seçildi. 14 Şubat 2012’de de ilk kez hakim karşısına çıktı. 14 Şubat 2014’te de yeniden hapse girebilir. Sevgililer Günü, Aziz Yıldırım’ı canından bile çok sevdiği Büyük F.Bahçe Ailesi’nden kopartabilir.

ÖZGÜRLÜK HAMLESİ

Aziz Yıldırım avukatları aracılığıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak ‘Karar düzeltme’ talebiyle itirazda bulundu. Yeniden Yargılama düzenlemesiyle ilgili Meclis’te çalışma başlatıldığına dikkat çekilen 11 sayfalık dilekçede şu görüşler savunuldu: “Kanun Tasarısı beklenmeksizin karar verilerek telafisi mümkün olamayan zararlara sebebiyet verilmektedir. Sayın makamınızdan talebimiz Ceza Genel Kurulu’na itiraz edilerek bu hatalı kararın infaz edilmesinin önüne geçilmesidir.

CIMBIZLA ÇEKMİŞLER

Kuvvetli suç şüphesi yanlış değerlendirilmiştir. Yargıtay 5. Ceza Dairesi raporlara ve tanık beyanlarına değinmek bir yana yalnızca aleyhe olarak değerlendirilebilecek birkaç hususu cımbızlayarak karar vermiştir. Aziz Yıldırım hakkında İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin mahkumiyet hükmüne Yüksek Makamınızca itiraz edilerek, dosyanın Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gönderilmesini saygılarımızla arz ederiz.”

BÜTÜN AİLE KARŞILAMAYA

F.Bahçeli taraftarlar, Aziz Yıldırım’a Cannes’dan dönüşünde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda çılgın bir karşılama hazırladı. Kadıköy Salı Pazarı’ndan otobüslerle havaalanına gidecek olan taraftarlara yurdun çeşitli illerinden gelecek taraftarlar katılacak. Yıldırım’ın kendini karşılamaya gelenlere otobüs üzerinden balkon konuşması yapması bekleniyor.

KUPA DA GELİYOR

Karşılamaya F.Bahçe’nin lisanslı sporcuları da gidecek. Tüm kaptanların da katılacağı çılgın karşılamanın en önemli figürü ise 2010-2011 sezonu Spor Toto Süper Lig Şampiyonluk Kupası olacak.

3 Temmuz kronolojisi

3 Temmuz 2011 Pazar: Operasyon başladı. 
8 Temmuz 2011 Cuma: Aziz Yıldırım tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedildi.
10 Temmuz 2011 Pazar: Aziz Yıldırım tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi. 
24 Ağustos 2011 Çarşamba: TFF, F.Bahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden men etti.
3 Aralık 2011 Cumartesi: Şike operasyonu iddianamesi açıklandı. 
9 Aralık 2011 Cuma: Şike iddianamesi mahkeme tarafından kabul edildi.
14 Aralık 2011 Çarşamba: Cumhurbaşkanı Gül, 6222′deki değişiklikleri onayladı. 
14 Şubat 2012 Salı: Tarihi dava Silivri’de başladı.
20 Şubat 2012 Pazartesi: Duruşma Çağlayan Adliyesi’ne taşındı. 
21 Şubat 2012 Salı: Aziz Yıldırım’ın savunması başladı.
26 Nisan 2012 Perşembe: F.Bahçe, CAS davasını geri çekti. 
30 Nisan 2012 Pazartesi: Disiplin Talimatı’ndaki 58. madde değişti.
6 Mayıs 2012 Pazar: PFDK Aziz Yıldırım’a ceza vermedi. Şekip Mosturoğlu 1, İlhan Ekşioğlu 3 yıl ceza aldı. 
2 Temmuz 2012 Pazartesi: Yıldırım tutuklu olduğu Metris’ten tahliye oldu.

 

Kaynak:Akşam


Kategoriler
Popüler Konular